بانک اطلاعات پزشکی پاراسات Medical Database Parasat

شمایل

* تشریح بیماریها * اخبار روز پزشکی * مسائل خانوادگی * خواندنیها از شهرستانها

شايع‌ترين نشانه در بيماري‌پاژه

دکتر عبدالپيمان علويان    

 

منبع: پزشکی امروز

کلفت و نرم شدن نامنظم استخوان‌هاي جمجمه، لگن و انتهاها که بيشتر در آدم‌هاي بالاي 50 سال شايع است و بيشتر در استخوان‌هاي لگن و ساق آلودگي بيماري paget به چشم مي‌خورد. بعد از اين دو قسمت، استخوان کلاويکول، جمجمه، مهره‌ها و استخوان‌ ران شانس ابتلا دارند. بر اثر اين بيماري، اين استخوان‌ها درشت مي‌شوند و تغيير شکل مي‌دهند و خيلي راحت وآسان شکسته مي‌شوند.

 

 

            شايع‌ترين نشانه در بيماري‌پاژه دردهاي استخواني است. براثر احساس خارش مزمن، حال مريض‌ها در طول شب بدتر مي‌شود. نواحي آلوده ممکن است احساس شود که گرم و حساس هستند. هر وقت بيماري پاژه به جمجمه اثر کند ممکن است باعث  کَر شدن گوش‌ها شود. افزايش جريان گردشي خون در داخل استخوان‌هاي بيمار ممکن است قلب را زير فشار بگذارد و باعث نارسايي قلب شود. بر اثر اين بيماري به ندرت يک تومور استخواني ايجادمي‌شود.

 

            علت بيماري پاژه ناشناخته است، سلول‌هاي استخواني که در تکثير طبيعي شرکت دارند و بافت استخواني تازه مي‌سازند، در اين بيماري به طور طبيعي عمل نمي‌کنند. در پاژه تعادل معمولي بين تشکيل شدن استخوان و از بين رفتن آن قطع مي‌شود به اين ترتيب که بافت استخواني تازه سريع‌تر از بافت استخواني از بين رفته، توليد مي‌شود و لاجرم استخوان درشت مي شود.

 

تشخيص:

 

اين بيماري با آزمايش‌هاي فيزيکي و معاينه‌ي باليني دقيق، راديوگرافي و تست‌هاي مختلف ميسر مي‌شود. درماني براي اين بيماري وجود ندارد ولي نشانه‌هاي آن را مي‌توان خفيف ‌يا حتي درمان کرد. داروهاي آرام کننده‌ي درد از قبيل آسپيرين يا ايبوبروفن، تزريق هورمون تيروئيد (کالسي تونين) ممکن است دردهاي شديد را ساکت کند. بيماري پاژه (osteitis deforman) ناميده مي‌شود.

 

            استخوان‌هاي بزرگ شده و تغيير شکل يافته در بيماري پاژه‌ي پيشرفته که به جمجمه اثر گذاشته باشد، سبب مي‌شود تا کليه‌ي بيمار بزرگتر به نظر بيايد و تا اندازه‌‌يي هم بي‌قواره و اين شرايط ممکن است باعث درد‌هاي استخواني و يا از بين رفتن شنوايي شود و مريض سردرد بگيرد.

 

بيماري پاژه در پستان:

 

يک بيماري نادر بدخيم است که در آن توموري در مدخل مجاري شيري در نوک پستان رشد مي‌کند. علائم شامل خارش و سوزش در نوک پستان آلوده و گاهي درد در نوک پستان است که معالجه نخواهد شد. اين بيماري شبيه به اگزماي پوست است و در بيشتر موارد در خانم‌ها بعد از يائسگي ظاهر مي‌شود. تشخيص با بيوپسي انجام مي‌شود و درمان شبيه کانسر پستان است.

 

بيماري پاژه در زهار:

 

نوعي کانسر پوست در ناحيه‌يي از وولو است. نشانه‌ها شامل خارش و درد شديد عود کننده است. ضايعه‌ي قرمز ابريشمي (Red Velvety) با حاشيه‌ي واضح روشن يا پچ‌هاي سفيد ممکن است روي وولو، آنوس، واژن يا در ناحيه‌يي بين آنوس و واژن ظاهر شود. بسياري از زن‌ها ابتدا نشانه‌ها را نديده و بي‌اهميت تلقي مي‌کنند و از اين رو بيماري ممکن است براي مدت طولاني تشخيص داده نشود. علت بيماري پاژه در وولو معلوم نيست. تشخيص اين بيماري با بيوپسي و برداشتن آن با جراحي لازم مي‌شود.

 

Advertisements

Filed under: مطالب پزشکی سالمندان, آخـریـن مـطـالـب پـزشـکی, ارتـپـدی مـفاصـل عـضـلات

RSS پزشکی

بخشهای تخصصی

RSS تیتر اخبار جدید پزشکی

  • خطایی رخ داد! احتمالا خوراک از کار افتاده. بعدا دوباره تلاش کنید.

آرشیو

آمار سایت

  • 2,618,967 hits
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: