بانک اطلاعات پزشکی پاراسات Medical Database Parasat

نقشک

* تشریح بیماریها * اخبار روز پزشکی * مسائل خانوادگی * خواندنیها از شهرستانها

لوکوستاز Leucostasis

نگارش یافته توسط دکتر داود منادي‌زاده    

 

منبع: پزشکی امروز

 

کلمه‌ي لوکوستاز Leucostasis به ايجاد صدمه و تخريب نسجي اطلاق مي‌شود که بتوسط هجوم بسيار شديد لوکوسيتها در کاپيلرها موجب رکود جريان خون به علت تجمع اين سلولها و تخريب عروق، تخريب جدار آن و در نتيجه ايجاد توده‌ي سلولي و خونروي شود. اين عارضه بيشتر در لوسمي حاد AML و بر اثر رشد سلول‌هاي بلاست در مويرگها و تشکيل توده‌ي Tumours و خونروي Hemorrhage پيش مي‌آيد.

 

علائم:

 

 

به طور شايع در AML و کريز بلاستيک CML و گاهي ALL ديده مي‌شود.

 

توده‌هاي لوکوستاتيک به سبب گسترش سلول‌هاي نارس در خون محيطي قبل از کشف داروهاي شيمي درماني اکثراً موجب خونروي مغزي و مرگ بيمار مي‌گشت.

 

            لوکوستاز ريوي و مغزي عارضه‌ي مهلکي هستند و درنزد بيماراني  ممکن است اتفاق افتد که تعداد بلاستهاي خون محيطي بيش از 50.000 در ميليمتر مکعب دارند.  اين عارضه سبب توده‌ي گل مانند در کاپيلرهاي نسج ريه و مغز و پارگي عروق شده و انفيلتراسيون نسجي را ايجاد مي‌نمايد.

 

عارضه‌ي نادرتر پرياپيسم Priapism و نارسائي عروق مي‌باشد.

 

            لوکوستاز ريوي موجب تنگي نفس ناگهاني پيشرونده توام با تب، تاکي‌کاردي، هيپوکسي، کريپتاسيون وسيع در سمع ريه و ضايعات منتشر بينابيني interstitial در راديوگرافي ريه مي‌شود. خونروي ريه و هموپتيزي اکثراً در لوسمي منوسيتيک و پروميلوسيتيک با گرانول‌هاي ريز ممکن است ايجاد شود. افتراق آن با پنموني ميکربي و يا قارچي ممکن است مشکل باشد.

 

            لوکوستاز مغزي ممکن است علائم متعدد نورولوژيک ايجاد کند.

 

کم خوني خطر لوکوستاز را به علت کاهش ويسکوزيته‌ي خون کاهش مي‌دهد. به عکس ترانسفوزيون خون با گلبول‌هاي متراکم (Packed cells) خطر لوکوستاز را شدت مي‌دهد.

 

درمان:

 

درمان فوري به طريق لوکافرزيس (Leucapheresis) در بيماراني که تعداد گلبول‌هاي سفيد بيش از 200.000 در ميليمتر مکعب است و يا در افرادي که حدس عارضه‌ي لوکوستاز زده مي‌شود ضروري است. شيمي درماني هم زمان با اين طريق درمان ممکن است تعداد گلبول‌هاي سفيد را کاهش دهد منتها بايد دانست در افرادي که تعداد پلاکتهاي آنها بسيار کم است ممکن است موجب خونروي شود به اين دليل تجويز پلاکت پشتيبان (Supportive) توصيه مي‌شود. داروئي که اکثراً در کاهش دادن تعداد پاکتها موثر است Hydroxyurea مي‌باشد که به مقدار 2 تا 4 گرم تجويز مي‌شود.

 

 

 

Filed under: آخـریـن مـطـالـب پـزشـکی, تـومـورهـای خـوش و بـد خـیـم, خـون و تـبـادل مـواد

RSS پزشکی

بخشهای تخصصی

RSS تیتر اخبار جدید پزشکی

  • خطایی رخ داد! احتمالا خوراک از کار افتاده. بعدا دوباره تلاش کنید.

آرشیو

آمار سایت

  • 2,640,075 hits
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: