بانک اطلاعات پزشکی پاراسات Medical Database Parasat

شمایل

* تشریح بیماریها * اخبار روز پزشکی * مسائل خانوادگی * خواندنیها از شهرستانها

آسيب‌شناسي در اتواسکلروز

دکترعبدالحميد حسين نيا

منبع: پزشکی امروز

تعريف:

 

اتواسکلروز از دو کلمه‌ي يونايي «اتو» به معناي گوش و «اسکلروز» به معناي پديده‌ي سفت شدن تشکيل يافته است. در اين بيماران استخوانچه‌ي رکابي دچار قفل شدگي (آنکيلوز) مي‌شود و پاپک (پدال) آن درپنجره‌ي‌ بيضي تحرک طبيعي خود را از دست مي‌دهد.

 

 

 

 

 

تاريخچه:

 

            در سال 1741 آنتونيووالسالوا(Antonio Valsalva)  نخستين کسي بود که آنکيلوز استخوانچه‌ي رکابي را در بررسي ‌پس از مرگ  يک فرد بالغ ناشنوا شرح داد.

 

واژه‌ي اتواسکلروز 150 سال بعد توسط آدام پوليتزر (Adam Politzer) به کار رفت.

 

            پوليتزر يک توصيف بافت شناسي مرضي بيماري را از رسوب استخواني که در داخل و اطراف با يک استخوانچه‌ي رکابي حاصل مي‌شود ارائه داد.

 

            اين عارضه به آنکيلوز پيشرونده در حفره‌ي پنجره‌ي بيضي مي‌انجامد و منجر به کم شنوايي انتقالي مي‌شود. در آن عصر بحث و مناظره بر سر اين بود که آيا بيماري نسبت به ترشح مزمن گوش مياني اوليه است يا ثانويه. پوليتزر با کشف تشريحي خود به اين مباحثه‌ها خاتمه داد. ولي موضوع ترشح مزمن گوش مياني فراموش نشد تا اينکه در اواسط قرن بيستم که عمل فنستراسيون (روزنه گذاري) معمول شد رويت پنجره‌ي بيضي درموارد زنده ميسر گرديد. سرانجام اتواسکلروز به عنوان بيماري اوليه کپسول لابيرنت مشخص شد.

 

 

 

آسيب شناسي:

 

            علت بيماري ناشناخته است. سبب شناسي اتواسکلروز متجاوز از 200 سال زمينه‌ي تحقيقي وسيع بوده است. علل عروقي، ايمونولوژي، متابوليک، عفوني، تروماتيک، مادرزادي و هورموني برشمرده شده‌اند تا به امروز معتقدند که علت اتواسکلروز علت منفردي است.

 

          مثلاً در سال 1996 آرنولد، اتواسکلروز را يک بيماري تخريبي استخواني (استوليتيک) التهابي استخوان گيجگاه در اثر ويروس سرخک دانست.

 

          اين بيماري در افراد مؤنث در سنين 15 تا 25 سالگي شايع‌تر است بارداري و زايمان اثر نامطلوب بر اتواسکلروز مي‌گذارد و کم شنوايي را تشديد مي‌کند.

 

 

 

آسيب شناسي:

 

          تغييرات آسيب‌شناسي در اتواسکلروز شامل تبديل بخشي از استخوان لابيرنت به بافت اسفنجي با اتساع فضاي مغز استخوان و کانال هاورس است که به وسيله‌ي بافت همبند نرم شبکه عروقي پر مي‌شود. استخوان اسفنجي معمولاً اطراف پنجره و دماغه (پرومونتوار) جدار داخل حفره‌ي گوش را مي‌گيرد و سپس به رأس و اطراف ماي گوش داخل پيشرفت مي‌کند. پديده‌ي مرضي از پنجره‌ي بيضي به استخوانچه  بسط مي‌يابد و سبب آنکيلوز کامل و انسداد پنجره‌ي بيضي مي‌شود.

 

 

 

علائم و نشانه‌ها:

 

          بيمار از کم شنوايي پيشرونده و وزوز که اغلب آزار دهنده است رنج مي‌برد. در امتحان فيزيکي پرده‌ي صماخ و شيپور استاش طبيعي است.

 

ابتدا کم شنوايي نوع انتقالي در اثر آنکيلوز استخوانچه‌ي رکابي عارض مي‌گردد سپس پيشرفت کرده وبه حلزون دست اندازي مي‌کند و فزون بر آن کم شنوايي نيز پديد مي‌آورد.

 

Filed under: گـوش حـلـق بـیـنـی, آخـریـن مـطـالـب پـزشـکی

RSS پزشکی

بخشهای تخصصی

RSS تیتر اخبار جدید پزشکی

  • خطایی رخ داد! احتمالا خوراک از کار افتاده. بعدا دوباره تلاش کنید.

آرشیو

آمار سایت

  • 2,637,944 hits
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: