بانک اطلاعات پزشکی پاراسات Medical Database Parasat

نقشک

* تشریح بیماریها * اخبار روز پزشکی * مسائل خانوادگی * خواندنیها از شهرستانها

عقيم‌سازي دائمي در زنان

زهرا مجدفر    

تمام افرادي که زير عمل جراحي عقيم‌سازي دائمي مي‌روند بايد از روش عمل، روش‌هاي جانشين، ميزان تاثير و ايمني و عوارض آن آگاه باشند. پروسه‌ي عمل را مي‌توان با شکل، مدل لگن و همچنين فيلم، اسلايد و يا فيلم ويدئويي توضيح داد. توضيحات عمل بايد با تاکيد به شباهت‌ها و تفاوت‌هاي آن با اعمال لاپاراسکوپي و جراحي‌هاي لگن به خصوص هيسترکتومي و برداشتن تخمدان همراه باشد زيرا ممکن است سبب اشتباه با عمل ساد‌ه‌ي لوله بستن گردد. افرادي که عمل جراحي لوله بستن با هر متدي رويشان انجام مي‌پذيرد، حدود 4 تا 5 برابر بيشتر احتمال هيسترکتومي در آنها وجود دارد و ظاهراً هيچ دليل بيولوژيکي براي آن وجود ندارد و ممکن است اين مساله منعکس‌کننده‌ي وضعيت بدني فرد در عمل جراحي باشد.

 

 

 

       روش‌هاي جانشين ديگر چون وازکتومي، قرص‌هاي جلوگيري خوراکي، روش‌هاي طولاني هورموني، سدکننده‌ها و IUD بايد موردنظر قرار گيرد. بايد به فرد تاکيد گردد که اين عمل روش برگشت‌پذيري نمي‌باشد، هيچ تضميني براي جلوگيري از حاملگي داخل و خارج رحمي ندارد و امکان بارداري بعد از مدت زماني باز وجود دارد. تصميم فرد با آگاهي کافي بهترين حالت است در زماني که فرد مشوش و يا پريشان نباشد و معمولاً بلافاصله بعد و يا قبل از سقط عمدي انجام نپذيرد.

 

 

 

رفتار جنسي:

 

            هيچ تاثير منفي بر خصوصيت‌هاي رفتار جنسي افراد به سبب عمل استريليزاسيون مشاهده نمي‌گردد. در حقيقت، زندگي جنسي افراد به طور مثبتي تحت تاثير قرار مي‌گيرد. بسياري از زوجين با راحتي و مراقبت کمتر به روابط جنسي مي پردازند زيرا لزومي به ترسيدن از حاملگي ناخواسته وجود ندارد.

 

 

 

قاعدگي:

 

            تاثيرات لوله بستن در زنان روي فعاليت قاعدگي به خوبي روشن نمي‌باشد بنابراين به سختي قابل توضيح است. اولين تحقيق کنترل شده با دقت بالا در مورد اين موضوع بيانگر عدم تغيير در الگوي قاعدگي، ميزان خونروي و درد مي‌باشد. متعاقبا همان پژوهشگران گزارش نموده‌اند که افزايش درد قاعدگي و تغييرات در ميزان خونروي قاعدگي ديده شده است، معهذا اين افراد نتوانستند به يک توافق برسند (زيرا تغييرات ديده شده در يک گروه توسط گروه ديگر تائيد نگشت) افزايش ميزان هيسترکتومي به خاطر مشکلات خونروي در زنان به دنبال عمل لوله بستن توسط بعضي از محققان گزارش و توسط برخي رد شده است. در يک گروه بزرگ تحقيقاتي همنوا، ميزان بستري براي اختلالات قاعدگي افزايش قابل ملاحظه‌اي را نشان داد که نويسنده معتقد است اين مساله به دنبال سوگيري و تمايل پزشک و بيمار نسبت به انجام عمل جراحي به وجود آمده است. در کشور آمريکا معاينات و پيگيري درازمدت به روي عمل عقيم‌سازي، افزايش خطر هيسترکتومي به دنبال استريليزاسيون در خانم‌هايي که براي اختلالات زنانگي قبل از عمل تحت درمان بودند را مطرح مي‌نمايد. در استريليزاسيون اين احتمال وجود دارد که الکتروکوآگوليشن وسيع لوله‌هاي فالوپ ممکن است سبب تغيير در توليد استروئيدهاي تخمدان گردد. به همين سبب است که تغييرات قاعدگي با پيگيري‌هاي  درازمدت (4 ساله) مشخص گرديده در حالي که هيچ تغييري در مورد کلامپ و يا حلقه مشاهده نمي‌گردد. ولي سعي در جهت پيدا نمودن رابطه بين تغييرات قاعدگي بعد از عمل با ميزان وسعت انهدام بافت با شکست روبرو گرديده و يا افزايش ميزان بستري در بيمارستان به سبب اختلالات قاعدگي نيز ثابت نگرديده است.

 

            در پيگيري‌هاي دراز مدت (3 تا 4 ساله) نيز رابطه‌ايي با تغييرات اساسي در سيکل قاعدگي اثبات نگرديده است. اين عمل انطباق بيانگر تفاوت‌ها در متد عمل استريليزاسيون مي‌باشد. همچنين تاثيرات گذشت سن و اين حقيقت که روش جراحي در کساني که اصلا ادامه‌ي بارداري برايشان مطرح نمي‌باشد بيشتر مورد نظر قرار گرفته است.

 

انجمن بررسي مجدد استريليزاسيون آمريکا، در يکي از گسترده‌ترين و جامع‌ترين ارزيابي مربوط به استريليزاسيون نتوانسته است هيچ مدرکي (بعد از پيگيري 2 ساله و سپس مجدداً 5 ساله) در خصوص افزايش تغييرات قاعدگي يا مسائل غيرطبيعي پيدا نمايد. بهترين اطلاعات جديد بر مبناي مدارک معتبر در بيماران حاکي از اين است که لوله بستن سبب تغييرات غيرعادي در قاعدگي نمي‌گردد.

Filed under: ژنتیک و سلولهای بنیادی, آخـریـن مـطـالـب پـزشـکی, اطـفـال, جـراحـی, زنـان و زایـمـان

RSS پزشکی

بخشهای تخصصی

RSS تیتر اخبار جدید پزشکی

  • خطایی رخ داد! احتمالا خوراک از کار افتاده. بعدا دوباره تلاش کنید.

آرشیو

آمار سایت

  • 2,640,075 hits
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: