بانک اطلاعات پزشکی پاراسات Medical Database Parasat

نقشک

* تشریح بیماریها * اخبار روز پزشکی * مسائل خانوادگی * خواندنیها از شهرستانها

لپوس اريتماتوسيستمي يا SLE يک بيماري اتوايمون مولتي سيستم

لپوس اريتماتوسيستمي يا SLE يک بيماري اتوايمون مولتي سيستم است يعني اعضاي مختلف داخلي را گرفتار مي‌کند. اين بيماري داراي زمينه‌ي ژنتيک است. گرفتاري نسج هم بند در پوست و نسج هم بند و در پوست ونسج هم بند عروقي در اين بيماري شاخص است. داراي اشکال کلينيکي بسيارمتفاوت است و خانمها را 8 برابر بيشتر ازآقايان گرفتار مي‌نمايد و براي تشخيص آن 4 معيار از 11 معيار ذکر شده توسط انجمن روماتولوژي آمريکا  (American Rheumatology Association)  کافي است:

 

 

-1      راش پروانه‌يي روي پل بيني و گونه‌ها بدون گرفتاري چين نازولابيال (اريتم فيکس) و اين نکته فرق بين SLE با اگزماي سبورئيک و روزاسه است.

 

-2      پلاک DLE

 

-3      افزايش حساسيت به نور

 

-4      زخم دهاني بدون درد در سقف دهان يا نازوفارنکس وکيليت

 

-5      آرتريت بيش از 2 مفصل (ورم، درد، حساسيت ياجمع شدن مايع)

 

-6      سروزيت و پلوريت و پريکارديت

 

-7      گرفتاري کليه و پروتئينوري بيش از 1/2 گرم در 24 ساعت يا سيلندر اوري (سيلندر هيالن يا گلبول قرمز يا گلبول سفيد)

 

-8      گرفتاري سيستم عصبي مرکزي به شکل اپي لپسي يا پسيکوز

 

-9      علائم هماتولوژيک به صورت آنمي هموليتيک (رتيکولوسيتوز يا تست کومب) Evans syn ثانوي (آنمي هموليتيک در حضور لکوترومبوسيتوپني يا ترومبوسيتوپني+ نوتروپني) و ترومبوسيتوپني کمتر از 100/000 و لکوسيتوز کمتر از 4000، توام بودن آنمي هموليتيک و ترومبوسيتوپني علامت قطعي SLE است.

 

-10    تستهاي ايمونولوژيک:

 

          La(SSB) , Ro(SSA) Anti Sm , Anti ds DNA، آنتي‌فسفوليپيد و تست سيفيليسي کاذب و آنتي‌هيستون: و در قديم سلولLE . آزمايش ANA يا FANA در 95% موارد (آزمايش سرم غير مستقيمIIF ) آزمايش FANA الگوهاي مختلف دارد: نوع مامبرانو در SLE و نوع هموژن غير اختصاصي است و در همه کلاژنوزها + است. و از 1/160 به بالا ارزش دارد.Nucleolar  در اسکلرودرما پيشروندهdSSC  و نوع speckeled اختصاصي نيست ولي نوع coarse speckeled در  +MCTDاست (آنتي‌ بادي عليه U1RNP) و در کرست سندرم Crest syndrome آنتي‌سانترومر+ است.

 

            بيماري SLE بدون شک يک بيماري جدي است زيرا در آن اعضاي مختلف بدن ممکن است گرفتار گردد (مولتي سيستم) معذلک نبايد فراموش کرد که اکثر بيماران در صورت مراقبت مي‌توانند يک زندگي کاملاً اکتيو و سالم داشته باشند.

 

            از خصوصيات اين بيماري فعال شدن يعني شعله ور شدن FLARE يا تشديد Exacerbation است. از عوامل ايجاد شعله‌ور شدن يکي نور خورشيد است که با کرمهاي ضد آفتاب و لباس پوشيده بايد از آن مصون ماند. عامل ديگر قطع ناگهاني داروها به خصوص کورتن است که بايد نسبت به آن بيمار را آگاه نموده و به او هشدار داد.

 

            عامل ديگر شعله‌ور شدن حاملگي است يعني حاملگي خطر شعله‌ورشدن بيماري را زياد مي‌کند. و عامل آخر عفونت است، بيماران مبتلا به SLE در معرض عفونت بيشتر هستند به خصوص اگر کورتن يا ساير داروهاي ايمونوسوپرسور مصرف کنند بنابراين تب غيرمنظره در اين بيماران را بايد جدي گرفت.

 

            کليد درمان موفق در اين بيماران ارتباط منظم با طبيب است تا سير بيماري و عوارض جانبي دارو به موقع کنترل گردد.

منبع: ترکمن مدیکال

 

Filed under: آخـریـن مـطـالـب پـزشـکی, ایـمـنـی و آلـرژی, ارتـپـدی مـفاصـل عـضـلات

RSS پزشکی

بخشهای تخصصی

RSS تیتر اخبار جدید پزشکی

  • خطایی رخ داد! احتمالا خوراک از کار افتاده. بعدا دوباره تلاش کنید.

آرشیو

آمار سایت

  • 2,640,075 hits
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: