بانک اطلاعات پزشکی پاراسات Medical Database Parasat

شمایل

* تشریح بیماریها * اخبار روز پزشکی * مسائل خانوادگی * خواندنیها از شهرستانها

ارتباط ميان سرطان معده و عفونت هليکوباکتر پيلوري

دکتر حسن خاجي    

مدارک اپيدميولوژيک موجود قوياً حاکي از وجود ارتباط ميان سرطان معده و عفونت هليکوباکتر پيلوري است. در اين زمينه بررسي‌هاي متعددي انجام شده است. طي يکي از کارآزمايي‌هاي تصادفي شده که در چين انجام شده و از پشتيباني انستيتوي ملي سرطان آمريکا نيز برخوردار بوده است، پژوهشگران نتايج حاصل از چند مداخله را بر ميزان فراواني ضايعات پيش سرطاني معده precancerous gastric lesions مورد بررسي قرار داده‌اند. يکي از اين مداخله‌ها ريشه‌کني هليکوباکترپيلوري بوده است.

 

 

            در اين بررسي تعداد 3365 نفر  تا 64 ساله شرکت داده شدند که 67% اين افراد داراي سرولوژي مثبت HP بوده‌اند.

 

            براساس بيوپسي‌هاي آندوسکوپيک اوليه، تقريباً تمامي بيماران، دچار ناهنجاري‌هاي هيستولوژيک معده بودند که از گاستريت سطحي تا ديسپلازي شديد متغير بود.

 

            طي يک طرح 2X۲X۲  فاکتوريال، هر بيمار HP مثبت به صورت تصادفي تحت درمان ريشه‌کني HP قرار مي‌گرفت (آموکسي‌سيلين و اومپرازول به مدت 2 هفته) يا از دارونما، روزانه يک کپسول سيريا دارونما و روزانه يک مکمل حاوي ويتامينC ، ويتامين E و سلنيوم يا دارونما استفاده مي‌نمود. بيماران HP منفي تنها در بازوي بررسي سير و ويتامين شرکت داده مي‌شدند.

 

بعد از 7 سال، ريشه‌کني HP به پيشرفت چشمگير کمتر ناهنجاري‌هاي بافت شناختي نسبت به دارونما منتهي شد.

 

          به خصوص، در مقايسه با گروه دارونما، درگروه ريشه‌کني HP انحراف و دور شدن از متاپلازي عمقي روده و نزديک شدن به گاستريت مزمن آتروفيک با شدت خفيف يا متوسط (در مقابل نوع شديد) ديده شد.

 

با وجودي که در گروه ريشه‌کني HP تعداد موارد تشخيص سرطان معده کمتر از گروه دارونما بود (19 در برابر 27 مورد در ميان حدود 1130 نفر در هر گروه) ولي اين اختلاف از نظر آماري چشمگير نبود. پيامدهاي مناسبي در گروه درمان با سير يا ويتامين ديده نشد.

 

          نتايج اين بررسي حاکي از آن است که درمان ريشه‌کني هليکوباکترپيلوري سبب تأخير پيشرفت ضايعات پيش سرطاني معده، حداقل در جمعيت چين مي‌شود. ولي کاهش ميزان سرطان معده را بايد به تأييد رسانده و اثبات کرد. مصنفان خاطرنشان کرده‌اند که پيگيري از جمله آندوسکوپي سالانه براي بيماران مبتلا به ديسپلازي در حال انجام است.

 منبع: ترکمن مدیکال

 

 

Advertisements

Filed under: آخـریـن مـطـالـب پـزشـکی, تـومـورهـای خـوش و بـد خـیـم, دستـگاه گـوارشی - تـغـذيه

RSS پزشکی

بخشهای تخصصی

RSS تیتر اخبار جدید پزشکی

  • خطایی رخ داد! احتمالا خوراک از کار افتاده. بعدا دوباره تلاش کنید.

آرشیو

آمار سایت

  • 2,626,010 hits
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: