بانک اطلاعات پزشکی پاراسات Medical Database Parasat

شمایل

* تشریح بیماریها * اخبار روز پزشکی * مسائل خانوادگی * خواندنیها از شهرستانها

بانوان موفق در جايزه نوبل

دکتر مريم خوئي    

1-        گرتي ترزا رادنيتز کوري Cori Grety Thersa Radni TZ گرتي کوري در 15 آگوست سال 1896 در پراگ چکسلواکي متولد شد، پدر او اتو رادنيتز و مادرش مازنانوستا رادنيتز نام داشتند. کوري در سال 1912 مدرسه‌ي دخترانه را به پايان رساند و پس ازگذراندن امتحان Tetschin realgymnosium موفق شد که وارد دانشکده‌ي پزشکي آلماني فرديناند در پراگ شود (1914). وي ازاين دانشگاه دکتراي طب خود را در سال 1920 گرفت وپس از ازدواج با کارل کوري (1920) به وين مهاجرت کردند. در سال 1922 به همسرش که به آمريکا مهاجرت کرده بود ملحق شد و در انستيتوي دولتي مطالعات بيماريهاي بدخيم در بوفالو نيويورک شروع به کار کرد و تا سال 1931 در آن مرکز به تحقيق مشغول بود. اين زوج به جهت علاقه‌ي شخصي روي متابوليسم کربوهيدرات‌ها در حيوانات شروع به تحقيق کردند و مقالات بسيار مهمي درباره‌ي اثرات هورمون اپي نفرين و انسولين روي متابوليسم کربوهيدرات‌ها منتشر کردند. گرتي کوري سومين زني بود که جايزه‌ي نوبل را در علوم به دست آورد. دو زن قبل از او ماري کوري و ايرن ژوليوت کوري بودند. کاري کوري و گرتي زوج علمي شاخص قرن بيستم هستند و در تمام مراحل کارهاي تحقيقاتي که آنها را به دريافت جايزه‌ي ‌نوبل مفتخر کرد پا به پاي  هم کار کردند. گرتي کوري در 26 اکتبر سال 1957 در سنت لوئيس ميسوري در گذشت.

 

 

 

 

2-        روزالين ساسمن يالو(1977) Yallow, Rosalyn Sussman روزالين يالو در 19 ژوئيه‌ي سال 1921 در نيويورک متولد شد پدرش سيمون ساسمن و مادرش کلارا زيپر ساسمن نام داشتند. خانم روزالين ساسمن تحصيلات عالي خود را در کالج هانتر نيويورک انجام داد. در سال 1941 ليسانس خود را از دانشگاه دريافت کرد و در سال 1942 فوق ليسانس خود را در فيزيک از دانشگاه ايلينويز و بالاخره در سال 1945 دکتراي خود را در فيزيک از همان دانشگاه گرفت. از سال 1946 تا 1950 در کالج هانتر به تدريس فيزيک پرداخت و زماني که به عنوان عضو هيأت علمي در آمد رئيس دانشگاه به او تبريک گفت زيرا از سال 1917 هيچ زني در اين دانشگاه به اين مقام نرسيده بود. او در سال 1950 به سمت متخصص فيزيک و معاون رئيس بخش راديوايزوتوپ در همان بيمارستان منصوب شد که تا سال 1980 در آن مقام بود. روزالين با همکاري سولومون برسون مواد مختلف استفاده از مواد راديوايزوتوپ را در پزشکي مورد بررسي و تحقيق قرار داد. با استفاده از روش‌هاي تحقيقي راديوايزوتوپ و ايمونولوژي، يالو روش راديوايمنواسي (RIA) را اختراع کرد تا بتواند مقادير بسيار کم مواد را در نمونه‌هاي مختلف اندازه‌گيري کند. امروزه‌ روش RIA در تمام آزمايشگاههاي تحقيقاتي و تشخيص پزشکي مورد استفاده روزانه دارد. جايزه‌ي نوبل به خاطر «کشف روش راديوايمنواسي و کاربرد بسيار وسيع آن در تحقيقات پزشکي» نصيب او  شد. روزالين يالو در 6 ژوئن سال 1943 با اي.آردن.يالو که او نيز در دانشگاه ايلينويز تحصيل مي‌کرد ازدواج کرد ، آنها داراي يک دختر و يک پسر هستند.

 

3-        باربارامک کلينتاک (1983) MC Clintock Barbara باربارامک کلينتاک در 16 ژوئن 1902 در شهر هارتفورد کانتيکات به دنيا آمد. پدرش توماس هانري مک کلينتاک و مادرش ساراهاندي نام داشتند. باربارا در دانشگاه کورنل در ايتاکا در سال 1923 ليسانس، در سال 1925 فوق ليسانس و در سال 1927 دکتراي گياه‌شناسي خود را از اين دانشگاه گرفت. از سال 1936 تا 1941 با سمت دانشيار در دانشگاه کلمبياي ميسوري کار کرد. در سال 1941 به انستيتوي کارنگي در کلد اسپرينگ نيويورک منتقل شد که تا سال 1967 با سمت استاد و پس از بازنشستگي با عنوان استاد ممتاز در آن انستيتو به کار پرداخت. او در طي مطالعات تحقيقي خود نشان داد که کروموزوم‌ها اطلاعات ژنتيکي را مبادله مي‌کنند. بنياد نوبل باربارامک کلينتاک را به خاطر کشف او درباره‌ي عوامل متحرک در ساختار ژن‌ها و اين که او در زماني به تنهايي به اين کار تحقيقاتي بزرگ اقدام کرد که دانشمندان معاصر او به  اهميت آن پي نبرده بودند، به دريافت جايزه‌ي نوبل مفتخر کرد. باربارامک‌کلينتاک هيچگاه ازدواج نکرد و تمام زندگي خود را وقف علم کرد. باربارامک کلينتاک در دوم سپتامبر سال 1992 درگذشت.

 

4-        ريتالوي مونتالچيني (1986) Rita Levi Montalcini ريتالوي مونتالچيني در 22 آوريل 1909 در شهر تورين به دنيا آمد. پدر وي آدامس لوي يک مهندس الکترونيک و رياضي‌دان با استعداد و مادرش آدل مونتالچيني نقاش هنرمند و انساني فرهيخته بود. ريتالوي در سال 1936 از دانشکده‌ي پزشکي در رشته‌ي پزشکي فارغ التحصيل شد سپس در پايان جنگ جهاني دوم و با پيشرفت ارتش آمريکا و انگليس، آلماني‌ها  فلورانس را ترک کردند. وي در ارتش آمريکا و انگليس به عنوان طبيب استخدام شد. در سال 1947 با دعوت پروفسور ويکتور هامبورگ تحقيقاتش را روي جنين مرغ ادامه داد. در سال 1956 به عنوان دانشيار و در سال 1962 به سمت استاد انتخاب شد و تا سال 1977، هنگام بازنشستگي در اين سمت بود. در سال 1962 يک آزمايشگاه تحقيقاتي در رم تأسيس کرد و از سال 1969 تا 1978 به عنوان رئيس انستيتوي بيولوژي سلولي در شوراي ملي تحقيقاتي ايتاليا در رم بود. جايزه‌ي نوبل به مناسبت کوشش‌هاي او در مورد «عوامل رشد و به ويژه عوامل رشد عصبي» به او اهدا شد.

 

5-        گرترود بل اليون (1988) Elion Gertrude Belle، گرترود در 23 ژانويه‌ي سال 1918 در نيويورک به دنيا آمد. پدرش روبرت اليون و مادرش برتاکوهن آليون نام داشتند. گرترود که تشنه‌ي آموختن بود با راهنمايي پدر بزرگش که او را عاشقانه مي‌پرستيد به تحصيل پرداخت. در دوره‌ي دبيرستان قسمت علوم و به خصوص شيمي را دروس اساسي خود کرد. در سال 1933 به کالج هانتر که يک دانشکده‌ي دولتي بود رفت. او در سال 1937 ليسانس خود را ازآن دانشکده دريافت کرد و در سال 1939 در دوره‌ي فوق ليسانس شيمي ادامه‌ي تحصيل داد و در سال 1941 فوق ‌ليسانس خودش را در شيمي دريافت کرد. گرترود کار خود را به طور کامل روي پورين‌ها متمرکز کرد. در سال 1951 داروي جديدي به نام 6- مرکاپتوپورين ساخت که به زودي مشخص شد که يکي از کم‌ خطرترين و مؤثرترين داروهاي ضد سرطان خون است و در سال 1967 به عنوان رئيس دپارتمان درمان تجربي انتخاب شد. گرترود اليون هيچگاه ازدواج نکرد. کار براي او همه چيز بود و جايزه‌ي نوبل پزشکي به خاطر کشفيات بسيار با اهميت و موفقيت او در کشف «داروهاي جديد و اميدهايي که روشهاي او در تهيه‌ي داروهاي مؤثر‌تر و تغييرات اساسي در نحوه‌ي درمان دارويي به وجود آورد» به وي تقديم شد. گرترود اليون در 21 فوريه سال 1999 زندگي را بدرود گفت.

 

6-        کريستين نوسلن ولهارد (1995) Christiane Nusslein Volhard در 20 اکتبر 1942 در آلمان به دنيا آمد. پدرش رالف ولهارد معمار در فرانکفورت بود. در سال 1962 دوران دبيرستان را به پايان رساند و درسال 1973 موفق به گذراندن امتحان بورد شد و به عنوان يک زيست شناس سلولي= مولکولي تجربي معرفي ‌گرديد و دوره‌ي فوق دکتراي خود را در مورد موتاسيون با مطالعه‌ي کتابهاي متعدد ازجمله کتاب بيولوزي آنود کوهن شروع کرد. موفقيتهاي زيادي روي پروژه‌هاي بزرگي مانند شجره‌ي سلولي و تعيين جنسيت با همکاري اريک ويشو به دست ‌آورد. کريستين نوسلن ولهارد جايزه‌‌ي نوبل پزشکي را براي کشف «نقش کنترلي ژن‌ها در طي دوران جنيني» دريافت کرد. علاوه بر جايزه‌ي نوبل، جوايز و افتخارات ديگري نصيبش شد که مي‌توان به جايزه‌‌ي بين المللي آبرت لاسکر براي تحقيقات پزشکي اشاره کرد.

 

7-        ليندا – ب – بوک (2004) Linda. B. Buck، ليندا بوک در 29 ژانويه سال 1947 در سياتل واشنگتن آمريکا متولد شد. پدرش مهندس برق و مادرش خانه‌دار بود. پدر و مادرش همواره او را تشويق مي‌کردند و مي‌گفتند تو قادري هر کاري بخواهي در زندگي انجام دهي و به وي ياد مي‌دادند که مستقلاً فکر کند و همچنين افکار خود را مورد انتقاد قرار دهد. ليندا بوک، ليسانس فيزيولوژي خود را در سال 1975 ازدانشگاه سياتل گرفت و همزمان موفق شد تا ليسانس ميکروبيولوژي را از آن دانشگاه دريافت کند. در سال 1980 او ph.D خود را از دانشگاه تگزاس در مرکز پزشکي دالاس دريافت کرد. در همين سال به دانشگاه کلمبيا در نيويورک رفت تا دوره‌ي فوق دکتراي ايمنولوژي خود را با Pernis ادامه دهد. در سال 1988 شروع به تحقيق درباره‌ي گيرنده‌هاي بويايي کرد. اين تحقيق چندين سال طول کشيد و درسال 1991 ريچارد آکسل و ليندا نتيجه‌‌ي تحقيقات خود را دربار‌ه‌ي‌ گيرنده‌‌هاي بو منتشر کردند. در سال 2002 به سياتل آمد و به عنوان استاد علوم پايه در مرکز تحقيقات سرطان فرد هاچيسون مشغول به کار شد. جايزه‌‌ي نوبل سال 2004 به ليندا بوک و ريچارد آکسل به خاطر کشف آنها در مطالعه روي «بوها و ماده‌يي که به خارج از بدن ترشح شده (Pheromon) و پس از جذب توسط بيني با ادراک و احساس مختلف به وسيله‌ي مغز مشخص مي‌شود» اهدا شد. ليندا در پايان اتوبيوگرافي خود مي‌نويسد: «من معلمان، همکاران و دانشجويان بسيار صميمي داشتم که در اين کشفيات به من کمک کردند. به عنوان يک زن من صميمانه اميدوارم که دريافت جايزه‌ي ‌نوبل پيامي براي زنان جواني باشد که بدانند درها  روي آن‌ها باز است و آنها بايد به روياهاي خود واقعيت بخشند.»

 منبع : ترکمن مدیکال

 

Advertisements

Filed under: آخـریـن مـطـالـب پـزشـکی, زنـان و زایـمـان

RSS پزشکی

بخشهای تخصصی

RSS تیتر اخبار جدید پزشکی

  • خطایی رخ داد! احتمالا خوراک از کار افتاده. بعدا دوباره تلاش کنید.

آرشیو

آمار سایت

  • 2,620,308 hits
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: