بانک اطلاعات پزشکی پاراسات Medical Database Parasat

شمایل

* تشریح بیماریها * اخبار روز پزشکی * مسائل خانوادگی * خواندنیها از شهرستانها

روح و جسم متناقض در ترانس سکشوالها

ميدان آهنگ، مرکز بهزيستي نواب صفوي، اين کل آدرسي است که از تنها مرکز ارائه مشاوره و خدمات درماني به افراد TS «دوجنس گونه» کشور داريم. خيلي زود خود را زير خنکاي شاخ و برگ هاي درختان بلندقامت حياط اين مرکز احساس مي کنم. با مريم حسيني رئيس مرکز نواب صفوي در خصوص «ترانس سکشوال ها به صحبت مي نشينم. آدم هايي که هر روز ما در مترو، خيابان و فروشگاه ها آنها را مي بينيم، شايد آنها را بتوانيم تشخيص بدهيم و شايد گاهي سال ها بغل دستي ما در مدرسه و دانشگاه و محل کار باشد. در اين گفت وگو کوشش شده است تا نگاهي دوباره به اين بيماري و مبتلايان به آن شود.

TS چه نوع بيماري يي است؟ علائم و ويژگي هاي اين بيماري چيست؟

TS مخفف ترانس سکشوال، يا اختلال هويت جنسي است. به بيان ديگر فرد مبتلا به TS دچار اختلال نسبت به جنس خود مي شود، يعني روح و روان فرد با ظاهر جسمي فرد در تعارض است. مثلاً شايد فرد از لحاظ جسمي يک پسر باشد اما از لحاظ روحي، رواني، تمايلات و تفکرات، يک دختر محسوب شود، يا بالعکس اين قضيه، براي همين TS يک بيماري رواني است. ترانس سکشوال ها در طول حيات خود دائماً از جنسيت بيولوژيک خود ناراضي هستند و تمايل و اصرار تعلق به جنس مخالف خود را دارند و براي همين پيوسته درصدد کسب خصوصيات ظاهري جنس مخالف خود و رهايي از خصوصيات جنسي خود هستند، مثلاً دختران TSصداي خود را کلفت تر مي کنند، لباس هاي مردانه مي پوشند و از بازي ها و رفتارهاي خاص زنانه پرهيز مي کنند. در مورد پسران هم همين قضيه صادق است، يعني پسران دچار بيماري TS، تمايل به پوشيدن لباس هاي زنانه، آرايش و اطوار زنانه و مواردي از اين قبيل دارند.

 

شيوع اين بيماري در کدام گروه جنسي بيشتر است؟

ترانس سکشوال ها بيشتر مرد هستند و از اين رو نسبت پسران به دختران بيشتر است. آمارهاي خيلي دقيق در خصوص اين نسبت وجود ندارد و نسبت ابتلاي پسران به اين بيماري در مقايسه با دختران از 6 به 1 تا 30 به 1 متفاوت است. اما آنچه بيشتر بر آن تاکيد مي شود اين است که از هر 3 نفر ترانس سکشوال، يک مورد زن و دو نفر مرد هستند.

علت اصلي اين اختلال جنسي چيست؟

ببينيد، همان طور که گفتم اين بيماري يک اختلال جنسيتي است و علت اصلي بروز آن در فرد به عملکرد هورمون ها در بدن برمي گردد. تغييرات هورموني در هفته ششم دوره جنيني آغاز شده و تا ماه سوم دوره جنيني پايان مي گيرد، بنابراين اينکه نوزاد در بدو تولد پسر يا دختر شناخته شود کاملاً تحت تاثير ترشح يا عدم ترشح «آندروژن ها» در دوره جنيني يعني قبل از تولد است و تاثير تستوسترون بر سلول هاي عصبي مغزي مسوول زنانه يا مردانه شدن مغز در نواحي مانند هيپوتالاموس است و مغز زنانه يا مردانه را شکل مي دهد.

اين عوامل پيش از تولد بود، آيا پس از تولد هم عواملي وجود دارد که باعث ابتلا يا تشديد اين حالت بشود؟

بله، اصولاً کسب هويت زنانه يا مردانه در انسان بيشتر تابع مسائل پس از تولد است تا قبل از تولد. احساس متعلق بودن به جنس مرد يا زن بيشتر نتيجه تعاملات ميان کودک و ارزش ها و نگرش هاي والدين است. از دخترها انتظار مي رود رفتاري لطيف و ملايم داشته باشند، عروسک بازي کنند و… از پسرها رفتار پرجنب و جوش، حتي خشن و بازي هايي چون شمشيربازي، تفنگ بازي و… که اين نقش ها به مرور در ذهن کودکان نهادينه و به الگو تبديل مي شود. يکي از علل اختلال هويت جنسي آن است که والدين يا ساير افراد مهم زندگي، کودک را تشويق به رفتارهاي جنس مخالف مي کنند، مثلاً لباس جنس مخالف را به او مي پوشانند و او را تشويق به بازي هاي جنس مخالف مي کنند.

هدف اصلي راه اندازي اين مرکز چه بوده است و اکنون چه خدماتي را به اين قشر از جامعه ارائه مي کند؟

نمي توان منکر وجود اين بيماران در جامعه شد، همچنين عدم حمايت اين افراد از سوي هيچ ارگاني، حتي نهادي چون خانواده و آسيب هايي که ممکن است عوارض اين بيماري بر سلامت فرد و اجتماع داشته باشد، سازمان بهزيستي را به فکر حمايت از اين افراد و راه اندازي اين دفتر انداخت.

اما خدماتي که در اين مرکز ارائه مي شود، شامل اطلاع رساني به معناي راهنمايي و هدايت مراجعان، جهت نحوه آغاز سيکل درمان، اقدام به اخذ مجوز پزشک قانوني در دوراني که مددجو تحت روان درماني است و مشاوره با خانواده مددجو از جمله مهمترين اقداماتي است که اين مرکز در اختيار افراد ترانس سکشوال قرار مي دهد.

به نبود حمايت اين افراد از سوي خانواده هاي خود اشاره کرديد. چرا خانواده ها بيماري فرزندان خود را نمي پذيرند و مثل ساير بيماري ها جهت بهبود فرزندان خود تلاش نمي کنند؟

متاسفانه در جامعه ما چون شناخت صحيحي از مشکل اين افراد وجود ندارد، جامعه آنان را نه به عنوان بيمار، بلکه به عنوان منحرفان اجتماعي قلمداد مي کنند، اين ذهنيت غلط و اشتباه اثر خود را بيشتر در خانواده نشان مي دهد، مثلاً خانواده ها عنوان مي کنند که چگونه مي توانيم افراد فاميل را نسبت به اين بيماري توجيه کنيم؟ از سويي چون علايم اين بيماري در سن بلوغ بروز پيدا مي کند، پذيرش آن از سوي خانواده ها سخت تر صورت مي گيرد، شايد اگر در دوران کودکي خانواده ها، رفتارهاي غيرعادي کودکان را تشخيص دهند، بيماري فرزندان خود را زودتر پذيرا شوند. البته من مشکل اصلي را در خانواده ها نمي بينم، تصور من اين است که اين مشکل فرهنگي است، تغيير نگاه جامعه و افراد بسيار سخت و زمان بر است که در اينجا اهميت نقش رسانه ها دوچندان مي شود زيرا کارکرد اصلي توليد فرهنگ و آگاهي بخشي بر دوش آنها است.

وقتي شما با خانواد ه ها در خصوص بيماري فرزندان شان صحبت مي کنيد، معمولاً خانواده ها چه عکس العملي نشان مي دهند؟

عکس العمل خانواده ها يک رابطه مستقيم با ميزان تحصيلات، موقعيت اجتماعي و فرهنگي آنها دارد، هر چه ميزان فرهنگ خانواده ها بالاتر باشد، راحت تر با بيماري فرزند خود کنار مي آيند، اما مشکل آنجا است که اکثر خانواده هاي جامعه ما داراي چنين موقعيتي نيستند، براي همين مشاوران ما با خانواده هاي آنان صحبت مي کنند، خانواده ها احساس مي کنند که ما مي خواهيم آنها را توجيه کنيم.

نحوه آشنايي TSها با اين مرکز چگونه است؟

به خاطر شرايط اجتماعي که در آن خصوص صحبت کرديم، بچه ها معمولاً راحت تر يکديگر را پيدا مي کنند، زيرا احساس مي کنند جز خود آنها کسي قادر به درک شرايط و بيماري آنها نيست و آنها اين مرکز را به همديگر معرفي مي کنند.

به جز خدماتي که اشاره کرديد، مرکز خدمات ديگري را در اختيار مددجويان قرار مي دهد؟

از ديگر خدماتي که در اين مرکز عرضه مي شود، مي توان به آموزش مهارت هاي زندگي اشاره کرد، زيرا اين افراد قصد دارند از هويت ظاهري خود فاصله بگيرند و در قامت هويت تازه يي خود را در جامعه نشان بدهند، اين دگرديسي هويتي گاهي بسيار سخت و پيچيده است که لازم است در اين زمينه به افراد کمک شود. از ديگر امکانات اين مرکز، امکان اسکان موقت بچه هاي TS است زيرا اين تنها مرکز در سطح کشور است که خدماتي را در اين راستا عرضه مي کند و طبيعتاً بخشي از مراجعان ما از ساير نقاط کشور است. همچنين کمک هزينه درمان و جراحي بچه ها، کاريابي و حرفه آموزي از ديگر خدمات مرکز است.

مراجعان اين مرکز بيشتر از چه مناطقي از کشور هستند؟

بستگي به بافت اجتماعي و بومي استان ها دارد، مثلاً در استان هايي که ديدگاه هاي متعصبانه تر و بسته تري دارند، ترانس سکشوال ها فرصت عرضه بيماري خود و تلاش براي بهبودي آن را ندارند. اما اغلب TSها را افراد ساکن استان تهران تشکيل مي دهد.

پذيرش بيماران TS به چه صورت است؟

اولين مرحله پذيرش روانکاوي از اين افراد است زيرا بعضاً از ميان افرادي که به اين مرکز مراجعه مي کنند، هستند کساني که داراي اختلال جنسيتي نيستند و پس از تاييد روانکاو و روان پزشک، وضعيت اجتماعي، اقتصادي و خانوادگي فرد بررسي مي شود. از همان زمان شروع، مشاوره و گفت وگو با خانواده فرد متقاضي و آگاه سازي آنها نيز صورت مي گيرد. پس از گذشت اين مراحل جهت گرفتن تاييديه پزشک قانوني مرکز اين افراد را معرفي مي کند. از زمان صدور مجوز تغيير جنسيت فرد، 6 ماه رفتار مددجو زير نظر پزشکي قانوني است، تا در اين مدت زماني مشخص شود که آيا اين افراد آمادگي تغيير جنسيت و هويت را دارند يا خير. وقتي اين مراحل پشت سر گذاشته شد بيمار مي تواند براي عمل و جراحي اقدام کند.

چرا ايران را بهشت TSها در منطقه معرفي مي کنند؟

اين جمله يي است که خود بچه هاي TS به کار مي برند و اين موجب خوشحالي ما است و اميدواريم قدم هاي بهتري را براي کمک و درمان آنها برداريم. واقعيت آن است که روشن بيني و نگاه بازي که امام خميني(ره) داشت، موجب شد ايشان اين افراد را نه گناهکار بلکه بيمار بدانند. تا پيش از آن براي اين افراد بدون هيچ گناهي جرم و مجازاتي درنظر گرفته مي شد، اما ديدگاه حضرت امام(ره) باعث شد اين قشر جامعه زندگي دوباره يي بيابند و فرصت درمان خود را پيدا کنند. ايران تنها کشوري در منطقه است که براي اين افراد شناسنامه جديد صادر مي کند زيرا اين افراد دوست دارند وقتي هويت تازه يي به دست آوردند، شناسنامه جديد و منطبق با هويت جديد را نيز داشته باشند. البته تا چندي پيش در شناسنامه جديد درج مي شد که اين فرد سابقاً با اين نام و جنسيت بود ولي اکنون تغيير نام و جنسيت داده است که اين باعث بروز مشکلاتي براي اين افراد مي شد، گام مهمي که برداشته شد اين بود که اين توضيح از شناسنامه ها حذف شود.

با انجام عمل جراحي مشکل فرد ترانس سکشوال حل مي شود؟

با انجام اين عمل فرد از لحاظ روحي به احساس خوبي دست مي يابد، در واقع گمشده خود را پيدا مي کند اما آنچه که موجب نگراني آنها است نحوه عمل جراحي است.

چرا پزشک متخصص در اين زمينه وجود ندارد؟

ما پزشک داريم و هم اکنون هم بيشتر عمل ها در کشور صورت مي گيرد، اما مساله بعدي اين است که همه اين حمايت ها را از سازمان بهزيستي طلب مي کنند، در حالي که من فکر مي کنم متولي اين بخش وزارت بهداشت است و اين چون يک مشکل جامع است احتياج به مشارکت کل سازمان ها و نهادهاي اجتماعي دارد، نهادهايي چون تامين اجتماعي، سازمان فني و حرفه يي جهت آموزش اين افراد تا توانمند شوند و بتوانند به راحتي در اجتماع زندگي کنند.

 

***************************

همراه با سه مبتلا به TS

روح و جسم متناقض 

مي خواهند زندگي کنند، آنگونه که دوست دارند، مي خواهند قفس جسم را بشکنند و در آبي آسمان پرواز کنند، مي خواهند از پيله رها شوند و زندگي کردن را با شيريني ها و تلخي ها يش بچشند. ظهر يکي از روزهاي گرم تابستان با سه تا از بچه هاي TS درباره «زندگي کردن» حرف مي زنيم. علي دو سالي مي شود که از دختر بودن فاصله گرفته است و اکنون يک پسر کامل است. سوگند، پسري بوده است که پس از عمل جراحي به يک دختر تمام عيار تبديل شده است و افسانه، پسري که هنوز در ميانه است و در روياي يک روز بزرگ در زندگي اش.

علي 26 سال دارد و دانشجوي رشته پزشکي است. او يک سال و نيم پيش با يک عمل جراحي موفق شد جسم و روح خود را يکسان کرده و به يک پسر تبديل شود، مي گويد؛ خيلي ها فکر مي کنند که ما دوجنسيتي هستيم، در حالي که اين يک اشتباه مصطلح است. در واقع، ما دگر جنس گرا يا تراجنسيتي هستيم. در اين حالت ظاهر و باطن فرد با يکديگر مطابقت ندارد و خواسته هاي فرد چه از لحاظ جنسيتي چه رفتاري متفاوت از جنسيت ظاهري اوست.

علي مي گويد؛ مهمترين مشکل ما خانواده هاست. آنها به خاطر عدم آگاهي صحيح، زماني که با اين مشکل فرزندان خود مواجه مي شوند، برخورد مناسبي نشان نمي دهند. معمولاً پيش آمده است پسراني که مي خواهند تغيير جنسيت دهند، خانواده آنها را طرد کرده است.

 

او که خود عمل جراحي را انجام داده است، در اين باره مي گويد؛ درصد ريسک اين جراحي بسيار بالا و حتي بالاتر از عمل قلب است. در ايران چون متخصص خوبي براي اين بيماري وجود ندارد و اکثراً به صورت تجربي اين کار را آموخته اند، اکثر بچه ها از عمل خود ناراضي هستند. البته آنهايي که از وضعيت مناسب تري برخوردارند، عمل خود را در تايلند و يا اروپا انجام مي دهند. علي در خصوص چگونگي راضي کردن خانواده به تغيير جنسيتش مي گويد؛ راضي کردن خانواده براي اين عمل بسيار مشکل بود اما من به آنها زمان دادم تا به درستي با مشکل من آشنا شوند. مهمترين مشکل آنها اين موضوع است که چگونه بايد براي فاميل توضيح بدهند.

علي مي گويد؛ اکنون هم فاميل و هم دوستانم مرا با اين هويت تازه پذيرفته اند. فکر مي کنم جامعه جوان ما چون آگاهي و انعطاف فکري بيشتري دارند راحت تر با اين پديده کنار مي آيند. او که خود دانشجوي پزشکي است مي گويد تفاوت و تضاد اصلي که در وجود ترانس سکشوال ها شاهد هستيم، در واقع ناشي از ذهن آنها است.

مي گويد؛ مي خواهم تحصيلم را در اين رشته ادامه بدهم تا بتوانم يک جراح خوب در اين زمينه بشوم. شايد امروز نتوانم به دوستانم کمک کنم، اما در آينده خواهم توانست به ديگر کساني که با اين مشکل مواجه هستند کمک کنم.

منتظر چنين اتفاقي بودند

سوگند نام زن جوان و متاهلي است که روبه رويم نشسته است، وقتي از او مي پرسم که آيا همسرش مي داند که تغييرجنسيت داده است، مي گويد؛ ما 5 سال است که با همديگر آشنا هستيم و اکنون دو ماه است که با هم زندگي مي کنيم. آشنايي و ازدواج ما هم يک پروسه طولاني بود. مادر و برادرهاي همسرم به شدت مخالف اين ازدواج بودند، اما امروزه ازدواج ما را پذيرفته اند و مسلماً با گذشت زمان اين روابط بهتر و بهتر هم خواهد شد.

او مي گويد؛ وقتي خصوصيات ظاهري پسرانه ام آشکار مي شد، مثلاً وقتي موهاي صورتم در مي آمد يا صدايم کلفت مي شد اذيت مي شدم. سعي مي کردم هر طور شده است آنها را به گونه يي بپوشانم و براي همين به وسايل آرايشي متوسل مي شدم. کرم پودر مي زدم تا سبزي صورتم پس از اصلاحم مشخص نباشد و … همين مساله آرايش کردن موجب مي شد مشکلاتي در وهله اول در خانواده ايجاد و سپس به مدرسه و کوچه و خيابان بکشد.

سوگند مي گويد؛ اين مشکلاتي است که قابل حل کردن نيست و فرد با تحمل و گذشت زمان مي تواند بر آنها فائق شود. او مي گويد؛ دوستانم منتظر چنين اتفاقي بودند. او در مورد نشست هاي بچه ها در اين مرکز مي گويد؛ در اينجا بچه ها با هم مي نشينند و مشکل خود را با يکديگر در ميان مي گذارند. اين گفت وگوها باعث مي شود اندکي از اندوه و فشارهاي رواني کاسته شود و بچه ها تجربيات خود را با هم تقسيم کنند.

***********************

روح تشنه

افسانه 22 سال سن دارد. اين نامي است که خود براي خود انتخاب کرده است. با نگاه اول نمي توان حتي حدس زد که او يک TS باشد. آرام و موقر درباره زندگي اش و احساساتش مي گويد. او با اينکه دو سال دانشجو بوده است به خاطر اينکه نمي توانست با وجود مشکلش دانشگاه را ادامه بدهد، آن را به کناري گذاشت. مي گويد؛ من هم مثل اکثر دوستانم مشکلات بسياري را تحمل کردم. خيلي وقت ها ناخودآگاه به سمت جعبه آرايش کشيده شدم، اما هنگامي که با واکنش و برخورد منفي خانواده روبه رو شدم، مجبور به پذيرش نظر آنها شدم. افسانه مي گويد؛ خواهر و برادرهايم اين مساله را پذيرفته اند، شايد به خاطر اينکه آنها جوان تر هستند و با انعطاف بيشتري با اين مساله برخورد مي کنند. او معتقد است؛ اگر يک فرد TS قبل از عمل جراحي و تغيير ظاهرش کارنامه مثبتي از خود در نظر خانواده داشته باشد، آنها نه تنها مشکل او را زودتر مي پذيرند، بلکه حامي اش نيز مي شوند و اگر برعکس اين قضيه عمل کند با واکنش شديد حتي طرد از سوي خانواده مواجه مي شوند.

افسانه مي گويد؛ البته اين حرف ها را من مي زنم که تحملم بالا است و حتي در اتاقم آينه ندارم، اما بايد به طريقي تشنگي روح مان را نيز برطرف کنيم، براي همين وقتي تنها هستيم به سمت وسايل آرايش جذب مي شويم. يا حتي برخي از دوستانم وقتي تنها هستند لباس جنس مخالف را بر تن مي کنند تا اندکي روح شان آرام بگيرد.

افسانه مي گويد؛ من هر چه فيلم هم بازي کنم و بخواهم اداي پسرها را در بياورم باز در مقاطعي که ناخودآگاه فعال مي شود، نمي توانم آن را پنهان کنم، مثلاً چند روز پيش نزديک بود با يک خودرو وسط خيابان تصادف کنم، در اين لحظه من جيغ کشيدم، کنترلي بر اعصابم نداشتم و چهره واقعي ام نمايان شد.

از او درباره خدمات اين مرکز و ميزان رضايتش مي پرسم، مي گويد؛ از خدمات اينجا راضي هستم، بهزيستي سعي دارد ما را به مردم معرفي کند و تنها پشتوانه و پل ارتباطي که ما دور هم جمع شده ايم همين مرکزي است که زير نظر سازمان بهزيستي فعاليت مي کند. همچنين اين مرکز قسمتي از هزينه درمان مبتلايان به TS را تقبل مي کند و در اين زمينه هم به مدد ما مي آيند. افسانه مي گويد در نگاه کارکنان و افراد اين مجموعه همواره احترام را مي توان يافت، براي همين اين مرکز را واقعاً دوست دارم.

************************

 

آسيب شناسي نارضايتي جنسيتي (TS)

 

بهروز معبوديان*

اين احساس که ما از چه جنسي هستيم اهميت زيادي دارد و همين احساس است که در نارضايتي جنسيتي (TS) مختل مي شود. ترانس سکسوال (TransSexual) به گروهي از مبتلايان به اختلال هويت جنسي گفته مي شود که پيوسته درصدد کسب خصوصيات ظاهري و آناتوميک جنسي مخالف خود و رهايي از خصوصيات جنسي آناتوميک خود هستند. کسي که اين اختلال را دارد، احساس مي کند که بايد جنسيت ديگري داشته باشد؛ «يک روح زنانه در بدن يک مرد.» نارضايتي جنسي زن به مرد، زني است که احساس مي کند گويي او مردي است که در کالبد زن گرفتار شده و شديداً دوست دارد ويژگي هاي مردانه را کسب کند و علاقه مند زندگي کردن به سبک مردانه است. نارضايتي جنسيتي مرد به زن، مردي است که احساس مي کند گويي او زني است که در کالبد مرد گرفتار شده است. بسياري از بيماران (TS) در طول زندگي خود، نوعي از اختلال شخصيتي را نشان داده، ولي در برخي از آنها زندگي باثبات نيز ديده مي شود. آنها معمولاً از ظاهر دستگاه تناسلي خود منزجرند و تصور اينکه مجبورند تمامي عمر خود را در اين بدن بمانند آنها را غمگين، نااميد، ناراحت و خشمگين مي کند. افسردگي اين بيماران زمينه ساز اقدام آنها به خودکشي را به عنوان تنها راه رهايي از اين شرايط دشوار مهيا مي سازد.

جنسيت (gender) حالت و طبقه مادام العمر يک موجود زنده به عنوان مذکر يا مونث است و جنس تظاهر جسماني آن است.هويت جنسي gender identity)) به طور طبيعي در حدود 18 ماهگي شکل مي گيرد؛ طفل مي داند که يک پسر بوده و از دختر متفاوت است و شروع به يادگيري سرگرمي ها و رفتارهاي مردانه کرده و آنها را انجام مي دهد. شروع اين حالت از آغاز تثبيت زبان است. چنين رشدي در خلأ صورت نگرفته و به شدت توسط والدين و جامعه تقويت مي شود اما اين فرآيند طبيعي که در اکثر موارد با موفقيت طي مي شود در پاره يي موارد مسير متفاوتي را مي گذراند، به طوري که کودک در مورد تعلق خود به يکي از دو جنس دچار ترديد شده يا کاملاً خود را متعلق به جنس مخالف جنسيت بيولوژيک خود مي داند. چنين وضعيتي معمولاً با رشد کودک ادامه مي يابد اما بر حسب شدت احساس تعلق کودک به جنس مخالف، واکنش هاي خانواده و محيط نسبت به وضعيت کودک و درمان يا عدم درمان ممکن است تدريجاً فروکش کرده يا از شدت آن کم شود و در مواردي نيز به قوت ادامه يافته و به حداکثر شدت خود يعني تقاضاي فرد براي تغيير مشخصات آناتوميک خود به صورت جنسيتي که فرد خود را متعلق به آن مي داند، برسد.

افراد TS در مراحل مختلف زندگي دچار مشکلات عديده مي شوند در محيط خانواده دائماً مورد آزار و اذيت قرار مي گيرند. بررسي هاي نگارنده نشان مي دهد که واکنش تعدادي از والدين در رويارويي با بيماري فرزندان به حدي بود که آنها ترجيح مي دادند فرزندشان بميرد يا خودکشي کند ولي تغيير جنسيت ندهد. در محيط مدرسه اين بيماران از طرف همسالان خود مورد تمسخر قرار گرفته، طرد شده و در پاره يي از موارد مورد آزار جسمي و جنسي قرار گرفته اند. مسوولان مدرسه به دليل ناآگاهي از بيماري به اين افراد انگ منحرف زده و در پاره يي از موارد به محروميت آنها از تحصيل منجر مي شد. چنين شرايطي امکان رشد اجتماعي اين بيماران را دچار مشکل مي ساخت.

در اجتماع هم اين افراد مورد تمسخر و سوءرفتار جسمي و جنسي قرار مي گيرند. بسياري از اين بيماران از حضور در اجتماع دوري مي کنند. امکان ادامه تحصيل آنها در مقاطع بالاتر خصوصاً دانشگاه ها بسيار دشوار است. از سويي اين بيماران به دليل علاقه مندي به مشاغل جنس مخالف خود در پيدا کردن شغل موردنظر دچار مشکل هستند. تلاش متخصصان بهداشت رواني در تغيير شرايط اين افراد موجب شد که در سال 1367 با ارائه آگاهي هاي لازم در خصوص اين بيماران،

امام خميني(ره) وضعيت احکام شرعي اين افراد را طي استفتاي انجام شده و بنابر نظر ايشان مبني بر «مترتب بودن روح بر جسم» اعلام کند. پس از شرايط پيش آمده امکان درمان جراحي اين بيماران بعد از مراجعه آنها به پزشکي قانوني کشور و بررسي هاي تشخيصي لازم و اخذ مجوز با تشخيص اختلال هويت جنسي و ترانس سکسواليسم را ميسر ساخت. از اواخر سال 1379 کميته کشوري «ساماندهي مبتلايان به اختلال هويت جنسي» رسماً کار خود را آغاز کرد. مسووليت کميته حمايتي طرح به دفتر امور آسيب ديدگان اجتماعي سازمان بهزيستي سپرده شد. طرح ساماندهي و حمايت از بيماران (TS) از زمستان سال 1380 در مرکز مداخله در بحران هاي اجتماعي شهيد نواب صفوي آغاز شد و امروزه به عنوان تنها مرکز در کشورمان به همين منظور فعاليت دارد.

لذا ضرورت توجه به نکات زير بسيار اساسي است؛

بالابردن آگاهي مردم از طريق رسانه هاي ارتباط جمعي در خصوص بيماران TS ، انگ زدايي از بيماران ، حمايت از اين بيماران به منظور انطباق آنها با جنسيت مورد خواست خود، ايجاد نگاه علمي و انساني در مسوولان به جاي نگاه اعتقادي و سياسي در رويکردشان به بيماران (TS)، حمايت هاي قانوني از بيماران (TS) و پيشگيري از تبعيض و بي عدالتي اعمال شده در جذب اين بيماران در مشاغل دولتي، ارائه خدمات مددکاري و مشاوره ، ارائه آموزش هاي لازم به منظور پيشگيري از رفتارهاي پرخطر، ايجاد و حمايت از NGO هاي فعال در امر حمايت از بيماران TS، ارائه بودجه لازم توسط دولت جهت تامين بخشي از هزينه هاي درماني اين بيماران، ارائه آموزش هايي در خصوص نقش هاي جديد پذيرفته شده بعد از تغيير جنسيت و مهارت هاي اجتماعي لازم، کمک به تامين سرپناه موقت اين بيماران در صورت نداشتن حمايت خانوادگي، ارائه آگاهي هاي لازم به خانواده هاي اين بيماران در پذيرش شرايط دشوار زندگي فرزندان و پيشگيري از طرد آنها.

*روانشناس باليني

 

 

 

 

 

اعتبار درمان و معافيت سربازي براي افراد TS

هفته يي که گذشت، هفته يي با دو خبر خوب براي افراد مبتلا به TS بود. خبر اول اينکه پيشنهاد معافيت موقت افراد مشکوک به TS از خدمت سربازي و اصلاح نوع معافيت مبتلايان قطعي ارائه شد و خبر دوم اينکه اعتباري براي شناسايي و درمان افراد مبتلا به اختلال هويت جنسي اختصاص يافته است.

 

سيدحسن موسوي چلک مديرکل دفتر امور آسيب ديدگان اجتماعي سازمان بهزيستي، از برگزاري نشست مشترک نمايندگان ستاد کل نيروهاي مسلح، نماينده دفتر امور بانوان و مديرکل دفتر امور آسيب ديدگان اجتماعي سازمان بهزيستي کشور براي بررسي مسائل و مشکلات افراد مبتلا به اختلال هويت جنسي (TS) در عرصه هاي مختلف زندگي از جمله سربازي آنها خبر داد و گفت؛ پيشنهاد اعطاي دوره شش ماهه معافيت موقت از خدمت سربازي به افرادي که به وسيله سازمان بهزيستي کشور به عنوان افراد مشکوک به TS (اختلال هويت جنسي) به ستاد کل نيروهاي مسلح معرفي مي شوند، براي پيگيري هاي لازم در پزشکي قانوني و اخذ مجوز از قوه قضائيه و تمديد آن براي يک دوره ديگر در صورت اثبات اين بيماري در فرد و در نهايت معافيت دائم او از خدمت، از سوي سازمان بهزيستي کشور به ستاد کل نيروهاي مسلح ارائه شد.

نماينده افراد مبتلا به اختلال هويت جنسي در اين جلسه بيان کرد که کارت معافيت از خدمت سربازي آنها براي زندگي آينده شان مشکلاتي را به وجود آورده است، براي اينکه کد مخصوص بيماران اعصاب و روان در کارت معافيت از سربازي براي اين افراد درج مي شود که اين امر مشکلات زيادي در زمينه استخدام و اشتغال آنها به وجود آورده است.

مديرکل دفتر امور آسيب ديدگان اجتماعي بهزيستي نيز اذعان کرد؛ افراد مبتلا به اختلال هويت جنسي دچار ناهمگوني جسم و روح هستند که اين حالت نيز پس از انجام مراحل جراحي و درمان برطرف مي شود. پس اين افراد شامل گروه بيماران رواني نمي شوند و درج کد 33 آيين نامه معافيت از خدمت در کارت معافيت آنها مشکلات بسياري در زندگي به ويژه در حوزه استخدام و اشتغال آنها به وجود آورده است.

به گزارش ايسنا، در اين نشست اعلام شد که جمعيت مبتلا به TS در ايران بر اساس آمار، چهار هزار نفر است. البته از آنجايي که مسائل فرهنگي در اقوام مختلف ايراني متفاوت است، بسياري از افراد مبتلا به TS جرات بيان مشکل خود را پيدا نمي کنند و عده يي ديگر هم از بيماري خود اطلاعي ندارند. نماينده ستاد کل نيروهاي مسلح نيز با استناد به آيين نامه فعلي خدمت سربازي گفت؛ در آيين نامه فعلي، ستاد کل نيروهاي مسلح که مربوط به مشمولان نظام وظيفه و علل معافيت آنها از سربازي است، تا به حال نامي از اين افراد برده نشده است. تنها در چند بخش به افرادي که دچار بيماري هاي رواني، غدد هورموني، جنسيتي و خاص هستند، اشاره شده است که افراد TS هم با استفاده از يکي از بندهاي 33 يا 46 از خدمت سربازي معاف مي شوند. سرهنگ علي هروي کارشناس مسوول نظام وظيفه از بازنگري اين آيين نامه خبر داد؛ با توجه به اينکه در حال بررسي و بازنگري اين آيين نامه هستيم و با توجه به توضيحاتي که از مشکلات افراد TS ارائه شده، تلاش مي کنيم تغييرات مناسبي را در آيين نامه بعدي ايجاد کنيم تا از بروز مشکلات براي اين قشر جلوگيري شود و بدين ترتيب آنها را از بخش بيماران رواني مي توان خارج کرد.

وي درباره وضعيت مبتلايان به TS که در حال اعزام به خدمت يا اقدام به اخذ معافيت سربازي هستند نيز گفت؛ مي توان با توجيه مسوولان، کارشناسان و پزشکان حوزه نظام وظيفه براي اين افراد اقدامات مناسبي انجام داد تا در حين تسريع در دريافت معافيت از خدمت، آنها را به واسطه بندي ديگر مثل بيماري هاي غدد يا هورموني معاف کنيم.

وي اظهار کرد؛ سازمان بهزيستي ترتيبي دهد تا نام افرادي که کارت معافيت از خدمت گرفته اند و بند 33 در کارت آنها درج شده را به ستاد کل نيروهاي مسلح ارجاع دهد تا در صورت امکان تدبيري براي اين افراد اتخاذ شود.

سيدحسن موسوي چلک مديرکل دفتر امور آسيب ديدگان اجتماعي نيز گفت؛ در کارت معافيت از سربازي اين گروه از ماده 33 و 46 به عنوان ماده يي که براي معافيت افراد داراي بيماري خاص يا رواني و هورموني است استفاده مي شود، در حالي که افراد داراي اختلال هويت جنسي (TS) نه بيمار رواني هستند و نه جزء بيماران خاص محسوب مي شوند و همين امر باعث مشکل اشتغال آنها مي شود.

و اما خبر دوم اينکه وزير رفاه از اختصاص اعتبار براي شناسايي و درمان افراد مبتلا به TS (افراد داراي اختلالات هويت جنسي) گفت ؛ هنوز آمار دقيقي از نيازمندان واقعي به اعمال جراحي که مراحل قانوني را طي کرده باشند، نداريم. مصري افزود؛ بنابراين اختصاص اعتبار به افراد داراي اختلالات جنسيتي به صورت پايلوت آغاز شده و تا مرحله يي که اين افراد شناسايي شوند، اعتبار اختصاص يافته به آنها محدود نبوده و در صورت نياز آن را افزايش مي دهيم.

 

وي با بيان اينکه فعلاً مشکل اعتبارات نداريم، اظهار کرد؛ مشکل فعلي، شناسايي افراد مبتلا به TS است، يعني کساني که مراجع رسمي کشور براي آنها مجوز عمل جراحي صادر کنند. از طرف ديگر، نمي توان سرانه مشخصي از اعتبار را براي هر يک از اين افراد لحاظ کرد، چرا که ممکن است يک شخص TS با يک ميليون تومان اعتبار بهبود يابد، اما فرد ديگر با پنج ميليون تومان. همچنين در کشور هنوز تعرفه درماني مشخصي براي اين قشر تعريف نشده است و اين تعرفه بستگي به پزشک معالج دارد که چه ميزان دستمزد از بيمار خود دريافت کند.

مصري افزود؛ اعمال جراحي افراد داراي TS نيازمند کسب مجوزهاي قانوني از طرف مراجع قضايي و پزشکي قانوني است در اين زمينه براي اولين بار در کشور وزارت رفاه اعتباري براي درمان اين جامعه هدف در اختيار سازمان بهزيستي کشور قرار داده است.

منیع : روزنامه اعتماد

Advertisements

Filed under: آخـریـن مـطـالـب پـزشـکی, بیماریهـای مقاربتـی

One Response

  1. دنیا می‌گوید:

    سلام من می خوام بدونم من باید چیکار کنم من میدونم مشکل دارم ولی تازه فهمیدم این مرکز به آدمهایی مثل ما کمک میکنه اما شرایط برای من اصلا خوب نیست
    تا حالا دو بار اقدام به خودکشی کردم احساس می کنم دیگه خوب نمیشم

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

RSS پزشکی

بخشهای تخصصی

RSS تیتر اخبار جدید پزشکی

  • خطایی رخ داد! احتمالا خوراک از کار افتاده. بعدا دوباره تلاش کنید.

آرشیو

آمار سایت

  • 2,624,224 hits
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: