بانک اطلاعات پزشکی پاراسات Medical Database Parasat

شمایل

* تشریح بیماریها * اخبار روز پزشکی * مسائل خانوادگی * خواندنیها از شهرستانها

بيماريهای پوست اطفال که پزشکان لازم است به آن توجه کنند

دکترعبدالامير ضيغمي

 متخصصان اطفال بايد 10 بيماري پوستي را تشخيص دهند ولي معمولاً نمي‌توانند. تشخيص بعضي از اين موارد دشوار است و بعضي از آنها را بايد به متخصص پوست ارجاع داد.

 

 شرح حال اول

 

کودکي 13 ساله با ضايعه‌ي پوسته پوسته و ارغواني رنگ که نزديک چشم قرار گرفته مراجعه مي‌کند. اين ضايعه خارش دارد. در معاينه‌ي باليني گرفتاري مخاط، پاپول‌هاي چند ضلعي با بالاي مسطح به اندازه‌ي 3 تا 6 ميلي‌متر در مچ و مخطط شدن نوار شکل زير ناخن‌ها ديده مي‌شود.

 

تشخيص: ليکن پلان. تشخيص باقانون p4 يعني ارغواني purple، خارش دار pruritic چند ضلعي polygonal و پاپول‌papule داده مي‌شود.

 

            از آنجا که اين بيماري در بيماران دچار هپاتيت C بزرگسال شايع است، غربالگري نوجوانان دچار ليکن پلان از نظر هپاتيت C ضروري است. اگر اين ضايعه درمان نشود، معمولاً ليکن پلان ظرف 1 سال از بين مي‌رود. اما بعضي موارد بيماري در تمام طول عمر وجود داشته و آلوپسي غير قابل برگشت، آسيب ناخن ‌برجاي گذاشته و حتي تبديل به بدخيمي مي‌شوند.

 

درمان: استفاده از استروئيدهاي توپيکال

 

 

 

شرح حال دوم

 

          نوزادي دچار پاپول‌هايي روي سر و پوستول‌هايي روي کف دست و پا ارجاع داده مي‌شود.

 

تشخيص: گال نوزادان. در اين مورد بايد زرد زخم بولو،اگزما و هيستيوسيتوز را رد کرد. براي تشخيص گال، آزمون مثبت از نظر تخم يا مدفوع مايت الزامي است.

 

            اگر به گال نوزادان شک کرديد بايد باقي خانواده را نيز بررسي کنيد و ببينيد آيا خارش دارند يا خير. در اين مورد ممکن است لازم باشد باقي خانواده نيز درمان شوند.

 

درمان: انتخاب اول معمولا استفاده از کرم پرمترين 5% (Elimite) است. استفاده از گوگرد در نفت و نيز آنتي‌بيوتيک و آنتي‌هيستامين انتخاب‌هاي بعد است. پس از استفاده از پرمترين، از استروئيدهاي توپيکال و در موارد پايدار ازivermectin خوراکي استفاده کنيد (به استثناي کودکان زير يک سال).

 

 

 

شرح حال سوم

 

والدين با نگراني نوزادي را آورده‌اند که روي پوستش برآمدگي‌هايي به رنگ زرد، قهوه‌يي و نارنجي به قطر 1 تا 2 سانتي‌متر وجود دارد. ندول‌هاي نارنجي در تنه ديده مي‌شوند.

 

تشخيص: گزانتوگرانولوماي جواني. پيش از هر چيز بايد ماستوسيتوز، خال spitz و هيستيوسيتوز رد شود.

 

درمان: اين بيماري معمولاً ظرف چند ماه يا چند سال خود به خود ازبين مي‌رود ولي بايد ضايعات بزرگ يا دچار اروزيون را در آورد. اين ضايعات ممکن است در چشم بروز کرده و سبب هايفما hyphema و يا گلوکوم شوند. بيمار را بايد به نزد چشم پزشک فرستاد و پيگيري کرد.

 

 

شرح حال چهارم

 

          کودکي به مدت 8 ماه دچار پاپول‌هاي بثوري خارش‌دار و قرمز پوسته ريز به اندازه‌ي 2 تا 5 ميلي متر بوده است. در بعضي موارد، اين ضايعات اولسرونکروتيک هستند. تست‌هاي آزمايشگاهي طبيعي است.

 

تشخيص: پيتي‌ريازيس ليکنوئيدس و واريوليفورميس آکوتا با کوته نگاشت PLEVA يا بيماري Much-Habermann اگر ضايعات موجود شبيه آميزه‌يي از ضايعات آبله مرغان در حال ترميم و گزش پشه‌ي حاد و شديد باشند بايد به فکر PLEVA بود. به علت نام «حاد»، اين بيماري ماه‌ها يا سالها دوام مي‌يابد، درموارد نادر، به لنفومT سل جلدي تکامل مي‌يابد.

 

درمان: استفاده از کورتيکوستروئيدهاي توپيکال با قدرت خفيف، اريترومايسين يا تتراسيکلين خوراکي، اشعه‌ي فرا بنفش B و درمان با تاروپسورالن و درمان با فرابنفش A از فرصت‌هاي درماني به‌شمار مي‌آيد. در درمان نوع اولسرونکروتيک ازمتوترکسات و پردنيزون هم استفاده شده است. اگر ضايعه  از بين نرفت، بيمار بايد به متخصص پوست ارجاع شود.

 

 

 

شرح حال پنجم

 

در بيماري که بد حال به نظر نمي‌آيد، ضايعات پاپولي، پوستولي يا پوستولي گره‌دار 1 تا 3 ميلي‌متري روي سر، پيشاني و قفسه‌ي سينه پيدا شده است. اين ضايعات خشک مي‌شوند و دوباره بر مي‌گردند. در تست‌هاي آزمايشگاهي و بيوپسي ائوزينوفيل ديده مي‌شود.

 

تشخيص: فوليکوليت ائوزينوفيليک پوستولي (EPF) شيرخواران. در هر موردي که نوزاد دچار پوستول است بايد رنگ آميزي گرم، تست‌ هيدروکسيدپتاسيم و رنگ آميزي گيمسا انجام شود. در غيراين صورت، نوزاد دچار EPF با تجويز  داروهاي غير ضروري ضدويروسي و ضد ميکربي از بين خواهد رفت.

 

درمان: استروئيدهاي توپيکال و آنتي‌بيوتيکهايي مانند اريترومايسين از داروهاي مورد استفاده مي‌باشند. کودکان بزرگتر به آنتي‌هيستامين نياز دارند.

 

 

 

شرح حال ششم

 

نوزادي دچار ضايعات خارش‌دار و کهيري يا ضايعاتي که پس از حمام آبگرم يا مالش بدتر مي‌شود ارجاع شده است . ضايعات ممکن است به رنگ قرمز صورتي يا قهوه‌يي زرد باشند و معمولاً داراي سطح پاپولي هستند. گاهي گرگرفتگي، اسهال يا درد استخوان مزيد برعلت مي‌شود.

 

تشخيص: اورتيکاريا پيگمنتوزا، به هرضايعه‌ي‌نارنجي – قهوه‌يي بايد ضربه‌يي محکم نواخت تا مشخص شود آيا شناسه‌ي Darier وجود دارد يا نه. در موارد بسيار شديد، تست‌هاي آزمايشگاهي از نظر افزايش ميزان هيستامين ادرار يا پلاسما و راديوگرافي از نظر گرفتاري استخوان‌بندي يا معده و روده ممکن است ضرورت داشته باشد. در بيوپسي پوست، با رنگ‌آميزي گيمسا، ماست سل ديده مي‌شود.

 

درمان: آنتي‌هيستامين، استروئيدهاي توپيکال، پسورالن و درمان با اشعه‌ي فرابنفش A (در بيماران بزرگتر)، فرآورده‌هاي کرومولين خوراکي و اکسيزيون جراحي. ابتدا بايد خانواده‌ي بيمار را مطمئن ساخت. بسياري از کودکان کاملاً سرحال بوده و مي‌توانند با ضايعه کنار بيايند.

 

شرح حال هفتم

 

کودکي بين 5 تا 10 ساله با ضايعه خطي که از تنه وساق به پايين مي‌آيد. اين ضايعه خارش دار و قابل لمس است. در ناخنهاي دختران ممکن است پلاک ديده شود.

 

تشخيص: ليکن استرياتوس lichen striatus. خطي بودن کليد تشخيص است ولي بسياري از ضايعات خطي ديگر هم وجود دارد. براي افتراق خال‌هاي اپيدرمال خطي، ليکن پلان خطي، پسوريازيس خطي و زگيل‌هاي مسطح بايد بيوپسي انجام شود.

 

درمان: اين بيماري را درمان نکنيد يا از استروئيدهاي توپيکال استفاده ننمائيد. اين بيماري معمولاً 1 تا 2 سال ادامه مي‌يابد و سپس خود به خود از بين مي‌رود.

 

 

 

شرح حال هشتم

 

کودک داراي يک دسته پاپول‌هاي 1 ميلي‌متري به رنگ پوست است که وقتي خارانده مي‌شوند خط تشکيل مي‌دهند. والدين نگران هستند.

 

تشخيص: ليکن نيتيدوس lichen nitidus. در اين زمينه ضايعه بايد هميشه به دنبال پديده‌ي koebner بود. در موارد مشکوک، انجام بيوپسي به افتراق از ليکن پلان، مولوسکوم کنتاژيوزوم، زگيل‌هاي مسطح، گرانولوم آنولار، وليکن spinulosus مي‌انجامد.

 

درمان: هيچ درماني لازم نيست. از نرم کننده‌ها و کورتيکوستروئيدهاي توپيکال با قدرت پايين استفاده شود تا در صورت خواست والدين براي درمان، ازبين رفتن ضايعات تسريع شود. بيشتر موارد ظرف  1 سال يا کمتر از بين مي‌روند.

 

 

 

شرح حال نهم

 

کودکي دبستاني دچار يک دسته پاپول حلقه‌يي بدون علامت مي‌شود که شبيه تينه‌آ است و بزرگي آنها ازچند ميلي‌متر تا 5 سانتي‌متراست. استفاده از داروهاي موجود سبب رفع اين حالت نشده است.

 

تشخيص: گرانولوما آنولار granuloma annular بيماري شايعي است که غالباً در آرنج و قوزک و معمولاً به دنبال تروما ايجاد مي‌شود. با تست منفي هيدروکسيد پتاسيم مي‌توان تينه‌آ کورپوريس tinea corporis را رد کرد. ممکن است براي رد ليکن نيتيدوس، زگيل‌هاي مسطح، مولوسکوم يا سارکوئيدوز انجام بيوپسي ضروري باشد. در تشخيص افتراقي لازم است ندول‌هاي روماتوئيد، نکروبيوزليپوئيديکا ديابتيکورم و ليکن پلان  رد شود.

 

درمان: استفاده از کورتيکوستروئيدهاي توپيکال با قدرت متوسط، تزريق استروئيد درون ضايعه يا استفاده از نوار استروئيد. بيشتر موارد بيماري بدون درمان ظرف 2 سال از بين مي‌روند. ولي اين بيماري ممکن است مقاوم شده و تغيير شکل دهنده باشد. استفاده از کورتيکوستروئيدهاي خوراکي، رتينوئيدها، داپسون ‌و داروهاي سيتوتوکسيک در موارد سخت لازم است.

شرح حال دهم

 

روي فرق سر نوزادي ضايعات قابل لمس به رنگ زرد نارنجي پديدار شده که به مرور زمان از قابليت لمس آن کاسته مي‌شود با فشردن ضايعات رنگ آنها نارنجي مي‌شود.

 

تشخيص: خال سباسه ياداسون Jadassohn. اين ضايعات غالباً در صورت و نيز گردن ديده مي‌شوند و به نسبت 1 به 300 در زايمان هاي زنده بروز مي‌کنند. در بيوپسي ضايعه  هيپرپلازي غدد سباسه ديده مي‌شود. اکثريت ضايعات سباسه خوش خيم هستند و ميزان شيوع تحول بدخيمي بسيار کمتر از موارد گزارش شده‌ي اول و حدود 6 تا 15% است. ضايعات بسيار بزرگ مشکلات سيستمي از جمله بيماريهايي را تداعي مي‌کند که  دستگاه عصبي مرکزي را گرفتار مي‌سازند. در اين ضايعات براي اطمينان از عدم ابتلاي اندام‌هاي ديگر بايد غربالگري انجام داد.

 

درمان: اکسيزيون پروفيلاکتيک در سن دبستان معمولاً انجام مي‌شود

Advertisements

Filed under: پـوسـت،مـو و زيـبـايـی, آخـریـن مـطـالـب پـزشـکی, اطـفـال

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

RSS پزشکی

بخشهای تخصصی

RSS تیتر اخبار جدید پزشکی

  • خطایی رخ داد! احتمالا خوراک از کار افتاده. بعدا دوباره تلاش کنید.

آرشیو

آمار سایت

  • 2,618,771 hits
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: