بانک اطلاعات پزشکی پاراسات Medical Database Parasat

نقشک

* تشریح بیماریها * اخبار روز پزشکی * مسائل خانوادگی * خواندنیها از شهرستانها

در گذشت دلخراش دكتر اعتمادي

ساعت 7.30 دقيقه شب شنبه، از بندرتركمن به شهر گميشان بازمي گشتم. حدودا 2 كيلومتر مانده به گميشان چراغ راهنماي آمبولانس يا ماشين پليس نظرم را جلب كرد. از آنجايي كه اين موقع از سال پرخطرترين زمان در محور گميشان – بندرتركمن مي باشد، وقوع يك حادثه رانندگي دور از انتظار نبود. اميدوار بودم به خير گذشته باشد. كم كم به چراغ چرخان آبي و قرمز نزديك شدم. دريافتم ماشين آمبولانس 115 مي باشد . تجمع فراوني از ماشين و انسان حكايت از حادثه اي سنگين مي كرد. آرام و مضطرب نزديك شدم. خودرويي مچاله شده بر روي كابوت پرايدي قرار داشت . ممكن نبود از داخل ماشين مچاله شده كسي زنده بيرون آمده باشد. از يكي پرسيدم: چه شده، ماشين مال كيه؟

دكتر اعتمادي ،

دلم هوري ريخت .

دكتر اعتمادي ؟ زنده است؟

مرده، مثله شده.

به ياد جوان رعنايي افتادم كه هر روز مردم گميشان را در داروخانه خود با گشاده رويي و با افتادگي خاص خود تحويل مي گرفت . چه سرمايه اي از دست رفت. اشك در چشمانم حلقه بست . آنطور كه فهميدم گويا مرحوم به يك تراكتور از پشت زده و پس از چندين بار غلطيدن با خودروي پرايد مقابل برخورد كرده است. تراكتوري در آنجا نبود حدس ها براين بود كه تراكتور گريخته باشد .

شايد اين تصادف شامل دهها موردي باشد كه هر روز در سراسر كشور ما رخ مي دهد هر چند با تمهيداتي كه در سالهاي اخير از سوي راهنمايي و رانندگي اتخاذ شده قدري از آمار آن كاسته است، مع الوصف تصادف و فوت از موارد عادي در ايران محسوب مي شود. چنان عادي شده كه حتي به درد ستون حوادث نشريات هم نمي خورد. به رغم عادي بودن موضوع، هر تصادفي عموما و اين تصادف بطور خاص از چند جنبه تامل برانگيز است.

به نظرم ديگر زمان آن رسيده است كه ما نگاهمان را به جان انسان ها تغيير دهيم . مرگ هر فرد از افراد جامعه را برابر با از دست رفتن سرمايه هاي كلان اجتماع بدانيم. چه مقدار زمان و سرمايه لازم است تا دكتر اعتمادي ها و جوانان ديگر تحويل جامعه گردند.؟ چه مقدار از زمان لازم است تا داغ فوت عزيزان از خانواده ها زايل شود؟ آيا تنها چاره كار، افزايش جريمه و برخوردهاي قهرآميز با رانندگان است؟ آيا تقليل تصادف در كشور تنها برعهده راهنمايي و رانندگي است؟ به نظر مي رسد معضل تصادف يك مسئله ملي بوده لازم است تمامي ارگان ها در اين راه بسيج شوند . از فرهنگ مردم گرفته تا تعريض و بهسازي جاده ها و توجه به استاندارد خودروهاي توليد داخل و وارداتي در اين امر دخيل اند. در يك جمله صيانت از جان انسان ها به اولويت اول برنامه ريزان تبديل گردد.

گزارش از : ترکمن آنلاین

Filed under: آخـریـن مـطـالـب پـزشـکی, خواندنـیـها از شـهرسـتانهـا

One Response

 1. صحنه می‌گوید:

  الله رحت ادسين ياتان يري ياختي بولسين!

  بيز ادبي اوتيرشيقلارداسيزيالي آداملارينگ حضويرينا ماتاج.
  اوزيم ارتي شو اوتيرشيقدا سن بوليب اوتيرارين دوس.
  الله يارينگ!

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

RSS پزشکی

RSS Medical News

بخشهای تخصصی

RSS تیتر اخبار جدید پزشکی

 • خطایی رخ داد! احتمالا خوراک از کار افتاده. بعدا دوباره تلاش کنید.

آرشیو

آمار سایت

 • 2,640,108 hits
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: