بانک اطلاعات پزشکی پاراسات Medical Database Parasat

شمایل

* تشریح بیماریها * اخبار روز پزشکی * مسائل خانوادگی * خواندنیها از شهرستانها

تشریح طنز آمیز سوزاک

neisseria-gonorrhoeae

سئوال :

 

آقای دکتر عبدالوهاب حاجی سردار بدادم برسید . زمین و زمان برایم تیره و تار شده … حدودا یک ماه است که در خارج کشور هستم . بی ادبی نباشه ، شیطان به جلدم رفت و با کسی عمل غیر شرعی داشتم . بعد از سه روز در پیشابراهم سوزش داشتم و روز چهارم هم چرکی شد . با یکی از دوستان به شکل غیر رسمی به آزمایشگاه رفتیم و جواب آزمایش میکرب نیساریا گونوریا بود ( اگر درست نوشته باشم ) . هنوز دکتر نرفتم . تصمیم دارم سریع برگردم ایران . آقای دکتر غلط کردم . اعصابم سر جایش نیست . مرا راهنمایی کنید . من ناراحتی روحی و قلبی دارم لطفا نظر خود را بشکل دوستانه بدهید ، طوری که من دچار استرس مضائف نگردم . آقای دکتر من شنیدم که شما تجربه خوبی در این امور دارید . لطفا کمکم کنید . مزاح را فراموش نکنید . آقای دکتر پای کامپیوترم تا جواب شما را دریافت نمایم .

 

جواب :

 

 

 

 

دوست عزیز سریع به دکتر متخصص امراض مقاربتی مراجعه نمائید . معالجه این بیماری ( سوزاک ) برای آنها آسانتر از مداوای سرماخوردگی است . در ضمن توضیحاتی به شکل دوستانه و با مزاح خواستید که من تلاشم را خواهم کرد :

 

سوزاک دیگه چیه ؟

 

سوزاک سوز عشقه . سوزاک بیماری عفونی بچه های شیطون و سر به هوا یه  . میکروب آن در اثر کله شقی و بی احتیاطی این افراد ، به طریق مفاربتی منتقل و در همان محل علائم بیماری روئیت میشه . در بعضی از افراد گند زده ، بیماری در  راست روده و گلو نیز بروز میکنه .

 

 

علامتش چیه ؟

 

ممکنه علائم بیماری در لیلی و مجنون این قصه بین دو تا ده روز و یا بعد از یکماه روئیت بشه و گاهی در کابوی تیر انداز علائمی مشاهده نمیشه و بیماری حالت مزمن رو بخود میگیره . لیلی ها  معمولاً علایم کمی دارن و گاهی انگار نه انگار خبری بوده ! چراغ سبزهای بیماری عبارتند از : آه و ناله و سوزش به هنگام جیشیدن ، ترشحات به رنگ سبز ـ زرد گاهی مثل آب مماخ از اونجای لیلی یا مجنون . گاهی تب عشق نیز بروز میکند که خیلی خفیفه .

 

علت این سوز چیه ؟

 

باکتری های خوش تیب و تیتیش مامانی بنام گنوکوک عامل این قصه لیلی و مجنونن . باکتری ها ۹۹.۹٪   از راه آمیزشی منتقل میشن . پس میشه گفت اگه کسی بگه که از طریق کیسه حمام و حوله و صابون غضنفر آلوده شدم ، بدونین که داره راست راست چاخان میکنه . در صورت مقاربت های غیر طبیعی ، که مغز آدم از شنیدن آن صوت میکشه ،  ممکنه  راست روده یا دهان نیز وارد کارزار عفونی بشن . اگر مادر باردار آلوده باشه ، نوزاد هنگام عبور از کانال زایمانی ، ممکنه دچار عفونت بشه ( مخصوصا چشمها ). در موارد نادر ، دختر بچه های کوچولو موچولو  میتونن از طریق مادر خود آلوده بشن .

 

چطور میشه پیشگیری کرد؟

 

نکن عاقل تو یه کاری که باز آرد پشیمانی . احترام به حریم خانواده از این بیماری پیشگیری عالی میتونه بکنه . پوشیدن کلاه ایمنی بنام کاندوم به میزان زیادی جلوی مشتهای آهنین سوزاک رو میگیره . نرفتن به دستشویی قبل از مقاربت و رفتن به دستشویی بلافاصله بعد از نزدیکی و دوش گرفتن خالی از لطف نیست و صد البته اگر آدم هیچ مقاربتی نداشته باشه هیچوقت مریض نمیشه !!

 

اگه معالجه نشم چی میشه ؟

 

ممکنه بعد از مدتی بیمار بلنگه یعنی دچار آرتریت عفونی (عفونت مفصل ) بشه . عفونت  چشم  در نی نی بچه ها می تونه به نابینایی بکشه . عفونت احشای تناسلی در لیلی ها محسوسه ، بعضی وقتا خون و قلب هم عفونی میشن و حالا در تب عشق بسوز و حال کن . ناتوانی جنسی و ناباروری عارضه دیگن که تنور لیلی و مجنون رو میتونه واسه همیشه خاموش کنه .

 

چه خاکی بسرم کنم ؟

 

خجالت رو بزار کنار وقتی دکتر بیمار سوزاکی رو ببینه حال میکنه و تو دلش میگه آخ جون یه مشتری با غیرت دیگه اومد . اون بیمار رو آزمایشگاه میفرسته که ممکنه شامل آزمایش میکروسکپی ترشحات دستگاه تناسلی ، راست روده ، یا گلو باشه اگه دکتره خیلی تیز باشه ممکنه کشت ترشحات و آزمایش خون رو هم بخواد .

 

علاجی هم داره ؟

 

نترس بابا جون ! اگه بیمار بره پیش بلده این کار ، بعد از دو هفته دو باره میتونه چنان ترمیناتور بشه .  آنتی بیوتیک ضد سوزاک با دوزاژ و ساعات مشخص تنها دارو این بیماریه و جادو جنبل فایده ندارد . کله شقی گاهی کار رو بدتر میکنه یعنی بعضی لیلی مجنونها  از هم سنگریهای قدیمی خود مشاوره میگیرن و داروهایی که اونا مصرف کردن رو استعمال میکنن و شربتهایی که اونا نوشیدن قلوپ قلوپ میخورن ، غافل از اینکه بیماریهای مقاربتی عاملهای متفاوتی داره ، یکی سوپرمنه ، اون یکی تارزانه و یکی دیگه جکی جانه و اون کناری بروس لیه . باید دونست که برای هر گونه میکرب روش خاص معالجه وجود داره . بیماری اگه بیشتر از یک ماه قدمت داشته باشه وارد مرحله مزمن میشه و اونوقت خر بیار و باقلی بار کن . معالجه بیماری با کهنه تر شدن آن سخت و سختتر میشه .

 

 چند نکته برای دانشجویان پزشکی :

 

گاهی چند عامل میکروبی در یک بیمار میتواند وجود داشته باشد . به این خاطر مطالعه تاریخچه بیماری و آزمایش میکروسکپی و کشت ترشحات نقش اساسی را دارد . متاسفانه بعضی اوقات در آزمایش میکروسکپی تنها یکی از آن میکروبها کشف میشوند و به این خاطر آزمایش مجدد دارای اهمیت زیادی است . بیمار ممکن است قبلا یک بیماری مزمن مقاربتی دیگر داشته و حال نوع جدیدی را کسب کرده باشد و در آن صورت با تزریق آمپولهای ویژه ای میتوان میکروب خفته را بیدار و آنرا شناسایی کرد تا نسبت به آزمایش به عمل آمده آنتی بیوتیک با طیف اثری لازمه انتخاب و تجویز شود .

 

مثالی در این ارتباط ، آلودگی بیمار به دو عامل میکروبی یعنی تریکوموناد و گنوکوک است  که در آزمایش تنها یکی از میکروبها روئیت شده (فرض مثال گنوکوک کشف گردیده است ). با توجه به آزمایش ، ممکن است تنها دارو برای گنوکوک تجویز گردد . با آغاز مصرف آنتی بیوتیک مخصوص عامل فوق ، ممکن است میکروب گنوکوک به تریکوموناد پناه ببرد . این موضوع را بدین شکل میتوان تشریح کرد که اگر انگشت اشاره دست چپ میکروب گنوکوک باشد و پنجه دست راست تریکوموناد در نظر گرفته شود ، در صورت مصرف آنتی بیوتیک ضد گنوکوک ، میکروب فوق (انگشت اشاره دست چپ) بسوی میکروب تریکوموناد ( پنجه دست راست ) میرود و پنجه دست راست بعد از آن انگشت اشاره دست چپ را در خود جای میدهد و از آن محافظت میکند و بدین شکل میکروب گنوکوک میتواند دور خود کپسول محافظتی ایجاد کند و با اتمام دوران دارویی بیمار ، از کپسول ایمنی خود بیرون آید . از سویی چون آنتی بیوتیک ضد گنوکوک تاثیری به تریکوموناد نداشته ، مشخصا میکروب فوق نیز به حیات خود ادامه خواهد داد . بدین خاطر از بین بردن هر دو میکروب در یک جدول زمانبندی شده دارای اهمیت فراوان میباشد .

 

 

Filed under: آخـریـن مـطـالـب پـزشـکی, بیماریهـای مقاربتـی, عـفـونـت و مـیکـروب شـنـاسـی

3 Responses

 1. amin می‌گوید:

  با سلام.
  ممنون از وبلاگ بسیار خوبتون…
  خواستم ببینم که سایت رایگانی هست که عکس و فیلم ها یا انیمیشن هایی از اطلس آناتومی برای دانلود بزاره؟
  ممنون میشم ئکه تو وبلاگتون ازشون اسم ببرید…

 2. حسین می‌گوید:

  من هم در خارج از کشور زندگی میکنم و 2-3 روزی است که سوزاک گرفته ام. لطف کنین نام انگلیسی سوزاک رو برام میل کنین تا بتونم برم دکتر و حالیشون کنم. در ضمن اگر نام انگلیسی داروی رفع این بیماری را هم لطف کنین تا اگر دکتر نرفتم بروم از داروخانه بگیرم و استفاده کنم. در ضمن طریقه مصرف را هم برایم بنویسین. سپاسگدارم.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

RSS پزشکی

بخشهای تخصصی

RSS تیتر اخبار جدید پزشکی

 • خطایی رخ داد! احتمالا خوراک از کار افتاده. بعدا دوباره تلاش کنید.

آرشیو

آمار سایت

 • 2,637,944 hits
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: