بانک اطلاعات پزشکی پاراسات Medical Database Parasat

شمایل

* تشریح بیماریها * اخبار روز پزشکی * مسائل خانوادگی * خواندنیها از شهرستانها

جسم و روح متناقض در افراد ترانس سکشوال

who-am-i

سئوال از یک دوست :

 

با سلام به دکتر عبدالوهاب حاجی سردار . پسری هستم 23 ساله از زمان کودکی یعنی از سن 4 سالگی شدیدا” علاقه به پوشیدن لباسهای زنانه داشتم و این کار را مدام انجام میدادم که البته در آن زمان خانواده نیز زیاد به این موضوع حساسیت نشان نمیدادند.هر روز که بزرگتر میشدم این حس در من نیز بشتر میشد که آرزو میکردم که دختر بودم.وقتی که به 18 سالگی رسیدم همچنان لباسهای زنانه میپوشیدم البته این بار به دور از چشم خانواده که از این کار لذتی بسیار بیشتر از کودکی میبردم.البته خانوداه نیز متوجه این موضوع شده بودند و دائما” با من درگیر بودند و الان هم مدام مرا تحقیر میکنند و همش میگن خدا زودتر مرگت بده آخه گناه من چیه که من اینجوری به دنیا اومدم؟خواهش میکنم که جواب مرا بدهید و بگویید علت این که اینقدر شدید به پوشیدن لباس زنانه علاقه دارم چیست؟؟خواهشا” اسم بیماریم را نیز بگویید؟؟ و بگویید آیا درمانی نیز دارد که بتوانم تبدیل به یک مرد شوم؟؟؟

 

سئوال از دوست دیگر :

 

سلام من (…) هستم و 19 سال سن دارم سوالی داشتم و امیدوارم جوابی منطقی از شما بگیرم دکتر من از دختر بودنم متنفرم چند بار بخاطره جنسیت دختریم خود کشی کردم دوست ندارم دختر باشم دختر ها رو به چشم پسری می بینم حالا هم عاشق شدم عاشق یه دختر می خواهم تغییر جنسیت بدهم و با هاش ازدواج کنم اگه تغییر جنسیت ندهم باید برم بمیرم اگه تغییر جنسیت ندهم به نظر خودم کثیف ترین ادم دنیا می شم اما نمی دونم چه جوری باید این کارو کنم یا کجا باید برم اگه می تونید کمکم کنید .

 

جواب :

 

 

 

دوستان خوبم شما نیاز به مشاوره با یک سکسولوژیست و در مراتب بعدی بامتخصص غدد درون ریز و روانشناس دارید و در صورتی که آنها صلاح دیدند میتوانید با مسئول زیربط در سازمان بهزیستی مشاوره نمائید . قبل از مراجعه به آنها مطلب ذیل را بخوانید و نظرات خود را به من ارسال دارید .

 

هویت هر انسانی از چندین بخش تشکیل شده است؛هویت اجتماعی،٬ هویت قومی،٬ملی٬،سیاسی و ….هویت جنسی هم بخشی از هویت فرد است.مرکز اصلی بدن که تعریف انسان از هویت خود-از جمله هویت جنسی -را بر عهده دارد٬در مغز واقع شده است.

 

TS مخفف ترانس سکشوال، یا اختلال هویت جنسی است. به بیان دیگر فرد مبتلا به TS دچار اختلال نسبت به جنس خود می شود، یعنی روح و روان فرد با ظاهر جسمی فرد در تعارض است. مثلاً شاید فرد از لحاظ جسمی یک پسر باشد اما از لحاظ روحی، روانی، تمایلات و تفکرات، یک دختر محسوب شود، یا بالعکس این قضیه، برای همین TS یک بیماری روانی است. ترانس سکشوال ها در طول حیات خود دائماً از جنسیت بیولوژیک خود ناراضی هستند و تمایل و اصرار تعلق به جنس مخالف خود را دارند و برای همین پیوسته درصدد کسب خصوصیات ظاهری جنس مخالف خود و رهایی از خصوصیات جنسی خود هستند،

 

ترانس سکشوال فردی است که تناسب بین معادله ی بین آلت تناسلی و جنسیت خود را قبول ندارد و تضادی بین این دو می بیند.به زبان ساده تر٬آن بخش از مغز انسان ترانس سکشوال که به هویت جنسی مربوط می شود و آن را تبیین می کند٬در تضادی کامل با ساختار فیزیکی بدن و شکل و شمایل آلت جنسی او قرار دارد.این تضاد به این گونه نیست که فرد خودش تصمیم بگیرد-یا فکر کند-که ترانس سکشوال است.و از جنبه ی روانی خیلی عمیق تر از این هاست.به عبارت دیگر٬یک ترانس سکشوال از جهت نگاه به خود و به هویت و جنسیت خود٬براین باور است که فیزیک او (بدن٬،تن، و آلت تناسلی)با درونش(روح٬،جان و روان او)همخوانی ندارد.یک« ترانس سکشوال با ظاهر مردانه»بر این باور است که او وجوداً یک زن است٬اما «اشتباهی»در بدن یک مرد زاده شده.و یک «ترانس سکشوال با ظاهر زنانه»هم فکر می کند که او روحاً و باطناً یک مرد است و اشتباهاً در یک جسم زنانه گنجانده شده است.فرد ترانس سکشوال از این دوگانگی درون و بیرون خود رنج می برد و می خواهد هر چه زودتر روان خود را از این جسمی که به وی تعلق ندارد نجات دهد٬ پس با خوردن داروها و قرص های هورمونی سعی می کند جسم خود را به شکلی تغییر دهد که هر چه بیشتر با درونش همخونی داشته باشد.اما او زمانی به آزادی و رهایی کامل می رسد که با عمل جراحی تغییر جنسیت بدهد و خود را از شر آلت تناسلی ای که با آن احساس بیگانگی می کند رهایی بخشد.چرا که تفاوت بیت آلت جنسی فرد و جنسیت و هویت جنسی او ٬به یک تضاد عمیق ذهنی تبدیل می شود که از جهت روحی و روانی عواقب ناگواری بر او دارد.لذا او می خواهد هر چه زودتر خود را از این گرفتاری و مخمصه نجات دهد.

 

چنین فردی معمولاً از همان سنین کودکی(پنج تا ده سالگی)متوجه اختلاف و تضاد گفته شده می شود٬اما به صورت گنگ و نامفهوم. و شاید در همان سنین کودکی٬صادقانه و براساس شناخت و درک خودش حرکات و اداها و رفتارهای آن جنسی  را در پیش بگیرد که از نظر ذهن و روان،٬خود را تعریف می کند٬(نه آنطور که ساختمان ظاهری بدنش نشان می دهد). اما والدین و یا اطرافیان آنرا نامناسب و حتی عجیب می بینند.مثلا اگر این کودک از نظر شکل آلت تناسلی پسر باشد٬به پوشیدن لباس دخترانه رو می آورد(اگر خواهر نداشته باشد٬ به لباس مادر رو می آورد)والبته گاهی بعضی خانواده ها هم با یک شوخی از کنارآن می گذرند که «بچه» است و نمی فهمد.البته این را همین جا باید اضافه کنیم که برخلاف تصور رایج٬ ،هر کودکی که در سنین اولیه لباس جنس مخالف می پوشد٬ حتما یک ترانس سکشوال یا همجنسگرا نخواهد شد.

 

نکته ی قابل ذکر دیگر این است که یک ترانس سکشوال ٬همجنسگرا نیست.به این دلیل که فرضاً یک پسر/مرد ترانس سکشوال چون روحاً و جاناً و طبیعتاً خود را یک زن می داند و بدن پسرانه/مردانه ی خود را به رسمیت نمی شناسد٬،تمایل جنسی به یک مرد را هم دال بر همجنسگرا بودن خود نمی داند٬بلکه بالعکس؛می گوید من زنی هستم که به جنس مخالف خودم(مرد) گرایش دارم٬ هرچند که روح و جانم در یک بدن اشتباهی گرفتار آمده باشد. آنچه که یک ترانس سکشوال می خواهد این است که تناسب فیزیکی بدن و آلت تناسلی خودش با روان و احساس و جان درونش یکی شود٬ و بعد از عمل جراحی٬ می خواهد با یک نفراز جنس مخالف ازدواج نماید. یعنی اگردختر ترانس سکشوال بوده ٬بعد از تغییر جنسیت و مرد شدن با یک زن ازدواج می کند و یک پسر ترانس سکشوال بالعکس.

 

تضادی که فرد ترانس سکشوال از همان دوران کودکی مابین ماهیت درونی و بیرونی (ظاهر و باطن) خود حس می کند٬درد و رنج٬ تنهایی و انزوا٬ و فشار زیادی به او تحمیل می کند٬ و او گیج و منگ از این قائله٬ نه تنها نمی داند چرا باید وضع این گونه باشد٬ بلکه ناآگاهی اطرافیان٬ شماتت٬ تحقیر٬ سرزنش و سرکوفت های خانواده و اطرافیان هم مزید بر علت می شود و بر رنج او می افزاید.

 

دلایلی که برای ترانس سکشوال شدن افراد ابراز شده٬همگی دلالت بر این دارند که هنگامی که جنین در رحم مادر است٬اگر مادر دچار فشار و استرس شود این امکان وجود دارد که سیستم اعصاب و هورمون های جنین را دچار اختلال کند٬ و همین باعث می گردد که جنین بعدا ترانس سکشوال شود.

 

علت اصلی بروز آن در فرد به عملکرد هورمون ها در بدن برمی گردد. تغییرات هورمونی در هفته ششم دوره جنینی آغاز شده و تا ماه سوم دوره جنینی پایان می گیرد، بنابراین اینکه نوزاد در بدو تولد پسر یا دختر شناخته شود کاملاً تحت تاثیر ترشح یا عدم ترشح «آندروژن ها» در دوره جنینی یعنی قبل از تولد است و تاثیر تستوسترون بر سلول های عصبی مغزی مسوول زنانه یا مردانه شدن مغز در نواحی مانند هیپوتالاموس است و مغز زنانه یا مردانه را شکل می دهد.

 

در مورد پس از تولد که باعث ابتلا یا تشدید این حالت بشود گفت که اصولاً کسب هویت زنانه یا مردانه در انسان بیشتر تابع مسائل پس از تولد است تا قبل از تولد. احساس متعلق بودن به جنس مرد یا زن بیشتر نتیجه تعاملات میان کودک و ارزش ها و نگرش های والدین است. از دخترها انتظار می رود رفتاری لطیف و ملایم داشته باشند، عروسک بازی کنند و… از پسرها رفتار پرجنب و جوش، حتی خشن و بازی هایی چون شمشیربازی، تفنگ بازی و… که این نقش ها به مرور در ذهن کودکان نهادینه و به الگو تبدیل می شود. یکی از علل اختلال هویت جنسی آن است که والدین یا سایر افراد مهم زندگی، کودک را تشویق به رفتارهای جنس مخالف می کنند، مثلاً لباس جنس مخالف را به او می پوشانند و او را تشویق به بازی های جنس مخالف می کنند.

 

راه حل یک ترانس سکشوال برای خلاص شدن از زندانی که بدان گرفتار آمده این است که تغییر جنسیت دهد.این امر باعث می شود فرد خود را باز یابد و با باطن و ظاهری متناسب با هم زندگی کند.این ادعای محققان هم ناگفته نماند که ترانس سکشوال ها از استعداد هنری بالایی برخوردارند. ترانس سکشوال ها عموما دیرتر از هم سن و سالان خود به رشد فیزیکی می رسند٬ مثلا ممکن است کلفت شدن صدا یا رشد موی بدن یک پسر ترانس سکشوال دیرتر بروز کند.

 

نمی توان منکر وجود این بیماران در جامعه شد، همچنین عدم حمایت این افراد از سوی هیچ ارگانی، حتی نهادی چون خانواده و آسیب هایی که ممکن است عوارض این بیماری بر سلامت فرد و اجتماع داشته باشد، سازمان بهزیستی را به فکر حمایت از این افراد و راه اندازی این دفتر انداخت.

 

دکتر عبدالوهاب حاجی سردار

 

منابع :

 

پایگاه اطلاع رسانی پزشکی پاراسات

 

مجله ی الکترونیکی ماها

 

روزنامه اعتماد

 

 

 

Filed under: ژنتیک و سلولهای بنیادی, آخـریـن مـطـالـب پـزشـکی, اخـبـار روز پـزشـکـی, بیماریهـای مقاربتـی, خواندنـیـها از شـهرسـتانهـا, روانـشناسی و خـانـواده

4 Responses

 1. ali می‌گوید:

  سلام من خود ارزاعی میکنم از 9 سالگی میشه کمکم کنید چطور خوب شم؟

 2. سها می‌گوید:

  سلام واقعا ممنون که در این زمینه آگاهی میدید.
  من یک سوال متفاوت دارم لطفا جواب بدید.من یک دختر هستم که عاشق یک دخترftm TS شدم .تازه متوجه وجود این اختلال در خودش شده ودنبال راضی کردن خانواده وکارهای عملش هست.مشکل من اینه که نمیدونم بعد از عمل تا چه حد رفتارهای جنسی مردانه خواهد داشت یا اصلا طبیعی خواهد شد؟در مورد عمل سوم(آلت گذاری)در ایران میشه امیدوار بود؟لطفا منو در این تصمیم مهم کمک کنید.لطفااین پیام با نام مستعار (سها) مخفی بماند.

 3. سها می‌گوید:

  سلام واقعا ممنون که در این زمینه آگاهی میدید.من یک سوال متفاوت دارم:
  من یک دختر 23ساله هستم که عاشق یک دختر TS FTM شدم و البته خودش تازه متوجه وجود این اختلال در خودش شده و دنبال راضی کردن خانوادش و کارهای عملش هست. مشکل من اینه که نمیدونم بعد از عمل تا چه حد حالات جنسی مردانه پیدا خواهد کرد؟آیا انجام عمل سوم(آلت گذاری)در ایران قابل اعتماد هست؟لطفا پاسخ دهید و این پیام را با نام مستعار سها مخفی نگه دارید.متشکر از کمک شما

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

RSS پزشکی

بخشهای تخصصی

RSS تیتر اخبار جدید پزشکی

 • خطایی رخ داد! احتمالا خوراک از کار افتاده. بعدا دوباره تلاش کنید.

آرشیو

آمار سایت

 • 2,637,944 hits
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: