بانک اطلاعات پزشکی پاراسات Medical Database Parasat

نقشک

* تشریح بیماریها * اخبار روز پزشکی * مسائل خانوادگی * خواندنیها از شهرستانها

جراحي ديسک با درمان طبي

دکتر محمود فتاحي بافقي 

طي دوکارآزمايي تصادفي شده‌ي جديد به مسأله‌ي عمل جراحي براي فتق ديسک و اسپونديلوليستزيس spondylolisthesis پرداخته شده است.

 

            پژوهشگران آلماني تعداد 283 بيمار که به علت فتق ديسک دچار علائم سياتيک شده بودند و طي شش تا دوازده هفته از شروع علائم مراجعه نموده بودند را به صورت تصادفي در دو گروه درماني جراحي و غير جراحي قرار دادند. 89% بيماران گروه جراحي در طي دو هفته از شروع بررسي تحت درمان جراحي ميکروديسککتومي Microdiskectomy قرارگرفتند.

 

             39% بيماران گروه غير جراحي نيز نهايتاً به علت عدم بهبود علائم در طي يکسال از شروع بررسي تحت درمان جراحي قرارگرفتند. در بررسي‌نتايج درمان گروه جراحي شده در طي چهار تا دوازده هفته اول (يک تا 3 ماه) ميزان ناتواني کمتري نسبت به گروه غير جراحي داشتند. پس ازآن نتايج درمان با گذشت زمان به هم نزديک شد به طوري که بعد از يک سال اختلافي بين دو گروه از نظر ميزان ناتواني وجود نداشت.

 

            در بررسي ديگر، درآمريکا، 300 بيمار با سن متوسط 66 سال که دچار اسپونديلوليستزيس دژنراتيو کمر بودند و ثانويه به آن دچار تنگي کانال نخاعي Spinal stenosis  ولنگش نوروژنيک neurogenic claudication يا راديکولوپاتي شده بودند به صورت تصادفي تحت درمان جراحي يا غير جراحي قرارگرفتند. عمل جراحي عبارت بود از لامينکتومي دکمپرسيو خلفي lamienectomy with fusion همراه با فيوژن posterior decompression در طي يک سال، حدود 40% بيماران گروه درماني خود را عوض کرده و به گروه ديگري رفتند. نهايتاً نتايج درمان پس از دو سال مورد بررسي قرار گرفت که نتيجه‌ي‌ درمان در بيماران عمل شده به طور قابل ملاحظه‌يي بهتر بود.

 

با توجه به يافته‌هاي اين دو بررسي مي‌توان نتيجه‌گرفت: در سياتيک ناشي از فتق ديسک عمل جراحي زودرس، باعث بر طرف شدن سريعتر علائم مي‌گردد ولي پيامدهاي درمان پس از يک سال، مشابه افرادي است که ابتدا درمان غير جراحي شده‌اند و در صورت عدم پاسخ بالاجبار تحت عمل جراحي قرارگرفته‌اند.

 

          در مورد اسپونديلوليستزيس دژنراتيو علامت‌دار که با تنگي کانال نخاعي همراه است به نظر مي‌رسد انجام عمل جراحي نسبت به درمان غير جراحي رويکرد مناسب‌تري باشد، هر چند به علت عوامل محدود کننده در اين بررسي، شامل جابجايي بيماران دو گروه واشکال در تصادفي کردن randomizationکامل بررسي، بايد با احتياط بيشتري اين نتيجه‌گيري انجام شود

Filed under: مـغـز و اعـصـاب, آخـریـن مـطـالـب پـزشـکی, ارتـپـدی مـفاصـل عـضـلات, جـراحـی

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

RSS پزشکی

RSS Medical News

بخشهای تخصصی

RSS تیتر اخبار جدید پزشکی

  • خطایی رخ داد! احتمالا خوراک از کار افتاده. بعدا دوباره تلاش کنید.

آرشیو

آمار سایت

  • 2,640,108 hits
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: