بانک اطلاعات پزشکی پاراسات Medical Database Parasat

شمایل

* تشریح بیماریها * اخبار روز پزشکی * مسائل خانوادگی * خواندنیها از شهرستانها

کاربرد فلوروکينولون ها

مهدي وزيريان

 

 ايمان وزيريان

 

گروه مهمي از آنتي‌بيوتيکها هستند که به طور گسترده‌ در درمان عفونتهاي مختلف در بالغان به کار مي‌روند، مصرف آنها در کودکان به علت احتمال توکسيسيته بافت غضروفي – مفصلي وابسته به دارو که عمدتاً در نتايج بررسي روي حيوانات ديده شده محدود مي‌باشد. ناليديکسيک اسيد اولين کينولون وتنها فرمي است که در اطفال بررسي شده است و يک ترکيب غير فلورينه است که از سال 1962 به کار مي‌رود. داروهاي جديدتر ‌اين گروه از سال 1980 مورد استفاده قرار گرفت مانند Ciprofloxacin, Perfloxacin  و Ofloxacin که عليه انتروباکترياسه واستاف ارئوس حساس به متي‌سيلين داراي اثر خوب هستند. سيپروفلوکساسين قوياً روي پسودومونا آئروژينوزا اثر دارد. انواع جديدتر دارويي در انتهاي سال 1990 به دست آمد که در آزمايشگاه عليه پاتوژنها گرم منفي (به خصوص هموفيلوس آنفلوانزا و موراکسيلا کاتاراليس) در عفونتهاي دستگاه تنفسي تحتاني مؤثر بود.

 

          اين گروه دارويي در اطفال به علت توکسيسيته‌ي مفصلي، فقط درعفونتهاي حاصله دربيماري فيبروکيستيک يا به عنوان خط دوم درمان در شرايطي که ساير آنتي‌بيوتيکها نتيجه‌ نداشته باشند، مصرف مي‌شود.

 

 

 

 

 

طبقه‌بندي کينولون ها:

 

نسل اول:

 

Nalidixic. acid

 

Oxolonic. acid

 

Cinoxacin

 

نسل دوم:

 

Ciprofloxacin

 

Norfloxacin

 

Lomefloxacin

 

Ofloxacin

 

 

 

نسل سوم:

 

 Sparfloxacin

 

Gatifloxacin

 

Grepafloxacin

 

Levofloxacin

 

 

 

 نسل چهارم:

 

Trovafloxacin

 

Moxifloxacin

 

Gemifloxacin

 

 تمامي انواع داراي اثر خوبي روي باسيل گرم منفي هوازي هستند در حالي‌که انواع جديدتر اثر قوي‌تري روي استرپتوکک پنومونيه و به طور کلي کوکسي گرم مثبت دارند.

 

          در سالهاي اخير مصرف بي‌رويه‌ي دارو سبب بروز مقاومت‌هاي دارويي به خصوص در مورد استرپتوکک پنومونيه شده است.

 

          تحمل دارويي براي 1 تا 4 درصد بيماران عوارض گوارشي گزارش شده است. نشانه‌هاي تحريک CNS غالباً با Trovofloxacin ديده شده در حالي که واکنش‌هاي حساسيت به نور عمدتاً با مصرف Sparfloxacin بوده طولاني‌شدن QT بيانگر عارضه‌ي قبلي است که در تمامي آنها ديده مي‌شود. به خصوص با Grepafloxacin  و به علت گزارش مواردي از مرگ ناگهاني به علت آريتمي قلبي اين دارو از مراکز فروش حذف شده است. به علاوه توکسيسيتيه‌ي کبدي و گزارش نارسايي کبد و مرگ ناشي از آن سبب حذف Trovafloxacin گرديده است.

 

 

 

کاربرد دارو در اطفال:

 

(1      بيماري کيستيک فيبروزيس:

 

باعفونت مشکوک يا قطعي پسودومونا. در اين موارد سيپروفلوکساسين خوراکي با ترکيبي از بتا لاکتام و آمينو گليکوزيد موثر مي باشد؛ لذا نياز به بستري شدن بيمار نيست.

 

(2      بيماران دچار نقص ايمني:

 

بيماران دچار نقص ايمني و اوليه يا بيماراني که شيمي درماني مي‌شوند و دچار تب و نوتروپني بوده و دچار عفونتهاي مقاوم به درمانهاي رايج شده باشند. در عين حال بايد خطر باکتريهاي گرم منفي مقاوم را هميشه درنظر داشت.

 

(3      سپسي و مننژيت نوزادان با باسيل گرم منفي که به چند دارو مقاوم باشد:

 

گزارشها در خصوص 116 نوزاد دچار Sepsis که با سيپروفلوکساسين درمان شده‌اند هيچگونه شواهد هماتولوژيک – کليوي، کبدي يا ملاکي دال برآرتروپاتي بالغان يا نقص رشد در پيگيري تا يکسالگي به دست نيامده است. در بررسي‌روي 108 کودک دچارمننژيت باکتريال استفاده از   Trovofloxacin  عليه مننژيت پنوموککي با سفترياکسون همراه با وانکومايسين مقايسه شده و از نظر پيش آگهي – عوارض و مرتاليته هيچ تفاوتي بين دو گروه نبوده است.

 

(4      عفونتهاي شديد روده‌يي با سالمونلا و شيگلا:

 

دارو به عنوان خط اول درمان تبهاي تيفوئيد و پاراتيفوئيد به کار مي‌رود. در کودکان دوره‌ي 5 تا 7 روزه با سيپروفلوکساسين خوراکي در سالمونلاتيفي و تيفي موريوم که به درمان اوليه با سفترياکسون پاسخ نداده‌اند، مؤثر بوده است. در ويتنام، درمان 2 تا 3 روزه با Ofloxacin در 86/5% موارد سالمونلاتيفي و %92/5  تيفي موريوم که به درمانهاي چند دارويي مقاوم بوده‌اند، به خوبي پاسخ داده است.

(5      عفونتهاي ادراري کمپليکه که عامل عفوني به چندين دارو مقاوم شده باشد:

 

در اين مورد مصرف کينولونها (به جزناليديکسيک اسيد که به طور موفقيت آميزي در درمان و پروفيلاکسي به کار مي‌رود) در اطفال محدود است و احتمال بروز ژرم مقاوم E.Coli دربيماران بالغ که سيپروفلوکساسين مي‌گيرند بسيار بالا است.

 

(6      اوتيت مدياي چرکي مزمن با پسودومونا:

 

محلولهاي گوشي Ofloxacin در درمان اوتيت چرکي با پسودومونا مؤثر است و استفاده از  آن در اطفال 12 سال يا بيشتر تأييد شده است. درمان لوکال با سيپروفلوکساسين و افلوکساسين به طور موفقيت آميزي در اوتيت حاد خارجي (Swimmer, ears) در اطفال و بزرگسالان به کار مي‌رود. قطره‌ي سيپروفلوکساسين در درمان کودکان دچار اتوره درجريان تمپانوستومي  لوله‌يي مؤثر بوده است. درعين حال مصرف آنها بايد با احتياط باشد تا از بروز مقاومت دارويي جلوگيري شود.

 

(7      اوتيت مدياي حاد کمپليکه که به درمان اوليه دارويي پاسخ نداده ‌است:

 

          بررسي‌هاي دارويي با Gatifloxacin و Levofloxacin بوده است. ميزان بهبودي با Gatifloxacin  %89 و پيش‌آگهي باليني نسبت به آموکسي‌سيلين / کلاونات در اوتيت مدياي کمپليکه مقاوم در کودکان بهتربوده است. در کنترل کودکان تا يکسال شواهدي از آرتروتوکسيسيته، هپاتوتوکسيسيته يا عوارض CNS ديده نشده است. در Levofloxacin موفقيت باليني 1 تا 5 روز بعد درمان  %93/8 بوده، دارو به خوبي تحمل شده و حملات آرتروپاتي گزارش نشده است.

 

بحث:

 

استفاده از فلوروکينولونها در اطفال بايد انتخاب شده و ماهرانه و به جز بيماري فيبروکيستيک خط اول درماني محسوب نمي‌شوند. هرچند گزارشهاي درماني در اطفال عوارض مهمي نشان نداده است، استفاده‌ي بي‌رويه به خصوص در درمانهاي روزمره‌ي عفونتهاي تنفسي تحتاني ممکن است سبب پيدايش مقاومت دارويي عليه سويه‌هاي پنوموکک گردد..

 

Filed under: مطالب پزشکی سالمندان, آخـریـن مـطـالـب پـزشـکی, دارو شـنـاسـی

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

RSS پزشکی

بخشهای تخصصی

RSS تیتر اخبار جدید پزشکی

  • خطایی رخ داد! احتمالا خوراک از کار افتاده. بعدا دوباره تلاش کنید.

آرشیو

آمار سایت

  • 2,637,438 hits
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: