بانک اطلاعات پزشکی پاراسات Medical Database Parasat

نقشک

* تشریح بیماریها * اخبار روز پزشکی * مسائل خانوادگی * خواندنیها از شهرستانها

کودکان سيگاريها

دکترعبدالاميرضيغمي  

04

کودکاني که در خانه در معرض دود دست دوم سيگار قرار مي‌گيرند به احتمال بيشتر نسبت به کودکان افراد غير سيگاري درمعرض کلني شدن استرپتوکوک پنومونيه در مخاط نازوفارنکس و اوروفارنکس واقع مي‌شوند.

 

          يافته‌هاي محققان ثابت کرده است که کودکان در معرض دود محيطي سيگار غالباً بيشتردچار عفونت‌هاي تنفسي، اوتيت حاد مديا وپنوموني مي‌شوند. در اين زمينه از 216 کودک 1 تا 59 ماهه و مادرانشان نمونه‌هايي از نازوفارنکس و اوروفارنکس به دست آمد. 55% کودکان در خانه در معرض دود سيگار والدين بودند و 45% والدين سيگاري نبودند.

 

 

          در ميان آن عده که در معرض دود دست  دوم سيگار بودند، 76% داراي استرپتوکوک پنومونيه بوده و ميزان کلنيزاسيون در نازوفارنکس 74% و در اوروفارنکس برابر 24% بود. به عکس، 60% کودکاني که درمعرض دود نبودند، ناقل اين ارگانيسم بودند که در 59% موارد در نازوفارنکس و در 13% موارد در اورفارنکس بود.

 

          والديني که به علت عفونت‌هاي تنفسي موجود در مهد کودک‌ها، کودکان خود را در منزل نگهداري مي‌کنند ممکن است به علت تماس کودک با دود دست دوم گرفتار عفونت ديگر گردند.

 

          در ميان مادران، ميزان ناقل بودن استرپتوکوک پنومونيه با شدت تماس با دود سيگار رابطه‌ي مستقيم داشت. اين ميزان در مادران غير سيگاري 12%، در مادران در معرض دود سيگار در خانه 15% و در مادراني که خود سيگار مي‌کشيدند برابر 32% بود.

 

          تماس پاسيو با دود سيگار حالت ناقل بودن باکتري‌هاي بالقوه‌ي پاتوژنيک را از طريق افزايش توان ارگانيسم‌ها در پيوند با ياخته‌هاي پوششي افزايش مي‌دهد که خود سبب افزايش کلي عفونت و نيز بروز عفونتهاي مهاجم مي‌شود. به اين ترتيب احتمالاً مي‌توان پاتوژنز و اپيدميولوژي اوتيت مديا را نيز در کودکان توجيه نمود.

 

          مکانيسم‌هاي محتمل چندي در مورد بالاتر بودن ميزان کلني شدن باکتريال در کودکان و مادران در معرض دود سيگار وجود دارد. به غير ازتسهيل پيوستگي چسبيدن باکتري به ياخته‌هاي پوششي، دود سيگار سبب کاهش کليرانس مژه‌هاي مخاطي اپتيليوم تنفسي شده و التهاب ايجاد مي‌کند و اين التهاب به صدمه‌ي اپيتليال مي‌انجامد و شرايط را براي ايجاد کلني فراهم مي‌آورد.

 

          با وجودي که طبق بررسي‌هاي انجام شده ميان تماس با دود سيگار و کلنيزاسيون هموفيلوس انفلوانزا رابطه‌يي به دست  نيامده است ولي الزاماً نمي‌توان نتيجه‌گرفت که اين ارگانيسم‌ها ترجيحاً در کودکان افراد سيگاري کلني ايجاد نمي‌کنند.

 

 

Filed under: آخـریـن مـطـالـب پـزشـکی, اطـفـال, اعـتـیـاد, جوانان و نوجوانان, دسـتـگـاه تـنـفـسـی, روانـشناسی و خـانـواده

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

RSS پزشکی

بخشهای تخصصی

RSS تیتر اخبار جدید پزشکی

  • خطایی رخ داد! احتمالا خوراک از کار افتاده. بعدا دوباره تلاش کنید.

آرشیو

آمار سایت

  • 2,640,075 hits
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: