بانک اطلاعات پزشکی پاراسات Medical Database Parasat

نقشک

* تشریح بیماریها * اخبار روز پزشکی * مسائل خانوادگی * خواندنیها از شهرستانها

آیودی مسی (Intrauterine Device)

دکتر عبدالوهاب حاجی سردار

Intrauterine Deviceتوضیح

* وسیله ای T  شکل است که محتوی مس میباشد . وسیله فوق را در رحم مستقر میکنند .

* آیودی مسی  میتواند تا پنج سال در رحم قرار گیرد .

نحوه عمل

* اساسا از لقاح اسپرم با تخمک پیشگیری میکند .

* موجب تغییر در پوشش رحم و مخاط گردن رحم میگردد . 

اثر

*  99.2 –  99.4 درصد موثر است .

مزیت

* اثر طولانی مدت آن حائز اهمیت است ( تا پنج سال ) .

* دارای هورمون نیست .

* در مقاربت تداخل ایجاد نمیکند .

* خطر سرطان رحم را کاهش میدهد .

معایب

* خونریزی نامنظم و ایجاد لکه از عوارض جانبی است .

* ممکن است موجب افزایش خونریزی و درد در پریود  گردد .

* در زمان مستقر کردن آن ندرتا بریدگی ایجاد میشود .

* در 2 – 10  درصد زنان ممکن است خارج شود .

* از بیماریهای عفونی مقاربتی پیشگیری نمیکند .

* قرار دادن و خارج کردن آن توسط دکتر صورت میگیرد .

 جهت مطالعه متن کامل به اینجا کلیک نمائید 

ترکمن مدیکال

************************

در همین ارتباط

بهداشت روان دوره بارداری: در هفته های اول بارداری، مطمئن نبودن از اینکه باردار هستید و گاهی  نامناسب بودن زمان بارداری و تغییرات جسمی و هورمونی ممکن است شما را نگران کند. ممکن است تغییرات خلق و خو، بی ثباتی احساسات و هیجانات گذرا مانند عصبانیت، خواب آلودگی یا خستگی شدید احساس کنید. گاهی بدون علت گریه کنید و تحریک پذیر شوید. این تغییرات نگران کننده نیست و با حمایت همسر و خانواده بهبود می یابد.

با بزرگ شدن رحم و پیشرفت بارداری به توانایی خود در محافظت از جنین بسیار علاقمند می شوید. در ماه هفتم، ممکن است احساس کنید که آسیب پذیر شده اید و ممکن است به بچه آسیب برسد یا از بین برود. به همین دلیل از حضور در محیطهای شلوغ خودداری می کنید. در    هفته های آخر بارداری به همسر و خانواده احساس وابستگی بیشتری پیدا می کنید و به محبت و توجه همسر خود بیشتر نیاز دارید. در این زمان نگرانی برای به موقع رسیدن به بیمارستان وجود دارد. به خاطر بسپارید که همه این نگرانی ها با برنامه ریزی درست برای زایمان و حمایت همسر و خانواده برطرف می شود.

شکایت های شایع بارداری: در بارداری، در بدن تغییراتی به منظور سازگاری با بارداری اتفاق می افتد که گاهی موجب ناراحتی می شود. بدانید این ناراحتی ها بتدریج برطرف می شود.

۱- تغییرات پوستی: ترکهایی که  بر روی پوست  شکم، پستانها و رانها ایجاد می شود، معمولاٌ ارثی بوده و ممکن است کمتر شود ولی هرگز از بین نمی رود. گاهی نیز لکه های قهوه ای رنگ بر روی  پوست صورت و گردن ظاهر می شود که به آن «ماسک  حاملگی» می گویند. برای این تغییرات، درمان خاصی وجود ندارد ولی استفاده از کرمهای ضد آفتاب برای لکه های صورت و کرمهای چرب کننده برای ترکهای پوست می تواند کمک کننده باشد.

۲- تنگی نفس: به علت بزرگ شدن رحم و تأثیر هورمونها، ممکن است احساس تنگی نفس کنید و تند تند نفس بکشید. گذاشتن چند بالش در زیر سر و شانه ها و قرار گرفتن به حالت نیمه نشسته، پرهیز از پرخوری، فاصله دادن بین زمان خوردن و خوابیدن و صاف نگه داشتن عضلات پشت بدن در هنگام نشستن به بهبود تنگی نفس کمک می کند. در صورت تنفس دردناک، خس خس سینه، سرفه های خلط دار و یا عدم بهبود تنگی نفس حتماً با پزشک خود مشورت کنید.

۳- تکرر ادرار: به علت تغییرات هورمونی و بزرگ شدن رحم و فشار آن بر روی مثانه، دفعات ادرار کردن بیشتر می شود. کم کردن مصرف مایعات قبل از خواب شبانه به بهبود این وضعیت کمک می کند. به منظور تخلیه کامل مثانه در هنگام ادرار کردن، خم شدن به طرف جلو توصیه می شود. اگر علاوه بر تکرر ادرار، سوزش و درد در هنگام ادرار کردن پیدا کردید، حتماً با پزشک یا ماما مشورت کنید.

۴- ناراحتیهای گوارشی: به علت تغییرات هورمونی و بزرگ شدن تدریجی رحم، ناراحتی گوارشی ایجاد می شود. برای کاهش این ناراحتیها به توصیه های زیر توجه کنید:

الف- اگر سوزش سر دل دارید: غذا را در وعده های بیشتر و با حجم کمتر مصرف کنید. از خوردن غذاهای نفاخ، سرخ کرده، چرب، پرادویه و بودار اجتناب کنید. از خالی یا خیلی پر نگه داشتن معده اجتناب کنید. از خم شدن یا خوابیدن به پشت خودداری کنید.

ب-  اگر نفخ شکم دارید: از مصرف زیاد مواد غذایی نفاخ و سرخ کردنی پرهیز کنید.

پ- اگر  یبوست دارید: نان سبوس دار (سنگک)، مایعات فراوان، سبزی و میوه، روغن زیتون و آب آلو مصرف کنید.

ت- اگر بواسیر دارید: با استفاده از پمادهای موضعی، کمپرس گرم، مصرف سبزی و میوه برای رفع یبوست، می توانید درد و التهاب را تسکین دهید.

ث- اگر تهوع و استفراغ صبحگاهی دارید: خوردن تکه ای نان برشته و بیسکویت قبل از برخاستن از رختخواب، مصرف غذا در وعده های بیشتر و با حجم کمتر در هر وعده، پرهیز از غذاهای پر چرب و سرخ کرده، مصرف زنجبیل به اشکال مختلف توصیه می شود. این حالت معمولاً تا هفته ۱۲ بارداری ادامه دارد.

۵- کمردرد و پشت درد: بهتر است از خم شدن یا خوابیدن به پشت، پوشیدن کفش پاشنه بلند، خم کردن کمر هنگام برداشتن اجسام پرهیز کنید. استفاده از تشک سفت و محکم، صاف نگه داشتن عضلات پشت و گذاشتن بالش در گودی کمر در هنگام نشستن برای تسکین درد مؤثر است.
۶- خستگی: حالت خستگی و تمایل به خواب زیاد اهمیت خاصی ندارد و معمولاً تا هفته ۱۶ بارداری خو د به خود برطرف می شود.

۷- افزایش ترشحات مهبل یا واژن: ترشحات بی رنگ و بی بو از مهبل، طبیعی است. رعایت نکردن نکات بهداشتی می تواند باعث تغییر رنگ و بوی ترشحات و بروز علائمی مانند خارش، سوزش و درد هنگام ادرار کردن شود که نیاز به درمان دارد. تعویض روزانه لباس زیر، شستشوی مرتب ناحیه تناسلی با آب و خشک کردن آن توصیه می شود.

۸- ورم: بطور معمول در بارداری قوزک پا ورم می کند. این حالت با استراحت و نگه داشتن پاها کمی بالاتر از سطح بدن برطرف  می شود. اگر ورم در صورت و دستها یا تمام بدن ظاهر شد، با پزشک یا ماما مشورت کنید.

– واریس: این مشکل معمولاً ارثی است و در اواخر بارداری ظاهر می شود. برای کاهش درد و ناراحتی آن، از ایستادن طولانی مدت بپرهیزید. پوشیدن جورابهای مخصوص واریس و نگه داشتن پاها کمی بالاتر از بدن در هنگام استراحت توصیه می شود.

– گرفتگی پاها: مصرف شیر و لبنیات، ماساژ دادن و گرم کردن عضله «گرفته» می تواند به بهبود این وضعیت کمک کند. 

۹- ویار: این حالت تمایل به خوردن خوراکی های غیر عادی مانند برفک یخچال، نشاسته و مواد غیر غذایی مانند گچ و خاک و احساس ناراحتی از بعضی بوها مانند بوی صابون، گل و یا بوی افراد است که بتدریج کاهش می یابد. تمایل به خوردن گچ و خاک می تواند نشانه کمبود آهن بدن باشد. بهتر است در این صورت با پزشک یا ماما مشورت کنید.

علائم خطر بارداری: با مشاهده هر یک از علائم خطر فوراً با پزشک یا مامای خود تماس بگیرید و یا  به بیمارستان مراجعه کنید. علائم خطر شامل:

۱- خونریزی یا لکه بینی                                  

۲- کاهش یا نداشتن حرکت جنین

۳- آبریزش یا خیس شدن ناگهانی                  

۴-  درد و ورم یک طرفه ساق و ران

۵- درد شکم و پهلوها و یا درد سر دل            

۶- سوزش یا درد هنگام ادرار کردن

۷- استفراغ شدید و مداوم یا خونی                  

۸- تب و لرز   

۹- تنگی نفس و تپش قلب                           

۱۰- ورم دستها و صورت یا تمام بدن

۱۱-  سردرد و تاری دید                                

۱۲- عفونت، آبسه و درد شدید دندان

۱۳- افزایش وزن ناگهانی به میزان یک کیلوگرم یا بیشتر در هفته

برنامه ریزی برای زایمان: لازم است در مورد کارهایی که باید قبل و بعد از زایمان انجام دهید، از پیش آماده باشید. این نکات را به خاطر بسپارید:

۱- از اواخر هفته ۲۸ بارداری وسایل مورد نیاز خود و نوزاد را برای مراجعه به بیمارستان آماده کنید؛

الف- وسایل مورد نیاز خودتان: لباس گشاد و راحت، دستمال کاغذی، نوار بهداشتی، لباس زیر، صابون، شامپو، مسواک و خمیر دندان، برس سر، لوازم آرایشی، دمپایی، شماره تلفنهای ضروری، مدارک پزشکی مربوط به حاملگی فعلی

ب- وسایل مورد نیاز نوزاد: لباس مناسب فصل مانند کلاه، جوراب، زیر پوش، شلوار، لباس رو، پتوی نوزاد، پوشک، ساک حمل نوزاد

۲- با مشورت پزشک، ماما  و یا حتی دوستان  و بستگان خود، پزشک متخصص اطفال دلخواه خود را انتخاب کنید؛

۳- با مشورت پزشک یا مامای خود، محل زایمان را تعیین کنید؛

۴-  به فاصله محل زایمان تا منزل و تأمین وسیله نقلیه مورد نیاز توجه کنید؛

۵- تاریخ احتمالی زایمان را به «همراه» خود بگویید. 

مراقبت پس از زایمان: پس از زایمان نیز باید توسط ماما یا پزشک مراقبت شوید. مراقبتهایی که برای شما انجام می شود، شامل:

۱- گرفتن شرح حال در مورد وضعیت زایمان، وجود عارضه یا علائم خطر؛

۲- معاینه اعضای مختلف بدن و دهان و دندان؛

۴- ارایه آموزشها و توصیه های لازم در مورد بهداشت فردی و روان، تغذیه، مصرف داروها، سیگار و دخانیات، علائم خطر و شکایت های شایع، مراقبت از نوزاد، شیردهی و تنظیم خانواده.

اگر عارضه یا علامت خطر داشته باشید، مراقبت ویژه می شوید.

زمان انجام مراقبت پس از زایمان: دوره نقاهت پس از زایمان معمولاً تا ۶ هفته است. مراقبتهای معمول پس از زایمان ۳ بار انجام می شود  که بار اول در ۳ روز اول ، بار دوم در روزهای ۱۰ تا ۱۵ و بار سوم در روزهای ۴۲ تا ۶۰ پس از زایمان است. چنانچه  عارضه یا علامت خطر داشته باشید، تعداد مراقبتها بنا به نظر پزشک یا ماما افزایش می یابد.

تغییرات بدن و بهداشت فردی دوره پس از زایمان: معمولاً پس از زایمان، تغییرات بدن در زمان بارداری بتدریج به حالت قبل از بارداری بر می گرد.

۱- پس درد: اگر پس از زایمان دردهایی مانند درد قاعدگی دارید با گرم نگه داشتن، شل کردن عضلات و تنفس عمیق می توانید درد ها را کاهش دهید. مصرف مسکن باید با نظر پزشک باشد.

– درد محل بخیه ها: استفاده از کیسه یخ بر روی محل بخیه ها در چند ساعت اول پس از زایمان، حمام آب گرم در ۲۴ ساعت اول پس از زایمان، قرار گرفتن به پهلو، استفاده از بالش هنگام نشستن به کاهش درد و بهبود سریع آن کمک می کند.

۲- ترشحات رحم: در چند روز اول بعد از زایمان، ترشحات رحم زیاد و خونی است. بعد از ۳ یا ۴ روز ترشحات خون آلود کمتر و پس از۱۰ روز کم رنگ تر می شود. معمولاً خروج ترشحات رحم ۴ تا ۶ هفته طول می کشد. ناحیه تناسلی را از جلو به عقب بشویید و همیشه خشک نگه دارید. تا زمان کاهش ترشحات، نوار بهداشتی را مرتب عوض کنید. استحمام روزانه و ترجیحاً ایستاده مفید است.

– برگشت قاعدگی: معمولاٌ شروع مجدد تخمک گذاری، با شروع قاعدگی مشخص می شود. گاهی ممکن است تا یک سال قاعده نشوید، اما بدانید که امکان تخمک گذاری و بارداری وجود دارد. اگر به طور مرتب به فرزند خود شیر دهید، معمولاً ۶ هفته و اگر به نوزاد خود شیر ندهید،۳ هفته پس از زایمان، احتمال بارداری مجدد وجود دارد.

۳- عملکرد مثانه: بطور مرتب مثانه را تخلیه کنید تا احتمال عفونت کاهش پیدا کند.

– عملکرد روده ها: عدم دفع مدفوع تا ۲ روز اول پس از زایمان طبیعی است. مصرف مایعات و مواد غذایی فیبردار، تحرک زود هنگام توصیه می شود. در صورت نبود احساس دفع، از زور زدن پرهیز کنید. 

۴- مراقبت از دیواره شکم: عضلات دیواره شکم تا ۲ هفته ، نرم و شل باقی می ماند. با انجام تمرین های کششی می توانید به جمع شدن سریع تر و بهتر عضلات شکم کمک کنید. استفاده از شکم بند به تنهایی مؤثر نیست.

۵- مراقبت از پستان: اگر به نوزاد خود شیر می دهید پستانها را تمیز نگاه دارید. از مصرف صابون، مواد ضد عفونی کننده و یا شستشوی مکرر پستانها خوداری کنید. مشکلاتی که به طور معمول ممکن است در شیردهی اتفاق افتد شامل:

الف- احتقان پستان: در این حالت پستانها حساس، متورم، گرم و سفت می شود. ممکن است درجاتی از تب و سر درد نیز وجود داشته باشند. تخلیه مکررپستان هر ۲ ساعت یکبار و ماساژ ملایم پستانها، گذاشتن کیسه آب گرم روی پستانها قبل از شیردهی و گذاشتن کیسه یخ پیچیده در حوله روی پستانها پس از شیردهی و یا قرار دادن برگ کلم پیچ شسته شده روی پستانها می تواند در کاهش درد و التهاب موثر باشد. برای پیشگیری از احتقان پستان، بهتر است بنا به تقاضای نوزاد و حتی شبها از هر دو پستان به نوزاد خود شیر دهید.  

ب- ترک نوک پستان: ترک خوردن و زخم شدن نوک پستان اغلب به دلیل شیوه نادرست شیر دادن به نوزاد است. نحوه صحیح شیردهی، گذاشتن کیسه یخ ۲ تا ۳ دقیقه قبل از مکیدن نوزاد، پاک کردن نوک پستان از بزاق نوزاد با پارچه تمیز نخی، مالیدن یک قطره از شیر بر روی نوک پستان و خشک نگه داشتن پستان در هوای آزاد، برای کاهش درد مؤثر است.

۶- کاهش وزن: بلافاصله پس از زایمان وزن بدن حدود ۵ تا ۶ کیلو گرم کاهش می یابد. معمولا ً ۶ ماه بعد از زایمان به حدود وزن قبل از بارداری خود بر می گردید. اگر به نوزاد خود شیر می دهید، امکان برگشت به وزن قبلی بیشتر است. فعالیت بدنی و نحوه تغذیه در زمان و میزان کاهش وزن پس از زایمان، موثر است.

– تغذیه: اگر به نوزاد شیر می دهید، باید انرژی بیشتری با مصرف مواد غذایی مناسب دریافت کنید. غذا یا نوشیدنی خاصی توصیه نمی شود. میزان مصرف مواد غذایی در این دوران معادل زمان بارداری است و لازم است از تمام گروه های غذایی در رژیم غذایی باشد. مصرف قرص آهن و مولتی ویتامین را تا ۳ ماه پس از زایمان ادامه دهید.

۷- اندوه پس از زایمان: در چند روز اول بعد از زایمان، ممکن است در ساعاتی از روز اندوهگین شوید. این حالات تا روز دهم بهبود  می یابد. اگر تغییراتی مانند گریه کردن خود به خود، بی علاقگی نسبت به هر فعالیت، بی خوابی یا پرخوابی، تغییرات وزن، خستگی و کاهش انرژی پیدا کردید با پزشک مشورت کنید.

۸- فعالیت و استراحت: خستگی پس از زایمان بسیار شایع است. فراهم کردن محیط آرام و راحت و نیز کم کردن دید و بازدیدها در این روزها ضروری است. بتدریج می توانید فعالیتهای معمول روزانه خود را افزایش دهد.

۹- مقاربت: به علت خطر عفونت و خونریزی، تا ۳  هفته و اگر بخیه دارید، تا ترمیم کامل محل بخیه ها که معمولاً ۴ تا ۶ هفته طول می کشد، از مقاربت اجتناب کنید. پس از این مدت می توانید در صورت تمایل و راحتی خود نزدیکی کنید. خستگی ناشی از نگهداری نوزاد ممکن است میل جنسی را کاهش دهد که این حالت موقتی است و بتدریج بهبود می یابد. تغییرات هورمونی باعث خشکی مهبل  یا واژن می شود. در این صورت می توانید از کرم نرم کننده استفاده کنید.

علائم خطر پس از زایمان:  با مشاهده هر یک از علائم خطر فوراً با پزشک یا مامای خود تماس بگیرید و یا  به بیمارستان مراجعه کنید. علائم خطر شامل:

۱- خونریزی بیش از حد قاعدگی در هفته اول پس از زایمان

۲-  درد و سوزش و ترشح از محل  بخیه ها

۳- درد شکم و پهلوها                 

۴- افسردگی شدید

۵-  سوزش یا درد هنگام ادرار کردن

۶-  خروج ترشحات چرکی و  بدبو از مهبل    

۷- درد و  تورم و سفتی پستانها

۸- تب و لرز              

۹-  درد و ورم یک طرفه ساق و ران

۱۰- عفونت ، آبسه و درد شدید دندان

شیردهی: نوزاد خود را بلافاصله بعد از تولد شیر دهید. شما می توانید شیرده  موفق داشته باشید و نباید اشکالات جزیی موجب نگرانی شود. تشویش و نگرانی می تواند جاری شدن شیر را مختل کند.

مصرف داروها در شیردهی: بهتر است در مورد مصرف داروها بسیار دقت کنید. تقریباً هر دارویی که مصرف می کنید کم و بیش وارد شیر می شود. توجه داشته باشید در صورت نیاز به مصرف دارو حتماً با پزشک خود مشورت کنید. دود سیگار نیز می تواند موجب کاهش ترشح شیر و بی قراری شیرخوار شود.

مشاوره تنظیم خانواده: مشاوره تنظیم خانواده باعث می شود که شما و همسرتان آگاهانه و با در نظر گرفتن وضعیت فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی و شرایط جسمی و روانی خود، یک روش مناسب را انتخاب کنید. آیودی یا دستگاه داخل رحمی، کاندوم و آمپولهای تزریقی در دوران شیردهی قابل استفاده است. در صورتی که نوزاد را تا ۶ ماهگی فقط با شیر خودتان تغذیه کنید، می توانید در این مدت از قرصهای پیشگیری از بارداری مخصوص شیردهی استفاده کنید.

Filed under: متنوع, آخـریـن مـطـالـب پـزشـکی, بیماریهـای مقاربتـی, تکنولوژی پزشکی, زنـان و زایـمـان

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

RSS پزشکی

بخشهای تخصصی

RSS تیتر اخبار جدید پزشکی

  • خطایی رخ داد! احتمالا خوراک از کار افتاده. بعدا دوباره تلاش کنید.

آرشیو

آمار سایت

  • 2,640,075 hits
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: