بانک اطلاعات پزشکی پاراسات Medical Database Parasat

نقشک

* تشریح بیماریها * اخبار روز پزشکی * مسائل خانوادگی * خواندنیها از شهرستانها

پیشگیری طبیعی از بارداری (Natural Family Planning)

Natural Family Planningدکتر عبدالوهاب حاجی سردار

توضیح 

* در این متد ، مرد باید قبل از انزال، آلت خود را از واژن خارج کند و مایع منی را خارج از واژن بریزد.

* روش پیشگیری طبیعی از بارداری به دانش بانوان در ارتباط با عادت ماهیانه بستگی دارد .  

* چندین روش جهت پیشگیری طبیعی از بارداری وجود دارد چنان : چارت زمانی (Calendar) ، تخمک گذاری (Ovulation) ، پایش روزانه درجه حرارت (Symto-Thermal) و بعد از تخمک گذاری (Post-Ovulation) .

نحوه عمل

* لازم است بانوان پریود خود را با پیگیری روزها در تقویم و یا با اندازه گیری دمای بدن و همچنین با تغییرات در مخاط واژنی ، تحت نظر داشته باشند .

* تخم گذاری در روز چهادهم ، قبل از خونریزی بعدی رخ میدهد. بر همین مبنا مدت زمان هر سیکل قاعدگی کامل  28  روز در نظر گرفته میشود . لذا دو روز مانده به روز چهادهم و دو روز بعد از آن ( نزدیک به ایام تخمک گذاری ) مقاربت صورت نمیگیرد .

* در  ایامی که احتمال باروری زیاد است از مقاربت باید پیشگیری کرد و یا از روشهای ضد بارداری استفاده نمود .  

اثر

* شدیدا به روش مستعمل ، انگیزه و تجربه شخص بستگی دارد .

* روش سیمپتو ترمال 98 درصد موثر است و باقی روشها چنان این روش موثر نیستند .

 

مزایا

* بانوان با بدن و سیکل ماهیانه خود  آشنایی پیدا میکنند .

* هزینه ای در برندارد و طبیعی است  .

* با عقاید بسیاری از ادیان نامتناقص نیست .

 

معایب

* نیاز به عزم راسخ دارد .

* سیکل قاعدگی ممکن است که از نظر زمانی  تغییر کند. لذا این پیشگیری ، قابل اعتماد نیست. چرا که ممکن است تخمک گذاری زودتر رخ دهد .

* نیاز به فراگیری و تجربه طولانی مدت دارد .

* ممکن است انزال در واژن رخ دهد .

* از بیماریهای عفونی مقاربتی پیشگیری نمیکند .

جهت مطالعه متن کامل به اینجا کلیک نمائید 

ترکمن مدیکال

************************

در همین ارتباط

 پیشگیری از بار داری (روش طبیعی)   
 
 جلوگیری از بارداری
روش طبیعی بر اساس ریتم قاعدگی (روش تقویمی)
در روش طبیعی (تقویمی) با نداشتن نزدیکی در حوالی زمان احتمالی تخمک گذاری (آزاد شدن تخمک از تخمدان در طی دورة ماهانه قاعدگی) سعی می‌شود تا از حاملگی جلوگیری شود. از طرف دیگر زوج‌هایی که تمایل به بارداری دارند نیز می‌تواند با برقراری رابطة جنسی در زمان احتمالی تخمک گذاری شانس بارداری را افزایش دهند.
هشدار: روش طبیعی (تقویمی)  با وجودیکه بصورت تاریخی در میان عوام به عنوان روش پیشگیری از بارداری ناخواسته شناخته می شود و بکار می رود، اما از نظر علمی به دلیل کارآیی پایین و غیرقابل پیش بینی  بودن، به هیچ زوجی پیشنهاد نمی گردد. ارائه مطلب در خصوص این روش در کنار سایر روشهای پیشگیری از بارداری تنها بدلیل آگاهی مخاطبان عزیز درباره این روش است و ( سایت جوان سالم) استفاده از این روش را برای پیشگیری از بارداری به شما پیشنهاد نمی کند.

 

این روش چگونه کار می‌کند؟

در صورتیکه زوجی در زمان تخمک گذاری رابطة جنسی نداشته باشند، بارداری اتفاق نمی‌افتد. اما مشکل آن است که نمی‌توان به دقت زمان تخمک گذاری را تعیین نمود. بعضی از زوجها از تقویم استفاده می‌کنند که خود وابسته به وجود نظم کامل و همیشگی در دوره های قاعدگی است که چنین نظمی را اکثر زنان جوان ندارند، بعضی دیگر با دانستن این واقعیت که در طی تخمک گذاری دمای بدن اندکی افزایش می‌یابد از دماسنج استفاده می‌کنند که چندان قابل اعتماد نیست. کیت‌های تجاری برای سنجش ضخامت مخاط دهانه رحم و یا کیت سنجش تخمک گذاری در حال حاضر بیشتر کمک کننده به زوج‌هایی است که قصد بارداری را دارند و استفاده از آن به عنوان روش پیشگیری از بارداری مقرون به صرفه و عملی نیست. حدود 9-6 روز در حوالی زمان تخمک گذاری احتمال حاملگی وجود دارد و مطابق این روش در این محدودة زمانی فعالیت جنسی نباید انجام شود.

 همانطور که توضیح داده شد، تعیین دقیق این محدودة زمانی اکثراً امکان پذیر نیست ولی به شکل زیر محاسبه تخمینی از زمان باروری زن انجام می شود:
– از کوتاه ترین دوره قاعدگی 18 روز کم کنید. این تاریخ اولین روز دوره باروری است.
– از طولانی ترین دوره قاعدگی 10 روز کم کنید. این تاریخ آخرین روز دوره باروری است.
مثال: سیکل قاعدگی زنی بین 25 (کوتاه ترین دوره ) تا 31 (طولانی ترین دوره) روز طول می کشد.  دوره باروری او از روز 7 تا روز 21 دوره قاعدگی است که در این دوره می بایستی از آمیزش جنسی بر طبق این روش اجتناب نمود.

مجددا تأکید می شود که این محاسبه تخمینی است و کاملا قابل اطمینان و توصیه نیست.
کارآیی این روش به چه میزان است؟

روش طبیعی روش مطمئن برای جلوگیری از بارداری نیست. در طی دورة یکساله 25 زوج از 100 زوج وابسته به این روش باردار می‌شوند. البته عامل تعیین کننده موفقیت این روش تعیین دقیق زمان تخمک گذاری و نداشتن رابطة‌ جنسی در محدودة تخمک گذاری است.
پیشگیری از ابتلا به بیماریهای مقاربتی

روش طبیعی از ابتلا به بیماریهای مقاربتی پیشگیری نمی‌کند. برای این منظور می‌بایستی حتماً از کاندوم استفاده نمود.
این روش برای چه کسانی مناسب است؟

برای اکثر زنان جوان، روش طبیعی (تقویمی) روشی مطمئن نیست چرا که تخمک گذاری در سنین پایین اکثراً نظم کاملی ندارد و پیش بینی زمان تخمک گذاری به ندرت امکان پذیر است. برای یافتن تخمک گذاری معمولاً نیاز به ثبت روزانه دمای بدن و یا استفاده روزانه از کیت‌هاست که معمولاًً کاری سخت و گرانقیمت است و اکثر زوجها نیاز به چند ماه تمرین دارند تا بتوانند از این روش استفاده نمایند. این روش به دلیل تأثیر غیر قابل پیش بینی و سختی اجرا به عنوان یک روش مطمئن پیشگیری از حاملگی ناخواسته به هیچ زوجی پیشنهاد نمی‌گردد.

در همین ارتباط

روشهای پیشگیری از بارداری

صحبت در باب لزوم استفاده از روش های کنترل از بارداری موضوعی است که نزدیک به دو دهه است به اندازه کافی مورد بحث  و بررسی قرار گرفته است. بنابراین درباره اینکه باید از روش های پیشگیری از بارداری استفاده بشود، صحبتی نمی کنیم و به توضیح این روش ها و اینکه چه زمانی باید از کدام روش استفاده بشود بپردازیم.
بهترین راه برای انتخاب یک روش مناسب پیشگیری از بارداری مشورت با یک پزشک است. در صحبت با یک پزشک شما باید اطلاعاتی به پزشک بدهید که او بتواند روشی مناسب شما را پیشنهاد بکند.
در این چند مقاله بطور خلاصه شیوه عملكرد این روش ها را برای شما توضیح می دهیم.
به ترتیب از روش هایی شروع می كنیم كه بیشترین احتمال بارداری را دارند و به روش های مطمئن تر می رسیم.

-روش پیشگیری طبیعی:
در این روش، زوجین بدون توجه به اینكه در چه زمانی از سیكل قاعدگی قرار دارند، (مقاله 2-3 پاتولوژی سیكل قاعدگی/ در سایت) اقدام به مقاربت می كنند ولی هنگام خروج منی، آلت از واژن خارج می شود. بارداری زمانی اتفاق می افتد كه تخمك و اسپرم با هم برخورد داشته باشند. در این روش به جهت جلوگیری از ورود اسپرم به بدن خانم، اسپرم و تخمك برخوردی ندارند، فلذا نباید خانم باردار بشود. ولی این روش بیشترین میزان خطا را دارد به این جهت كه مایعی كه قبل از انزال كامل از آلت بیرون می آید هم حاوی اسپرم است. بنابراین با ورود این مایع به واژن هم، حاملگی ممكن است رخ بدهد. علاوه بر این، همیشه این روند كامل انجام نمی شود و ممكن است انزال در واژن اتفاق بیفتد. بنابراین این روش قابل اعتماد نیست.

-روش پیشگیری دوره ای:
در این روش نزدیكی ها بر اساس سیكل قاعدگی زمان بندی می شوند. همانطور كه در مقاله (1-3 سیكل قاعدگی) در سایت توضیح داده شده است، تخم گذاری در روز 14 ام، قبل از خونریزی بعدی اتفاق می افتد. بر همین اساس مدت زمان هر سیكل قاعدگی كامل را 28 روز در نظر می گیریم. در این روش از دو روز مانده به روز 14 ام و دو روز بعد از آن _كه نزدیك به زمان تخمك گذاری است،_ نزدیكی انجام نمی شود.
همانطور كه میدانید سیكل قاعدگی در خانم ها ممكن است كه از نظر زمانی با تغییرات زیادی همراه باشد كه عادی هم هست. به دلیل همین تغییرات زمانی، این پیشگیری به هیچ وجه قابل اعتماد نیست. زیرا ممكن است تخمك گذاری زودتر از موقع تعیین شده اتفاق افتاده باشد و موجب باروری شود.
البته برای تعیین دقیقتر زمان تخمك گذاری، شیوه هایی نظیر پایش روزانه درجه حرارت یا استفاده از چارت زمانی تغییرات ترشحات رحمی هم وجود دارد، ولی این روش ها بیشتر در مورد زوج های نابارور كه میخواهند اقدام به درمان بكنند استفاده می شود. ولی در مورد زوج های عادی استفاده از آن، موردی ندارد.

Filed under: متنوع, آخـریـن مـطـالـب پـزشـکی, دانـسـتـنـیـهـا برای آقایان, زنـان و زایـمـان

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

RSS پزشکی

بخشهای تخصصی

RSS تیتر اخبار جدید پزشکی

  • خطایی رخ داد! احتمالا خوراک از کار افتاده. بعدا دوباره تلاش کنید.

آرشیو

آمار سایت

  • 2,640,089 hits
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: