بانک اطلاعات پزشکی پاراسات Medical Database Parasat

نقشک

* تشریح بیماریها * اخبار روز پزشکی * مسائل خانوادگی * خواندنیها از شهرستانها

تریکوموناسیس از علت تا معالجه

سئوالTrichomoniasis

آقای دکتر عبدالوهاب حاجی سردار ، اخیرا مطلبتان را در مورد سوزاک مطالعه کردم . یکی از دوستانم دچار بیماری دیگری شده است شاید در همین گروه باشه .  در نتیجه آزمایشها سلولهای کلیدی کشف شده است . اسم بیماری هم تریش میباشد . لطفا  در آن ارتباط راهنمایی بفرمایید …. لطفا بگوئید که این بیماری  چطور بروز میکند ؟ علائمش چیست؟ چگونه معالجه میشود و چه عوارضی دارد؟  لطفا به زبان عامیانه توضیح دهید ….

جواب

تریکوموناس (Trichomoniasis) دیگه کیه ؟   
یکی از شایعترین عفونتهایی یه که از طریق تماس جنسکی منتقل می شه . واژینیت‌ و یا اوریتریت تریکومونادی‌ نوعی عفونت‌ واژن‌ بینوا یا پنیس بد اقبال به‌ وسیله‌ انگلی بسیار ناز و ذبله ‌. قیافه اون شبیه یک قلبه که چند تیر (مژک)  به آن خورده و در وسط این قلب دو چشم شیوا (هسته) روئیت میشه  . در کل این میکروب‌ در قسمت‌ تحتانی‌ دستگاه‌ تناسلی  ادراری‌ مردان‌ و زنان‌ حال و حول‌ می‌کنه و به‌ افراد بی‌بند و بار و هزار معشوق علاقه شدیدی داره . بهشت این انگل واژن، مجاری‌ ادراری ، مثانه‌ و غده‌ پروستاته . به این جونور به اختصار تریش (Trich) هم می گن .

چطور انتقال پیدا میکنه ؟

اگه میخوای کلاه سر شریک مقاربتی خود بزاری به اون میتونی بگی تو استخر مش باقر دچار این عارضه شدم و یا بگی شورت شیرعلی قصاب رو پوشیدم و یا از این قبیل چاخانهای  عجیب غریب ! اما این خالی ها رو با دکترت نبند  که به ریشت میخنده چرا که تقریبا تنها راه انتقال بیماری از طریق نزدیکیه .
علایم‌ شایع عارضه چیه ؟

با گذشت  5 تا ۲۸ روز از در معرض پارازیت قرار  گرفتن ، نشانه های بیماری بروز میکنه و اگه علائمی روئیت نشه ، بیماری وارد مرحله مزمن میشه .در لیلی های بی گناه و یا با گناه علائم عبارتن از : ترشح‌ بد بو‌ و کف‌آلود از واژن‌ که آدم رو به پیف پیف میندازه و خارش‌ و درد به جان واژن‌ میافته و حالا نخوار کی بخوار  ، ‌گاهی‌ لب‌های‌ واژن‌ مثل لبو  قرمز میشن که انگار که با ماتیک و ماژیک سرخ شده باشه . رنگ ترشحات  زرد متمایل به سبز یا خاکستریه . ادرار کردن‌ همراه‌ میشه با درد و ناله از عشق سوزان . مجنونها هم دچار ‌ترشح‌ بد بو‌ و کف‌آلود و نیز  خارش در پیشآبراه میشن اما شدت لیلی ها رو ندارن و گاهی عفونت‌ علامتی‌ نداره .‌ ناراحتی در زمان تماس جنسکی ممکنه اشک بیمار رو در بیاره و دل کافر رو به رحم بندازه . در موارد نادر دردهای زیر شکمی هم قوزی بالا قوز میشه . انگل‌ بسیار ریزه پیزه‌ این عارضه ممکنه سال‌های سال در بدن میزبان‌ به عیش و نوش بپردازه و روزی از روزهای خدا  یهو به‌ سرعت‌ تکثیر و علایم‌ زجرآوری‌ بروز بده و بیمار اونوقته که میگه: کوچولوی ریزه پیزه اینقده بلا نمیشه ! 
 
چطور پیشگیری کنم ؟

من هر قدر بگم «نکن عاقل تو یه کاری که باز آرد پشیمانی» ، مگه فایده ای داره ؟ اما باز میگم که احترام به حریم خانواده از این بیماری پیشگیری عالی میتونه بکنه . پوشیدن کلاه ایمنی بنام کاندوم به میزان زیادی جلوی گلوله های تریکوموناس رو میگیره . نرفتن به دستشویی قبل از مقاربت و رفتن به دستشویی بلافاصله بعد از نزدیکی و دوش گرفتن خالی از لطف نیست و صد البته اگر آدم هیچ مقاربتی نداشته باشه هیچوقت مریضی جنسکی نمیگیره !!

چطور تشخیص داده میشه ؟

هر دو جنس دست تو دست هم ، شادی کنان  و عاشقانه باید برن دکتر و بررسی آزمایشگاهی رو به عمل آورن. تشخیص این انگل در سوپرمن ها از زنان سخت تره. در معاینه لگنی لیلی های مبتلا، زخمهای فسقلی سرخ رنگ روی دیواره واژن یا دهانه رحم روئیت میشه. آزمون‌های‌ تشخیصی‌ می‌تونه شامل‌ بررسی‌های‌ آزمایشگاهی‌ ترشحات واژن‌، پاپ‌اسمیر و ترشحات پیشابراه باشه  که ماده ترشحی رو مثل کره رو یه تیکه شیشه میمالن و زیر میکروسکپ بابا کرم رقصیدن این انگل رو تماشا میکنن (این فنره یا کمره).

آیا با خوردن مشروبات الکلی و ضد عفونی کردن بدن با آن، میشه از شر انگل راحت شد ؟

در زمان‌ مصرف  هر گونه آنتی بیوتیک نباید هیچ گونه عرق سگی و دگی نوش جان نمود چرا که ممکنه باعث بروز تهوع‌، استفراغ‌، تعریق‌، ضعف‌ و غیره بشه از سویی مصرف مشروبات الکلی سیستم ایمنی بدن را دچار سردر گمی میکنن . حالا چطور دچار سردرگمی میشه ؟ اول اینکه وقتی قهرمانهای آلوده ما گیلاسها را بالا میبرن و به سلامتی مینوشن ، سیستم ایمنی مجبور میشه حین  تمرکز به یک جبهه زمینی ( شبه نظامی های تریکوموناس )  به مقابله با حملات شیمیایی (مشروبات الکلی) بدن هم بپردازه و در نتیجه آرایش نظامی سیستم ایمنی تا از بین رفتن اثر مشروب به هم میخوره و از سویی در زمان مست و پاتیلی ، تریکوموناس ها وارد مرحله عشق و عاشقی میشن و تکثیر شدیدی پیدا میکنن .

آیا با دارو علاج قطعی صورت میگیره ؟
بیخیال باش عزیز دلم ! اگه شیطون بلا ما بره پیش جلاد بیماریهای مقاربتی، بعد از دو هفته دو باره میتونه بادبادک هوا کنه و از طرفی صفایی به جیب دکترش بده . خواهیم یا نخواهیم انگل به همسر انتقال میابه و بدین خاطر خرج معالجه مضائف میشه و لیلی و مجنون بایستی با هم درمان شن . اونایی که تحت درمان هستن تا زمان بهبودی کامل ، باید دندون رو جیگر بزارن و از شیطنت و مقاربت خودداری کنن . معمولاً پزشک‌ برای‌ قهرمانهای قصه ما داروهایی چون مترونیدازول‌ ، آتریکان و یا تیبرال  تجویز می‌کنه.آنتی بیوتیک ضد تریکوموناس با دوزاژ و ساعات مشخص تنها دارو این بیماریه . بعضی رمئو و ژولیتها از یاران دبستانی و هم پیاله های قدیمی خود مشاوره میگیرن و داروهایی که اونا مصرف کردن مثل نقل و نبات میخورن ، غافل از اینکه هر گونه میکرب روش خاص معالجه خودشه داره فرض مثال آنتی بیوتیکهای ضد سوزاک این بیماری رو معالجه نمیکنه که هیچ ، بلکه  این انگل رو گردن کلفت تر  و بیماری رو وارد مرحله مزمن میکنه و اونوقته که خر ما تو گل گیر میکنه .

اگه معالجه نشم چی میشه ؟

هر بیماری آمیزشی امکان انتقال «ویروس نقص ایمنى انسان» (HIV) را تسریع می کنه. ممکنه خانوم ناقل ، بچه کم وزن زایمان کنه و یا نوزادش نارس باشه .ناتوانی جنسی و ناباروری عارضه دیگن که تنور لیلی و مجنون رو میتونه واسه همیشه خاموش کنه و یا عامل بیماری ممکنه بجاهای خوش آب و هوای بدن مهاجرت کنه .


سخنی کوتاه با دانشجویان علوم پزشکی

 در دو یا سه روز نخست در معالجه بیماریهای مقاربتی بعضی از دکترها به بیماران آنتی بیوتیک با دوزاژ مضائف تجویز میکنند و بعد به روال عادی برمیگردند . بعضی اوقات بیماران دارای عامل بیماریزا از دو گروه متفاوت هستند ، مثلا  تریکوموناس و سوزاک و پزشکان از دو گروه دارویی استفاده میکنند که موجب استعمال آنتی بیوتیک بیشتر از میزان عادی میگردد . گاهی بیمار سابقه بیماری عفونی مزمن دارد و در نتیجه بیمار مجبور به تکرار دوره دارویی میشود . گاهی بدن بیمار به یک آنتی بیوتیک جواب نمیدهد و یا میکروب به آن دارو مقاومت نشان میدهد و در نتیجه دکتر داروی دیگری تجویز میکند . گاهی بیمار حامله است . در مواردی بیمار از قرصهای ضد حاملگی خوراکی و یا داروهای استروئیدی استفاده میکند . ممکن است بیمار دارای عارضه قندی  باشد که تحت کنترل قرار نگرفته است . در مواردی بیمار از اسپری های بهداشتی معطر زنانه جهت نواحی تناسلی استعمال میکند . پاره ای از بیماران لباسهای تنگ بدون قابلیت تهویه مطلوب میپوشند . ممکن است بیمار دچار ضعف سیستم ایمنی و یا آنمی شده باشد . این موارد و چندی از موارد دیگر ممکن است بیمار را به عارضه ای بنام عفونت قارچی (کاندیداسیس Candidiasis)دستگاه آمیزشی سوق دهد . علائم این عازضه شامل خارش ،سوزش،  ادرار و مقاربت دردناک و ترشح سفید مایل به خاکستری است . بدین خاطر در دوره دارویی ، به این گروه از بیماران داروهای ضد قارچ نسبت به وضعیت آنها تجویز میگردد .

دکتر عبدالوهاب حاجی سردار

ترکمن مدیکال

 

Filed under: متنوع, آخـریـن مـطـالـب پـزشـکی, بیماریهـای مقاربتـی, دانـسـتـنـیـهـا برای آقایان, دسـتـگـاه دفـع ادرار, زنـان و زایـمـان, عـفـونـت و مـیکـروب شـنـاسـی

4 Responses

 1. اغلن می‌گوید:

  من فکر می‌کنم وبلاگ وردپرسی‌تان بسیار شیک‌تر و شکیل‌تر است.
  این قسمت فید مطالب شما فقط چند خط اول را پوشش می‌دهد و از طریق فیدریدر نمی‌توان همه‌ی مطلب را دید و نیاز است که وبلاگ را باز کنیم، اگر امکانش هست اصلاحش کنید که این مشکل من هم حل شود.

 2. سرذار می‌گوید:

  اغلن عزیز تشکر .
  روی چشم . کاری خواهم کرد که کاملا باز شود .
  راستی هنوز فقط نقل و انتقال مطالب اصلی قبلی صورت میگیرد . شاید 1 ماه وقت بگیره .
  ساغ بول

 3. اغلن می‌گوید:

  سلام
  همه‌ی قسمت‌های وبلاگ شما حتی قسمت زنان و زایمان و مسائل مربوط به امور جنسی هم بازمی‌شود. البته سیستم فیلترینگ در ایران طوری است که کلماتی را فیلتر می‌کنند و اگر آن کلمه در عنوان مطالب باشد احتمال فیلتر شدنش هست. اگر قسمتی از مطالب شما فیلتر شد من خودم درخواست رفع فیلتر را از مخابرات خواهم کرد.

 4. marjan می‌گوید:

  خوب بود.بدك نبود.بهتر ميتونست باشه.راههاي درمان واريكوسل با نرمشهاي مخصوص مطلبي بنويسيد.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

RSS پزشکی

بخشهای تخصصی

RSS تیتر اخبار جدید پزشکی

 • خطایی رخ داد! احتمالا خوراک از کار افتاده. بعدا دوباره تلاش کنید.

آرشیو

آمار سایت

 • 2,640,089 hits
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: