بانک اطلاعات پزشکی پاراسات Medical Database Parasat

نقشک

* تشریح بیماریها * اخبار روز پزشکی * مسائل خانوادگی * خواندنیها از شهرستانها

پيشگيري از آلودگي

فرهاد يوسفي
کارشناس آزمايشگاه

کارکنان آزمايشگاه در معرض بسياري از عوامل بيماري‌زا با منشاء خون،مايعات بدن و … مي‌باشند که ازطريق ترشح و پاشيدن، فرو رفتن سوزن، وسايل شيشه‌يي شکسته، خراش و بريدگي و… در تماس با چشم، بيني ، دهان، پوست، … باعث آلودگي مي‌گردند.
ضمن آنکه در محيط کاري آنها خطراتي در نتيجه‌‌ي کار با مواد شيميايي سوزاننده ، مواد راديواکتيو، الکتريسيته، وسايل مکانيکي، آتش سوزي و… وجود دارد که سلامتي آنها را تهديد مي‌کند. تاکنون انتقال حداقل 20 عامل بيماري زاي مختلف به وسيله‌ي سوزن و صدمات ناشي از وسايل تيز گزارش گرديده است.
1à مصرف دخانيات:
در تمامي بخشهاي فني آزمايشگاه استعمال دخانيات (سيگار و پيپ) ممنوع مي‌باشد. اين مواد ممکن است عامل مهمي جهت ايجاد آتش سوزي در ارتباط با حلالهاي قابل اشتعال باشند. همچنين انتقال آنها ازميزکار به دهان ممکن است به عنوان مخزني جهت انتقال ميکروارگانيسم‌ها و توکسين‌ها عمل‌نمايد.
2à خوردن و آشاميدن
در تمامي بخشهاي فني آزمايشگاه بايد ازخوردن و آشاميدن اجتناب کرد.نمونه هاي آزمايشگاهي (خون، ادرار، مدفوع، خلط و…) ممکن است حامل بسياري از عوامل بيماري‌زا باشد، خوردن و آشاميدن در اين محيط آلوده ممکن است باعث انتقال بيماري شود.

2à استفاده از دستکش:
از اصول اصلي حفاظت استفاده از دستکش درمحيط آزمايشگاه مي‌باشد.
جهت هدف‌هاي مختلف بايد ازدستکش‌هاي متفاوتي استفاده نمود.
à دستکش‌هاي لاستيکي يا چرمي که در مواقع کار با وسايل سنگين، و داغ به کار مي‌رود.
à دستکش‌هاي خانگي، جهت تميز نمودن، شستن وسايل شيشه‌يي و ضد عفوني کردن .
à دستکش‌جراحي که درمواقع کار باخون و مواد خطرناک.
à دستکش هاي پلاستيکي يکبار مصرف جهت مواقع ضروري.
دستکشها نبايد شسته شده و مجددا» مورد استفاده قرارگيرند، زيرا ازکيفيت و نقش حفاظتي آنها کاسته مي‌شود. قبل از استفاده از دستکش بايد آن را معاينه کرده در صورت سوراخ بودن بايد دور انداخته شود.
درچه مواقعي بايد دستکش پوشيد؟
هنگام نمونه‌گيري، نقل و انتقال نمونه‌ها و انجام مراحل آزمايش و همچنين زماني که دستها با مواد آلوده، سطوح آلوده و يا وسايل آلوده در تماس هستند و نيز در موارد تماس با بافت ،خون، سرم، پلاسما، مايع آمنيوتيک، نخاع، ترشحات واژن، مايع مني، مايع حاصل ازشستشوي برنش، مايع سينوويال، جنب، پريتوان،پريکارد، شيرپستان ويا ديگر مايعات بدن که ممکن است با خون آلوده شوند بايد از دستکش استفاده نمود.
برداشت مايعات با پي‌پت:
هرگز عمل برداشت مايعات را با پي‌پت به وسيله‌ي دهان انجام ندهيد همچنين نبايد قطرات انتهايي نمونه با فشارزياد خارج شود زيرا ممکن است باعث ايجاد قطرات بسيار ريز و آئروسل گردد.
4à شستشوي دست:
مهمترين اقدام پيشگيرانه و ايمني، شست و شوي مکرر دست مي‌باشد که بايد هميشه صابون(ترجيحا» صابون مايع) و يا مواد ضد عفوني کننده، جهت تميز نمودن پوست در دسترس باشد.
درچه هنگام بايد دستها شسته شود؟
à فورا» بعد ازتماس اتفاقي پوست با خون، مايعات بدن يا بافتها، بايد دستها ياديگر نواحي پوست کاملا» شسته شوند. اگر تماس با مواد آلوده ازطريق پاره شدن دستکش‌ها اتفاق بيفتد بايد بلافاصله دستکش‌ها را در آورد و دستها راکاملا» شست.
à قبل و بعد ازتماس با بيماران و يا تماس با نمونه‌هاي آزمايشگاهي
à بعد از اتمام کار و قبل از ترک آزمايشگاه
à بعد از درآوردن دستکش‌ها و يا قبل از آنکه دستکش جديدي پوشيده شود.
5à محافظت ازچشم و صورت:
بايد در مواقع کار با مواد سمي، مواد سوزاننده، مواد خطرناک شيميايي و بيولوژي ويا هنگامي که امکان ترشح و يا پاشيدن خون يا مايعات بدن وجود داشته و نيز هنگام تخليه‌ي اتوکلاو و…ازعينکهاي حفاظ دار يا ماسکهاي چشم و صورت استفاده نمود.
6à استفاده از روپوش:
هنگام کار در آزمايشگاه همه‌ي کارکنان بايد ازيک روپوش آستين بلند که جلوي آن کاملا» بسته شود استفاده نمايند. درمواقعي که مواد بسيار خطرناک و آلوده مورد استفاده قرارمي‌گيرند مي‌توان از پيش‌بندهاي پلاستيکي يکبار مصرف يا روپوش غير قابل نفوذ به مايعات يکبار مصرف نيز استفاده نمود که حفاظت کافي را در مقابل ترشح خون و مواد شيميايي ايجاد کند.
7à کفش ها:
کفش بايد راحت و داراي کف لاستيکي باشد و تمام پا را بپوشاند. هنگامي که احتمال ريختن مواد وجود دارد بايد روکش‌هاي يکبار مصرف که درمقابل نفوذ مايعات، مقاوم مي‌باشند، پوشيده شود. نبايد ازکفش‌هاي پارچه‌يي استفاده نمود زيرا مواد شيميايي يا مايعات عفوني‌و آلوده را به خود جذب مي‌نمايد.
استفاده از کفش‌هاي از جنس مواد غير قابل نفوذ به مايعات مانند چرم يا مواد مصنوعي، توصيه مي‌گردد.
8à نگهداري مواد خطرناک:
بايد معرفها، مواد شيميايي (اسيد‌ها و بازها و …) و يا رنگهاي داراي خواص سمي را در قفسه‌ها يا محفظه‌هاي عايق ازنظر خارج شدن بخار قرار داد.
بايد مايعات خطرناک مانند اسيدها يا قلياها را در قفسه‌هاي با ارتفاع کم قرار داد.
9à وسايل تيز و برنده:
بايد در مواقع کار با وسايل تيز و برنده شامل سوزنها، اسکالپل، شيشه‌هاي شکسته نهايت دقت و احتياط را به کار بست.
نبايد سوزنهاي استفاده شده، خم و يا شکسته شود. بايد فوراً» وسايل تيز را در محفظه‌هاي مقاوم مخصوص قطع سوزن قرار داد و آن محفظه‌ها را نيز قبل از اينکه به طور کامل پرشوند به طريق مناسبي دفع نمود.
10à ضد عفوني سطوح آزمايشگاه:
سقف، ديوار، کف و سطوح ميزهاي آزمايشگاه بايد غير قابل نفوذ بوده و بايد سطوح ميزها را فورا» بعد از آلودگي با نمونه وهمچنين بعد ازاتمام کار روزانه با مواد ضد عفوني‌کننده مانند هيپوکلريت سديم 5 gvl و يا هرگونه محلول سفيد کننده‌ي خانگي که به نسبت يک به ده رقيق شده باشد، ضد عفوني نمود.

Filed under: آخـریـن مـطـالـب پـزشـکی, تکنولوژی پزشکی, عـفـونـت و مـیکـروب شـنـاسـی

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

RSS پزشکی

بخشهای تخصصی

RSS تیتر اخبار جدید پزشکی

  • خطایی رخ داد! احتمالا خوراک از کار افتاده. بعدا دوباره تلاش کنید.

آرشیو

آمار سایت

  • 2,640,075 hits
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: