بانک اطلاعات پزشکی پاراسات Medical Database Parasat

نقشک

* تشریح بیماریها * اخبار روز پزشکی * مسائل خانوادگی * خواندنیها از شهرستانها

نقرس

دکترعبدالپيمان علويان
بيهوشي

نقرس نوعي التهاب مفاصل
 (arthritis) است که با حملات ناگهاني و شديد درد، تورم و حساس شدن به لمس(tenderness) شروع مي‌شود. نقرس در بيشتر اوقات مفاصل درشت شست پاهارا دچار مي‌کند ولي گاهي در زانوها، پاشنه‌ها، دست‌ها ومچ‌ دست‌ها هم ظاهر مي‌شود. حملاتي که غالبا» در عرض 5 تا 10 روز فروکش مي‌کنندمعمولا» در مواقعي که علائمي وجود ندارند اين‌جا و آن‌جا خودي نشان مي‌دهند. ناراحتي‌هاي نقرس با افزايش مقدار اسيد اوريک درخون همراه است (Hyperuricemia).

اسيداوريک  به طور معمول در مواقعي که بدن فرآورده‌هاي زايد را تکه تکه مي‌کند شکل مي‌گيرد. در شرايط سلامت، اسيد اوريک درخون حل مي‌شود و ازطريق کليه‌ها به صورت ادرار دفع مي‌شود. بالا رفتن مقدار اسيد اوريک درخون بر اثر زياد شدن توليد اين ماده و يا عدم کفايت کليه‌ها در ترشح و دفع کافي آن است.
وقتي مقدار اسيداوريک در گردش خون افزايش مي‌يابد، کريستال‌هاي تيز و سوزني شکل در مفاصل و بافت‌هاي اطراف آن شکل مي‌گيرند و درد و تورم را سبب مي‌شوند. در نقرس مزمن ممکن است مفاصل تغيير شکل پيدا کنند و سرانجام به وسيله‌ي کريستال‌ها فرسوده شوند.
تشخيص و درمان: نقرس با معاينات فيزيکي و گرفتن سابقه‌ي پزشکي تشخيص داده مي‌شود. آزمايش خون براي اندازه گيري ميزان اسيداوريک بايد انجام شود اما نتايج اين تست‌ها ممکن است قطعي نباشد و حتي گمراه کننده هم باشد. بهترين کار براي تشخيص واقعي نقرس اين است که مايع موجود در مفصل آلوده، براي وجود احتمالي کريستال‌هاي اوريک اسيد، تست شود.
نقرس را نمي‌توان درمان کرد اما اقدامات درماني چندي در اختيار داريم، بهترين تدبير تجويز دارو و رژيم غذايي است. براي برطرف شدن درد، داروهاي ضد التهابي غير استروئيدي تجويز مي‌شود و براي جلوگيري ازحملات بعدي و ناراحتي‌هاي اين بيماري
 Colchicine را مي‌توان مصرف کرد. داروهاي دفع کننده‌ي اسيداوريک (Uricosuric) که دفع اين ماده را ازادرار تسريع مي‌کنند بايد تجويز شوند تا با عبور اين ماده از راه ادرار، تراز اسيد اوريک خون پايين بيايد. آلوپورينول با آهسته کردن ميزان توليد اسيداوريک، تراز اين ماده را درخون و ادرار پايين مي‌آورد.
کمک گرفتن ازرژيم يک همياري مفيد با دارو محسوب مي‌شود، تا نقرس بهتر کنترل شود. توصيه‌هايي ازقبيل کاهش دادن مصرف غذاهاي حاوي Purine اهميت دارد زيرا غذاهاي محتوي پورين وقتي متابوليزه مي‌شوند، اسيد اوريک توليد مي‌شود(پورين مولد اسيداوريک است). پورين‌هم در بدن انسان به طورطبيعي وجود دارد(با فرمول C3H4N4 ماده‌ي کريستال سفيد رنگي است که از آن گروه‌ زيادي ازمواد ازجمله اسيداوريک،گزانتين وکافئين ساخته مي‌شوند. يکي ازچندين مشتقات پورين مخصوصا» اسانس آدنين و گوانين است که ساختمان اصلي نوکلئيک اسيد هستند و DNA و RNA راتشکيل مي‌دهند) وهم دربسياري ازغذاهايي ازقبيل جگر، مغز، کليه‌هاو تيموس ولوزالمعده بره و گوساله، بعضي ازانواع ماهي‌کوچک (anchovy) که به زبان محلي تلاجي معروف است، نوعي ماهي مرغوب (hening) و بعضي ماهي‌هاي درياي شمال
 (mackerel)، غذاهاي دريايي، لوبيا، غذاي جو، اسفناج و بالاخره نوعي گياه کاشتني ازخانواده‌ي خردل، گل کلم وهم چنين تمام گوشت‌ها، ماهي‌و پرندگان وتخم‌ آنها (مرغ، بوقلمون، اردک وغاز) داراي کمي پورين هستند ومصرف آنها در نقرس‌ها بايد محدود شوند. به اشخاص مبتلا به نقرس اکيدا» توصيه مي‌شود  نوشيدن مشروبات الکلي را متوقف کنند زيرا مصرف زياده ازحد الکل،ممکن است از دفع اسيد اوريک جلوگيري کرده و احتمالا» باعث متراکم شدن اسيداوريک و حمله‌ي نقرس شوند و برعکس نوشيدن آب به مقدار زياد براي کمک به حل شدن  اسيد اوريک توصيه مي‌شود.ازجمله رژيم درماني کم کردن تدريجي وزن است که براي کم شدن باري که مفصل ملتهب شست پا بايد تحمل کند مفيد است اما ازکم کردن سريع وزن و روزه گرفتن بايد اجتناب شود زيرا ممکن است به علت کم شدن آب بدن ترازاسيد اوريک درخون بالا برود.
مفاصل متورم و دردناک: با وجودي که نقرس ازنوع آرتريتي است که ممکن است به مفاصل ديگر هم حمله کند ولي تقريبا» هميشه مفصل قاعده‌ي شست پا را ملتهب مي‌کند که متورم و حساس مي‌شود و درد ممکن است آن چنان ناگهاني و گسترده عارض شود که حتي وزن ملحفه روي شست هم براي مريض درد آورباشد.حملات نقرس ممکن است 3 تا 10 روز ادامه داشته باشند.
درمان نقرس: نقرس را نمي‌توان به حال خود رها کرد. نقرس يک بيماري دردناک التهابي مفصل است که بر اثر افزايش تراز اسيد اوريک در خون ورسوب کردن آن در مفاصل و بافت‌ها تظاهر مي‌‌کند دارو درماني اولين اقدام است که درکوتاه مدت براي آرام کردن حملات حاد و در مرحله‌ي بعدي براي جلوگيري از عود آن ضرورت دارد.
حملات حاد نقرس معمولا» با داروهاي ضد التهابي ازقبيل کلشي‌‌سين يا ايندومتاسين فروکش مي‌کنند و درمان دراز مدت براي کاهش حملات آتي‌نقرس در بيشتر مواقع با کلشي سين وبعضي داروهاي NSAIDs ميسر مي‌شود. در موارد آرتريت مزمن نقرس آلوپورينول به همراه يکي از داروهاي سولفوناميدي معمولا» چاره‌ساز است. اين داروهاي سولفوناميدي مثل probenecid که دفع اورات‌ها در نقرس را افزايش مي‌دهند Uricosuric هستند و مريض‌ها را آرام مي‌کنند

Filed under: آخـریـن مـطـالـب پـزشـکی, تـغـذیـه, دستـگاه گـوارشی - تـغـذيه

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

RSS پزشکی

RSS Medical News

بخشهای تخصصی

RSS تیتر اخبار جدید پزشکی

  • خطایی رخ داد! احتمالا خوراک از کار افتاده. بعدا دوباره تلاش کنید.

آرشیو

آمار سایت

  • 2,640,108 hits
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: