بانک اطلاعات پزشکی پاراسات Medical Database Parasat

نقشک

* تشریح بیماریها * اخبار روز پزشکی * مسائل خانوادگی * خواندنیها از شهرستانها

تنش پيش از قاعدگي

دکترناصر مسعودنيا
زنان
سندرم پيش از قاعدگي
Premenstrual Syndrome عبارت از نشانه‌هاي راجعه و مجموعه‌يي متنوع و متفاوت از نشانه‌هاي جسمي و عاطفي است که 7 تا 14 روز پيش ازشروع عادت ماهانه بروزمي‌کند و وقتي فرو مي‌نشيند که عادت به وقوع پيوسته‌باشد. اين سندرم به تناوب حدود ثلث تمامي زنان را در دوره‌ي پيش ازعادت ماهانه مبتلامي‌سازد واصولا» در فاصله‌ي ميان 25 تا40 سالگي ديده مي‌شود. در قريب به 10% زنان گرفتار، اين سندرم ممکن است شديد باشد. با
وجودي که ممکن است هر زني تمامي نشانه‌ها يا شناسه‌ها را در يک زمان تجربه نکند ولي بسياري از باد کردن و نفخ، درد پستان، ورم قوزک ، احساس افزايش وزن، بيماري‌هاي جلدي، آغالش پذيري، پرخاشگري، افسردگي، ناتواني تمرکز، تغيير ليبيدو، لتارژي وولع غذايي شکايت دارند.
پاتوژنز سندرم پيش از قاعدگي‌هنوز روشن نيست. ممکن است عوامل رواني در اين زمينه نقش داشته باشند. ثابت شده فرونشاني Suppression فونکسيون تخمدان با آگونيست GnRH سبب کاهش تمامي نشانه‌ها در ضمن درمان مي‌گردد. روش درماني Add-back therapy براي حفظ فرونشاني هورمون با آگونيست GnRH به وسيله‌ي استروژن با دوز کم و پروژستين سبب مصرف گسترده‌ي آگونيست GnRH مي‌شود. فرونشاندن تخمک‌گذاري با داروهاي خوراکي ضد بارداري گاهي سودمند بوده است ولي غالبا» بيمار از وجود نشانه‌هاي سندرم پيش از قاعدگي شکايت مي‌کند.
روشهاي رايج درمان در اين مورد اصولا» تجربي است. طبيب باليني براي ديسترس عاطفي وجسماني بيمار بايد بهترين نقطه‌ي اتکاي موجود را فراهم آورد. اين نقاط اتکا عبارتند از:
1à ارزيابي دقيق بيمار همراه درک، توضيح واطمينان دادن به وي از اهميت بسيار برخوردار است.
2à به بيمار توصيه شود به مدت 2 تا 3 ماه، تمام نشانه‌هاي روزانه را يادداشت نمايد تا به ارزيابي زمان و ويژگي‌هاي سندرم کمک شود. درصورتي که نشانه‌ها به جاي آنکه دو هفته پيش از عادت بروزکنند، در تمام طول ماه موجود باشند، بيمار ممکن است علاوه بر سندرم پيش ازعادت ماهانه دچار افسردگي بوده يا مشکلات عاطفي ديگري داشته باشد.
3à استفاده از برنامه‌ي شرطي شده‌ي ورزشي مانند جاگينگ سبب کاهش افسردگي، اضطراب و کاهش وخامت احتباس مايع پيش از عادت ماهانه شده است.
4à استفاده از مهار کننده‌هاي باز جذب سروتونين مانند روزانه 20 ميلي‌گرم فلوکستين در رفع تنش، آغالش‌پذيري وديسفوري مؤثر بوده و عوارض جانبي اندکي برجاي مي‌گذارد.
5à تجويز دانازول به مقدار 200 ميلي‌گرم در روز در روزهاي 14 تا 28 سيکل درفازلوتئال در کاهش نشانه‌هاي ماستالژي مؤثر است. با اين دوز پايين ساير نشانه‌ها تحت تأثير قرار نمي‌گيرند.
6à اسپيرونولاکتون، روزانه 100 ميلي‌گرم در طول فازلوتئال براي کاهش باد کردن وحساسيت به لمس پستان مفيد است.
7à نشان داده شده که NSAID ها مثل اسيد مفناميک به مقدار 500 ميلي‌گرم سه بار در روز سبب کاهش تعدادي از نشانه‌ها مي‌شود ولي بر درد پستان تأثير ندارد.

Filed under: آخـریـن مـطـالـب پـزشـکی, زنـان و زایـمـان

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

RSS پزشکی

RSS Medical News

بخشهای تخصصی

RSS تیتر اخبار جدید پزشکی

  • خطایی رخ داد! احتمالا خوراک از کار افتاده. بعدا دوباره تلاش کنید.

آرشیو

آمار سایت

  • 2,640,108 hits
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: