بانک اطلاعات پزشکی پاراسات Medical Database Parasat

شمایل

* تشریح بیماریها * اخبار روز پزشکی * مسائل خانوادگی * خواندنیها از شهرستانها

درمان لوسمي حاد در بالغين

دکتر داود منادي ‌زاده
هماتولوژيست

درمان لوسمي حاد در افراد مسن سوال‌انگيزترين مبحث در لوسمي‌ها است. بهبودي قابل توجه بيماران مبتلا به لوسمي حاد ميلوئيد و لنفوبلاستيک در سي سال اخير محدود به افراد جوان بوده است. در عرض اين مدت بهبودي بسيار کم يا هيچ در معالجه‌ي افراد مبتلا به لوسمي بالغان و افراد مسن به دست آمده است. رژيم‌هاي درمان قطعي و اخذ طول عمر زياد با مقدار زياد داروها که شامل پيوند مغز استخوان نيز مي‌باشد معمولا در اين بيماران قابل اجرا نمي‌باشد با در
نظر گرفتن عمر متوسط براي افراد °· ساله مبتلا به AML و µ¶ سالگي گرفتار ALL تعداد نسبتا قابل توجهي گرفتار اين بيماري مي‌شوند. شيوع اين بيماري در صد هزار نفر در سن °² سالگي ²/± در µ´ سالگي ³/²، در °¶ سالگي · و در °¸ سالگي ³/±² مي‌باشد.
پيش آگهي بيماران مبتلا به AML به دو عامل زير بستگي دارد.
اول اين که اين گروه افراد خصوصيات بيولوژيک بدي براي خود دارند. اين خصوصيات عبارتند از علائم سايتوژنتيک متوسط و يا نامساعد، شيوع اختلالات خوني قبل از بيماري چون سندرم ميلوديسپلاستيک، سلول‌هاي لوسمي مقاوم به درمان Multi- drugs resistant gene بيشتر و ديسپلازي در هر سه رده سلول‌هاي خوني و شيوع بيشتر
(Internal tandem duplication) FLT3 و موتاسيون ژن فراوان دارند.
دوم اينکه وجود عوارض سنين پيري در اين افراد مانع از به کار بردن داروهاي قوي جهت استحکام درمان و پيوند مي‌شود.
در حقيقت اين عوامل موجب مي‌شود که افراد مسن کمتر از ده درصد در AML و کمتر از پنج درصد در ALL طول عمر طولاني داشته باشند.
درمان حمله: موضوع درمان حمله‌يي در افراد مسن در سي سال اخير بررسي شده و گرچه تعريف کامل و جامع در اين خصوص کم است نظريه‌ي کلي بر اين است که :
الف- آيا درمان حمله‌يي به تمام بيماران به رغم سن آنها را بايد پيشنهاد کرد؟ جواب بلي مي‌باشد.
ب: آيا درمان حمله‌يي را بايد فورا بعد از تشخيص شروع کرد جواب بلي است.
ج: براي اخذ به خاموشي کامل (CR) درمان حمله‌يي واجب است؟ جواب بلي مي‌باشد.
اگر فرض کنيم فرد مسن مبتلا به لوسمي حاد عارضه‌ي مهم مخصوصي نداشته باشد تقريبا °µدرصد آنها به بهبودي کامل (CR) خواهند رفت(جدول±).
پزشکان بايد تشويق
‌شوند که درمان استاندارد
Daunorubicin 45-60mg-m2 بازاء سطح بدن براي 3 روز و کامل به کار برند چون که کم کردن دارو معمولا با پانسيتوپني و عدم موفقيت در رسيدن به خاموشي کامل (CR) مي‌انجامد. بايد به خاطر داشت که افراد مسن درمان استاندارد را به خوبي تحمل مي‌نمايند ولي آپلازي طولاني را نمي‌توانند تحمل نمايند.
حتي افرادي که از نظر سايتوژنتيک جزء گروه نامساعد
(unfavorable) هستند نيز بايد درمان استاندارد را بگيرند در سي درصد اين افراد بهبودي کامل (CR) به دست مي‌آيد(جدول±).
براي افرادي که حدس زده شود که از نظر جسمي و طبي نتوانند درمان استاندارد را بگيرند ممکن است از درمان‌هاي هدفي
(targeted agents) چون
gemtuzumab ozogomicin و يا از بازدارنده‌هاي farnesyl transferase که در °² درصد اين بيماران بهبودي کامل ايجاد مي‌کند استفاده کرد.
درمان بعد از خاموشي کامل: انتظار مفيد بودن درمان بعد از خاموشي کامل (CR) براي آينده محدود است و در حقيقت هيچ گونه مدرک قاطع و مطلق در اينکه چه نوع درمان استحکامي و يا نگهدارنده در اين بهبودي باشد وجود ندارد. گرچه °µدرصد اين بيماران وارد خاموشي کامل مي‌شوند ولي تعداد اندکي طول عمر طولاني مي‌نمايند. در ده سال اخير بررسي‌هاي زيادي در اين مورد به عمل آمده و تصميم زير به دست آمده است:
±- نشانه‌هاي کمي وجود دارد که تجويز ماکزيمم دوز دارويي براي درمان استحکامي (Consolidation) در اين بيماران مفيد باشد. بنابراين خارج از (Clinical trial) تجويز فقط يک دوره‌ي درمان استحکامي مناسب و قابل قبول است. يک استثناء وجود دارد و آن اينکه بيماراني که از نظر سايتوژنتيک در وضعيت مناسب قرار دارند و معمولا تعداد آنها کم است را بهتر است براي اخذ بهبودي قطعي چندين کورس درمان
Consolidation را بگيرند.
²- دوز بالاي سايتارابين را افراد مسن با قدري کاهش (مثلا µ/± گرم بازاء سطح بدن) در عرض يک ساعت تزريق وريدي به خوبي تحمل مي‌کنند. در افراد کمتر از °· سال ²± دوز و در افراد بيش از °· سال ¶ دوز مناسب است.
³- تقريبا هيچگونه مدرکي دال بر اينکه درمان استحکامي در افرادي که از نظر سايتوژنتيک در گروه نامساعد قرار دارند مفيد باشد وجود ندارد. عمر طولاني در اين افراد اگر درمان استحکامي بگيرند کمتر از µدرصد است. درمان‌هاي جديد تحت بررسي و يا درمان پالياتيو توصيه مي‌شود(جدول²).
به علت پيش آگهي مايوس‌کننده در AML افراد مسن مراکز مهم و زيادي در اين باره بررسي کرده‌اند (MRC) (CALGB) (ECOG) (German AMLCG) جالب‌ترين آنها بررسي توسط گروه SWOG بوده است که نقش
graft- versus- leukemia به طريق پيوند Reduced- intensity allogenic در افراد پير را موثرترين درمان استحکامي قلمداد مي‌کند که کمترين اثر سمي و کاهش ايمني بدن را در برداشته است. نتايج ابتدائي در مورد بيماران گزيده شده در اين مورد اميدوارکننده بود. انتظار شديدي در نتيجه‌ي نهائي اين بررسي وجود دارد. در حال حاضر داروهاي هدفي متعدد موثر در کلون سلول‌هاي سرطاني وجود دارد از ميان آنها Gemtuzumab Ozogamicin و باز دارنده Farnesyl Transferase مي‌باشد که به تنهائي موثر در سلول‌هاي AML مي‌باشند.
بررسي‌هاي تازه ديگر مصرف مواد ضد آنژيوژنز و FLT3، مهارکننده‌هاي Tyrosine Kinase باز دارنده histone deacetylase و آپوپتوز در دست تحقيق است ولي مشاهدات باليني نشان مي‌دهد که به کار بردن اين مواد در آينده چندان کارساز نمي‌باشد.
پيش آگهي افراد مسن گرفتار ALL حتي بيشتر مايوس‌کننده‌تر از AML است چون که ALL فقط µ± درصد سرطان‌هاي بالغان را تشکيل مي‌دهد و بررسي آينده‌نگر در اين بيماران کم بوده است.
امروزه توجه زياد در مصرف آنتي باديهاي منوکلونال چون
CD22, CO52, CD19, CD20 و مواد راديو ايمونوتراپي، imatinib براي بيش از °´ درصد بيماران با کروموزوم فيلا دلفيا در کار است.

Filed under: آخـریـن مـطـالـب پـزشـکی, تـومـورهـای خـوش و بـد خـیـم, دارو شـنـاسـی

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

RSS پزشکی

بخشهای تخصصی

RSS تیتر اخبار جدید پزشکی

  • خطایی رخ داد! احتمالا خوراک از کار افتاده. بعدا دوباره تلاش کنید.

آرشیو

آمار سایت

  • 2,637,944 hits
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: