بانک اطلاعات پزشکی پاراسات Medical Database Parasat

شمایل

* تشریح بیماریها * اخبار روز پزشکی * مسائل خانوادگی * خواندنیها از شهرستانها

سندروم پيش از قاعدگي

سندروم پيش از قاعدگي به اختلالاتي اطلاق مي شود که به واسطه برخي تغييرات هورموني در بدن ايجاد مي شوند. برخي از خانم ها در بازه اي حدود دو هفته پيش از شروع سيکل ماهانه با اين اختلالات مواجه مي شوند. آمار و ارقام حاکي از آن هستند که از هر 40 ميليون نفري که از اين اختلالات رنج مي برد، بيش از 5 ميليون نفر نيازمند درمان هاي پزشکي فوري هستند. تعدادي زيادي از خانم ها در اين دوران دچار تغييرات رفتاري شديد مي شوند. با شروع قاعدگي اين اختلالات به مرور کاهش پيدا کرده و نهايتاً از بين مي روند و تا نزديکي دوره بعدي خبري از آنها نخواهد بود. اين اختلالات منظم و مکرري که از زمان تخمک گذاري تا شروع سيکل قاعدگي به خانم ها تحميل مي شود، اختلالات پيش قاعدگي نام دارند.

علائم

براي اين نوع اختلال چيزي بيش از 150 نشانه و مشخصه مختلف گزارش شده است که در افراد مختلف متفاوت مي باشد. علائم اين اختلال را مي توان در دو گروه جسمي و روحي طبقه بندي کرد. بعضي از خانم ها شکايات مي کنند که در اين بازه دچار مشکلاتي نظير: عدم توانايي در کنترل احساسات فردي، اضطراب، افسردگي، گريه کردن بي دليل، و بي حوصلگي مي شوند. از جمله رايج ترين مشکلات جسماني هم مي توان به گرفتگي عضلات شکم، سردرد و احساس خستگي مفرط اشاره کرد. گاهي نشانه هاي موجود در يک ماه با نشانه هاي ماه بعدي کاملاً متفاوت هستند. ممکن است خانمي در يک ماه همه ي نشانه ها را با هم داشته باشد و ماه ديگر به طور کلي هيچ گونه مشخصه اي نداشته باشد. به هر حال نمي توان گفت که همه خانم ها بايد همه علائم را داشته باشند و رنج نشانه ها در هر کس منحصر بفرد است.

همانطور که پيشتر هم به آن اشاره داشتيم اين مشخصه ها هم مي توانند جسماني باشند و هم احساسي. ممکن است دردهاي جسماني شامل مواردي نظير سردرد، دل درد، گرفتگي عضلات شکم، يبوست، استخوان درد، اختلال در گردش خون، گر گرفتن، درد مفصل، تپش قلب، و افزايش وزن و يا کم اشتهايي باشند. تغييرات احساسي و رفتاري نيز مي توانند شامل اضطراب، افسردگي، کج خلقي، تحريک پذيري بالا، ترس، تنش، کاهش تعاملات اجتماعي و تغيير اميال جنسي باشد.

حال به بررسي دلايل ريشه اي ايجاد اين نوع اختلالات مي پردازيم:

– دليل اصلي ايجاد اين گونه اختلالات تغييرات هورموني است. تغييرات هورموني از زمان بلوغ شروع مي شوند، و از آنجاييکه در مواردي مانند: حاملگي، قطع مصرف قرص هاي ضد بارداري، عمل جراحي مربوطه مانند خارج کردن رحم (هيسترکتومي) هورمون هاي بدن دستخوش تغييرات متعددي قرار مي گيرد خانم ها در اين زمانها اختلالات بيشتري را احساس مي کنند و از اينرو تشخيص سندروم پيش قاعدگي معمولاً کار دشواري نيست.

– اين علائم با شروع بارداري افزايش مي يابند، به ويژه در ماه دوم، و در ماه سوم به بالاترين ميزان خود مي رسند.

– وراثت در اين مورد هم به عنوان عامل مهمي شناخته مي شود. اما اين امکان وجود دارد که برخي از اين علائم حتي ميان مادرها و دخترها و خواهر ها هم متفاوت باشد.

– گاهي اوقات در بعضي ماهها اين علائم به بيشترين ميزان خود مي رسند و دليل آن هم مي تواند اين باشد که خانم بيش از اندازه فعاليت فيزيکي داشته، مشغول تميز کردن خانه بوده، و يا خواب و استراحت کافي نداشته. علائمي شبيه ميگرن شديد، خستگي، افسردگي، ناتواني، و گرفتگي عضلات شکم در اين شرايط بروز مي کند. خانم ها اصولاً در اين زمان گزارش داده اند که توانايي مهار احساسات خود را ندارند و به عبارتي غير قابل کنترل مي شوند و اين خود به عنوان عاملي براي تشديد افسردگي به شمار مي رود.

علت

هنوز علت دقيقي پيرامون بروز سندروم پيش قاعدگي به طور 100% اعلام نشده است. همچنين هنوز معلوم نيست که چرا برخي از خانم ها دردهاي خيلي شديدي را تجربه مي کنند، برخي معمولي و برخي اصلاً درد ندارند. ولي دانشمندان اصولاً معتقدند که اين مشکلات به دليل تغييرات شيميايي سلولهاي عصبي ايجاد مي شوند. از جمله موارد مهمي که بايد همواره در نظر گرفت تغييرات هورموني است که از مهمترين آنها مي توان به کاهش ميزان استروژن در اين زمان اشاره کرد.

هورمون زنانه استروژن پس از قاعدگي شروع به زياد شدن مي کند و در ميان دوره (زمان تخمک گذاري) به بالاترين حد خود مي رسد و سپس به تدريج از ميزان آن کاسته مي شود. اين هورمون تاثير بر روي سلول هاي عصبي دارد و به نظر مي رسد که با ترشح زياد اين هورمون ميزان فعاليت سلول هاي مغزي افزايش پيدا مي کنند. همچنين ميزان نمک و قند خون را متعادل نگه مي دارد وقتي مقدار آن در بدن کم شود فشار خون پايين مي آيد و فرد دچار تکرر ادرار مي شود.

افسردگي پس از وضع حمل

يکي از علائم پيش از قاعدگي افسردگي است که پس از زايمان ميزان آن خيلي شديدتر از گذشته مي شود. هورمون هاي موجود در بدن خانم ها پس از زايمان کم مي شود و کاملاً طبيعي است که احساس افسردگي کنند، اما در قاعدگي پس از وضع حمل احساس افسردگي تشديد مي شود و اين افراد نمي توانند قطع اين هورمون ها به سلول هاي عصبي شان را تحمل کنند و احتمال آن وجود دارد کاري کنند که هم به خود و هم به نوزادشان آسيب برسانند و اولين درمان اين است که اين هورمون ها را به صورت مصنوعي وارد بدن کنند.

سندروم پيش قاعدگي و رژيم غذايي

بهره گيري از رژيم غذايي مناسب کمک بزرگي به محدود کردن عوارض پيش از سيکل قاعدگي است. با توجه به مشخصه هاي بيمار و ميزان شدت اين علائم پزشک بر طبق موارد زير برنامه غذايي مقتضي را تجويز مي کند:

– هر سه ساعت يکبار يک وعده کوچک غذايي صرف شود که در آن ميزان کربوهيدرات بالا و قندهاي ساده کم باشد. اين امر به فرد کمک مي کند که ميزان گلوکز خون خود را ثابت نگه دارد و سطح انرژي در بدن او بالا و پايين نشود.

– به تدريج مصرف کافئين، الکل، نمک، چربي، کم و سپس قطع شود تا از افسردگي، خستگي، و تنش جلوگيري بعمل آيد.

– مصرف روزانه ويتامينها و مينرالها نيز مي توانند مفيد باشند. يک قرص ويتاميني که حاوي 100mcg ويتامين B6 ،B کمپلکس، 300 mg منيزيوم و 400 IU ويتامين E و 100 mg ويتامين C باشد اثر بخشي بالايي خواهد داشت و به شما کمک مي کند تا درد مفاصل، افسردگي و خستگي تان از ميان برود. البته پيش از مصرف هر گونه دارويي ابتدا بايد با پزشک خود صحبت کنيد.

– ورزش هم مفيد است. چراکه سبب کاهش استرس و تنش مي شود، رفتارتان را متعادل مي نمايد، حس خوب بودن و تازگي را به شما القا مي کند، گردش خون را افزايش مي داده، و ترشح ماده طبيعي بتا-اندروفين را تسريع مي کند. اصولاً بهتر است در طول هفته سه بار به مدت 20- 30 دقيقه ورزش کنيد. ايروبيک، پياده روي، کوهنوردي، دوچرخه سواري، و شنا گزينه هاي خوبي براي ورزش کردن به شمار مي روند.

درمان رواني اختلالات پيش قاعدگي

از سال 1930 زنان به عنوان جنس ضعيف تر قلمداد شده و به عنوان افراد بسيار هيجاني و تحريک پذيري شناخته مي شدند. در اين ميان براي از ببين بردن اين مشکلات خانم ها مي توانند از دارهاي آرام بخش و مواد حاوي سروتين استفاده کنند.

مشکل زماني حاصل مي شود که بيمار پس از اينکه از دارويي خاص براي چند دوره استفاده مي کند آن دارو اثر خود را از دست مي دهد. و آيا اين اشتباه به خاطر آن رخ مي دهد که دليل اصلي ايجاد درد مورد بررسي دقيق قرار نگرفته؟ در برخي موارد هم مشاهده شده که مصرف زياد داروهاي آرام بخش سبب ايجاد خواب آلودگي و فراموشي و عدم تمايل بيمار به برقراري تعاملات اجتماعي شده است. با توجه به آزمايشات گسترده در اين حوزه پژوهشگران به اين نتيجه دست پيدا کرده اند که بهترين شيوه معالجه هورمون درماني است.

درمان پزشکي

از سال 1953 درمانهاي وابسته به هورمون مورد بررسي قرار گرفتند و معلوم شد که بر روي بيماران به خوبي جواب مي دهند. حتي در طي آزمايش هاي انجام شده براي بررسي اثر بخشي تزريق هورمون استروژن معلوم شد که اين هورمون در خانم ها هيچ گونه تاثير جانبي ندارد و براي آقايون قدري آرام شدن زياد و در پي آن تمايل به خوابيدن را به همراه داشت. اين روزها براي از بين بردن دردهاي قاعدگي اين هورمون با دز پايين تري به خانم ها تزريق مي شود.

همچنين در سال 1979 يک تيم تحقيقي پزشکي از دانازول براي از بين بردن دردهاي شديد پيش از قاعدگي استفاده کردند که بايد به صورت خوراکي در تمام طول ماه مصرف مي شد تا ميزان استروژن موجود در بدن تعديل و تنظيم گردد. در بيش از 10 مقاله گزارش داده شد که اثر بخشي اين ماده تا 80% موفقيت آميز بوده است. البته گاهي اوقات تاثيرات جانبي نظير آکنه، لک صورت، و اختلالات گردش خون هم گزارش شده که به آساني قابل رفع هستند. مصرف اين هورمون به ندرت تغييراتي را براي کليه و استخوان ها ايجاد کرده.

همچنين در تحقيقاتي که در سال 1985 بر روي لوپروليد انجام شد، پژوهشگران به اين نتيجه دست پيدا کردند که حادترين دردهاي پيش از قاعدگي به واسطه اين هورمون قابل درمان مي باشند. خانم ها ديگر از دست اين دردهاي دوره اي ديوانه نمي شدند و ميتوانستند مانند ساير روزهاي ماه به زندگي خود ادامه دهند. البته خيلي مهم است که بيمار بتواند علائم درد خود را به خوبي براي پزشک توضيح دهد تا پزشک معالج با توجه به علائم درد از داروي مورد نظر براي درمان استفاده کند.

دردهاي پيش از قاعدگي جدي هستند – و دارويي که تجويز مي شود بايد مستقيماً مطابق با نياز بيمار باشد – تا به واسطه ي آن عدم توازن هورمون ها مورد بررسي قرار گرفته و درمان شود

Advertisements

Filed under: آخـریـن مـطـالـب پـزشـکی, زنـان و زایـمـان

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

RSS پزشکی

بخشهای تخصصی

RSS تیتر اخبار جدید پزشکی

  • خطایی رخ داد! احتمالا خوراک از کار افتاده. بعدا دوباره تلاش کنید.

آرشیو

آمار سایت

  • 2,618,888 hits
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: