بانک اطلاعات پزشکی پاراسات Medical Database Parasat

نقشک

* تشریح بیماریها * اخبار روز پزشکی * مسائل خانوادگی * خواندنیها از شهرستانها

ارتباط بین لوپوس و استئوپروزیس

لوپوس چیست؟

لوپوس بیماری اتوایمون بوده و در این بیماری بدن به سلولها و بافتهای سالم خویش حمله می نماید در نتیجه این بیماری قسمتهای مختلف بدن از قبیل مفاصل، پوست، کلیه ها، قلب و شش ها ملتهب گشته و آسیب می بینند. انواع مختلفی از بیماری لوپوس وجود دارد. لوپوس اریتماتوزسیستمیک (SLE) شایعترین نوع این بیماری بوده و غالباً با همان نام لوپوس اطلاق می گردد. افراد متأثر از این بیماری دارای گستره وسیعی از نشانه ها هستند.

شایعترین نشانه های گزارش شده با این بیماری شامل خستگی، درد یا مفاصل برآمده، تب، راشهای پوستی و مشکلات کلیوی هستند. بطور معمول مکرراً این نشانه ها بوجود آمده و از بین می روند. وقتی این نشانه ها در فرد بیمار بوجود می آیند به عنوان دوره تظاهر و خودنمایی بیماری اطلاق می گردند و وقتی نشانه ها حضور ندارند اصطلاحاً به این دوره، دورۀ تسکین موقتی گفته می شود.

مطابق با انیستیتوملی آرتریت، بیماریهای پوستی و ماهیچه ای/اسکلتی (NIAMS)، 90درصد افراد مبتلا به لوپوس خانم می باشند. رواج این بیماری در خانم های سیاه پوست 3برابر خانم های سفید پوست است. خانم های اسپانیایی، آسیایی و نژاد محلی آمریکایی در معرض خطر ابتلا بیشتری قرار دارند. این بیماری عموماً بین 15تا45 سالگی ایجاد گشته و متأسفانه هیچ نوع درمانی برای این بیماری وجود ندارد.

استئوپروزیس چیست؟

استئوپروزیس شرایطی است که در آن دانسیته استخوانها کاهش یافته و استخوانها به سمت شکستگی سوق داده می شوند. شکستگی های  ناشی از استئوپروزیس باعث دردهای شدید و ناتوانی می گردد. استئوپروزیس تهدید بزرگی برای 44 میلیون آمریکایی است که 68 درصد این تعداد را نیز زنان تشکیل می دهند.

ریسک فاکتورهای گسترش دهنده اوستئوپروزیس شامل موارد زیر هستند:

لاغر بودن یا داشتن جثه بدنی کوچک یا اینکه تاریخچه خانوادگی این بیماری وجود داشته باشد. در سنین پس از یائسگی قرار داشتن، یائسگی زودهنگام یا عدم سیکلهای قاعدگی منظم(آمنوره) نیز از ریسک فاکتور های این بیماری قلمداد می گردند. استفاده از داروهای مشخص از قبیل گلوکوکورتیکوئیدها، عدم استفاده از منابع کلسیمی، نداشتن فعالیت بدنی کافی، سیگار کشیدن یا نوشیدن بیش از حد الکل نیز می توانند رواج ابتلا به این بیماری را در افراد بیشتر سازند.

اوستئوپروزیس بیماری خاموش است که اغلب می توان از ایجاد آن جلوگیری نمود. این بیماری می تواند سالیان سال بدون ظهور هیچ نشانه ای پیشرفت نموده و سرانجام خود را به صورت شکستگی نمایان سازد.

ارتباط بین لوپوس و استئوپروزیس

تحقیقات نمایانگر افزایش وقوع کاهش دانسیته استخوان و شکستگی در افراد مبتلا به SLE است. یکی از شواهد مبتنی بر این تحقیقات استفاده از داروهای گلوکوکورتیکوئیدیست که غالباً برای درمان افراد SLE تجویز می شود و این دارو می تواند منجر به کاهش دانسیته استخوانی گردد. علاوه بر آن درد و خستگی ایجاد شده توسط SLE می تواند در این بیماران منجر به عدم فعالیت شود که خود این عامل باعث افزایش ریسک ابتلا به استئوپروزیس می گردد.

   نگرانی در مورد این حقیقت وجود دارد که 90 درصد افراد مبتلا به لوپوس خانم بوده و در واقع این افراد در  گروهی بوده که قبلاً نیز در معرض بالای ریسک ابتلا به استئوپروزیس قرار داشتند.

راهکارهای اداره استئوپروزیس

   راهکارهای جلوگیری و درمان استئوپروزیس در افراد مبتلا به لوپوس با راهکارهای افرادی که به این بیماری مبتلا نیستند مشخصاً تفاوتی نمی نماید.

تغذیه: رژیم سرشار از کلسیم و ویتامین D برای سلامت استخوانها ضروری است. منابع خوب کلسیم شامل محصولات لبنی کم چرب، سبزیجات برگدار دارای رنگ سبز تیره و غذاها و نوشیدنی های غنی شده از کلسیم هستند مصرف مکمل ها نیز می توانند اطمینان را بوجود آورند که نیاز کلسیم هر روزه افراد تامین می گردد.

 ویتامین D نقش مهمی در جذب کلسیم و سلامتی استخوانها بازی می نماید. این ویتامین در پوست توسط نورخورشید ساخته می شود در حالیکه بسیاری از افراد قادر به دریافت کافی ویتامین D بطور طبیعی هستند نور زیاد خورشید می تواند باعث وخامت بیماری در افراد مبتلا به لوپوس گردد بنابراین، این افراد به منظور تأمین ویتامین D باید از مکمل ها استفاده نمایند.

ورزش: همانند ماهیچه ها، استخوان نیز بافت زنده ایست که بوسیله ورزش قویتر می گردد. بهترین ورزش برای استخوانها تمرینات ورزشی ایست که منجر به کاهش وزن شده و باعث می شود شما برخلاف نیروی جاذبه حرکاتی را انجام دهید. بعضی از موارد این نوع ورزش شامل پیاده روی، بالارفتن از پله ها، بلند کردن وزنه ها و رقصیدن می باشند.

   ورزش می تواند برای افراد درگیر و مبتلا به لوپوس که تحت تاثیر دردهای مفصلی، التهاب، دردعضلانی و خستگی می باشند، نوعی مبارزه با این بیماری باشد. اگر چه ورزشهای منظم از قبیل پیاده روی می تواند از کاهش توده استخوانی جلوگیری نموده و بسیاری از سودمندیها را در خصوص سلامتی به همراه آورد.

سلامت شیوه زندگی: سیگار کشیدن برای استخوانها همانند قلب و شش ها زیان آور است. خانم های سیگاری خیلی زودتر یائسه می شوند که این عامل خود یکی از دلایل استئوپروزیس است علاوه بر آن افراد سیگاری نمی توانند به اندازه افراد غیر سیگاری کلسیم را از منابع غذایی جذب نمایند. الکل نیز همچنین بر روی سلامت استخوانها تاثیر گذار است. افرادیکه الکل بسیار مصرف می نمایند نسبت به افراد دیگر مستعد کاهش توده استخوانی و شکستگی می باشند.

تست تراکم استخوان: تستهای مخصوصی که به عنوانbone mineral density(BMD) شناخته شده اند برای اندازه گیری دانسیته استخوان در مناطق مختلف بدن بکار می روند. این تستها می توانند استئوپروزیس را قبل از وقوع شکستگی نمایان سازند و شانس ابتلا به شکستگی درآینده را برای فرد پیشگویی نمایند. افراد مبتلا به لوپوس بویژه آنهایی که از گلوکوکورتیکوئیدها به مدت 2 ماه یا بیشتر استفاده می نمایند باید در خصوص اینکه آیا آنها ممکن است کاندیدی برای انجام این تست باشند یا خیر با پزشک خود صحبت نمایند.

دارو: همانند بیماری لوپوس، استئوپروزیس نیز بیماری لاعلاج است. در حال حاضر داروهایی وجود دارند که برای جلوگیری و درمان اوستئوپروزیس بکار می روند. برخی از این داروها (آلندرونیت، رزیدرونیت، ایباندرونیت، رالوکسیفن، کلسی تونین ، تری پاراتید و استروژن/هورمون درمانی) توسط FDA برای خانم ها پس از سنین یائسگی برای جلوگیری و درمان اوستئوپروزیس تایید گشته اند.

آلندرونیت و رزیدرونیت همچنین برای استفاده در آقایان نیز مورد تایید قرار گرفته است.

   داروی آلندرونیت برای افراد مبتلا به لوپوس که ممکن است اوستئوپروزیس القاء شده توسط گلوکوکورتیکوئیدها در آنها گسترش یابد مورد تایید قرار گرفته است رزیدرونیت نیز همچنین برای درمان و جلوگیری از استئوپروزیس در این افراد مورد تایید FDA می باشد.

 http://hamid1371.persianblog.ir

Filed under: پـوسـت،مـو و زيـبـايـی, آخـریـن مـطـالـب پـزشـکی, ایـمـنـی و آلـرژی, ارتـپـدی مـفاصـل عـضـلات

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

RSS پزشکی

بخشهای تخصصی

RSS تیتر اخبار جدید پزشکی

  • خطایی رخ داد! احتمالا خوراک از کار افتاده. بعدا دوباره تلاش کنید.

آرشیو

آمار سایت

  • 2,640,089 hits
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: