بانک اطلاعات پزشکی پاراسات Medical Database Parasat

نقشک

* تشریح بیماریها * اخبار روز پزشکی * مسائل خانوادگی * خواندنیها از شهرستانها

تشخیص سرطان كلوركتال

افرادی که علائم سرطان كلوركتال را داشته باشند ،  لازم است كه به پزشك خود و يا يك متخصص گوارش مراجعه نمايد. پزشك پس از شنيدن شرح حال بيمار و پرس و جو درباره سابقه پزشكي, دارويي و خانوادگي بيمار, يك معاينه بدني كامل به خصوص از ناحيه راست روده انجام مي دهد. ساير آزمايش هايي كه ممكن است انجام شود عبارتند از:
سيگموييد اسكوپي (مشاهده و معاينه قسمت مانند روده S دروني بخش بزرگ)
كولون اسكوپي
تنقيه به وسيله باريوم با قابليت تمايز زياد.
اولترا سوند اندوركتال
سيگموييد اسكوپي: يكي از معاينات تخصصي يا آزمايشي براي تشخيص سرطان روده بزرگ است. افراد 50 ساله يا بالاتر كه هيچ نوع علايم سرطاني ندارند, مي توانند براي بازبيني و كنترل نواحي مشكوك به سرطان داخل روده بزرگ, اين آزمايش را انجام دهند. كساني كه داراي علايمي نظير درد ناحيه شكمي, اسهال دايم و يا وجود خون در مدفوع هستند, بايد براي كمك به تشخيص صحيح علت اين مشكلات, آزمايش سيگموييد اسكوپي را انجام دهند.
در اين آزمايش:
لوله اي قابل انعطاف تحت عنوان «سيگموييد اسكوپ» به داخل مقعد و از آنجا به داخل قسمت پاييني روده بزرگ كه «سيگموييد» نام دارد, وارد مي شود. در جلوي اين لوله نرم و قابل انعطاف, يك دوربين كوچك تعبيه شده است.
پزشكان ديواره هاي داخلي اين نواحي از روده بزرگ را معاينه مي كنند تا بتوانند تشخيص دهند كه آيا بيماري خود را آشكار ساخته است يا خير. آنها به دنبال تومورها پوليپ ها, التهابات و نيز ساير تغييرات بافت هايي هستند كه در ارتباط با اختلالات مقعد, راست روده و سيگموييد روده (بخش منحني شكل پايين روده بزرگ) مي باشند.
اگر پزشكان در بخشي از بافت روده بزرگ, وضعيت غيرمعمولي را مشاهده نمايند, نمونه كوچكي از بافت آن قسمت را براي آزمايش و بررسي بيشتر, خارج مي كنند. اين عمل «بيوپسي» نام دارد.
اين بافت نمونه براي تجزيه و تحليل به آزمايشگاه ارسال مي شود تا يك پاتولوژيست آن را در زير ميكروسكوپ مورد آزمايش قرار دهد. اگر اين بافت به صورت غيرطبيعي و يا طبيعي اما مشكوك به نظر برسد, بيمار بايد آزمايش تنقيه به وسيله باريوم و به دنبال آن عكس برداري با اشعه ايكس را انجام دهد.
باسيگموييد اسكوپي مي توان حدود پنجاه در صد از تومورهاي روده بزرگ و تقريبا صد در صد از تومورهاي ناحيه مقعدي را شناسايي نمود.
مزاياي انجام آزمايش سيگموييد اسكوپي عبارتست از:
مشاهده مستقيم ديواره هاي داخلي راست روده و ناحيه منحني شكل روده بزرگ.
توانايي نمونه برداري از بافت روده.
اين آزمايش را مي توان در مطب پزشك, بدون استفاده از بيهوشي عمومي ويا داروهاي بيهوشي انجام داد.
اگر چه ممكن است بيمار كمي از اين آزمايش احساس ناراحتي نمايد اما هيچ دردي نخواهد داشت.
كولون اسكوپي: روشي براي معاينه تشخيصي مي باشد كه طي آن ديواره هاي داخلي روده بزرگ, معاينه مي شود. در اين روش پزشك از وسيله اي به نام كولون اسكوپ استفاده مي كند. كولون اسكوپ يك لوله چشمي انعطاف پذير فيبري است كه مطابق با شكل و خميدگي هاي روده بزرگ تغيير شكل مي دهد. معمولا كولون اسكوپ به يك دوربين ويديويي و نمايشگر متصل مي گردد. اين دوربين به پزشك اجازه مي دهد كه به طور واضح ديواره هاي داخلي و جداره روده بزرگ را مورد بازبيني و معاينه قرار دهد.
كولون اسكوپي براي تشخيص بيماري هاي روده اي زير مورد استفاده قرار مي گيرد:
كوليت زخمي
بيماري كراون (بيماري التهابي معده اي ـ روده اي)
بيماري هاي ديورتيكول نظير التهاب ديورتيكول
پوليپ ها
سرطان روده بزرگ
زماني كه بيمار براي كولون اسكوپي آماده مي شود, بايد:
در روز آزمايش از خوردن بپرهيزد.
نوشيدن فقط به صورت مايعات صاف شده و تا يك روز پيش از آزمايش باشد.
يك ملين مخصوص در روز قبل از آزمايش, مطابق با دستور پزشك, براي تخليه و تميز كردن روده, مصرف شود.
ممكن است انجام يك تنقيه در روز آزمايش تجويز شود.
امكان دارد كه برخي از بيماران, ملزم به مصرف آنتي بيوتيك ها شوند, از جمله:
كساني كه دريچه قلب مصنوعي دارند.
كساني كه تحت عمل پيوند اعضا بوده اند.
كساني كه پيوند سينه انجام داده اند.
آنتي بيوتيك ها خطر اندك عفونت ناشي از وجود قطعات خارجي (مصنوعي) در بدن را نسبتا كاهش مي دهد. همچنين بيماران حداقل از پنج روز قبل از آزمايش بايد از مصرف داروهاي ضد التهابي نظير آسپرين و يا داروهاي ضدالتهابي غير استروييد نظير ايبوپروفن و ناپروكسن سديم خودداري نمايند. اين مسئله كمك مي كند تا امكان خونريزي بيش از حد به حداقل ممكن برسد.
آنچه در آزمايش كولون اسكوپي انجام مي شود:
ابتدا بيمار به پهلوي راست يا چپ دراز مي كشد.
سپس پزشك داروي مسكني را به صورت تزريق وريدي وارد بدن بيمار مي كند. اين كار به آرامش بيمار كمك نموده و احساس هرگونه درد و ناراحتي را از او مي گيرد.
پس از معاينه و روان سازي ناحيه مقعد, كولون اسكوپي به آرامي و از همين مجرا وارد راست روده مي شود و آهسته در طول روده بزرگ پيش مي رود.
در طي اين آزمايش, روده بزرگ پي در پي به وسيله هوا باد مي شود اين عمل سبب مي شود تا ديواره هاي روده بزرگ به راحتي توسط كولون اسكوپ ديده شوند. همچنين با پر شدن فضاي داخلي روده بزرگ از هوا, كولون اسكوپ مي تواند به راحتي در داخل روده بزرگ حركت نمايد.
اگر پزشك, پوليپ هايي را در روده بزرگ مشاهده نمايد, ممكن است در صورت امكان آنها را خارج نمايد. در غيراينصورت, نمونه اي از بافت پوليپ برداشته شده و براي آزمايش هاي دقيق و كامل به آزمايشگاه ارسال مي شود.
كولون اسكوپي كامل تر و دقيق تراز سيگموييد اسكوپي است و از آنجا كه گاهي اوقات پوليپ ها در جريان اين آزمايش, از روده بزرگ خارج مي شوند, كولون اسكوپي هم به عنوان يك روش تشخيصي و هم به عنوان يك روش درماني مطرح مي باشد.
بايد بدانيد كه:
كولون اسكوپي روش مطمئني است اما خالي از خطر نيست. در موارد نادري ممكن است در هنگام اين آزمايش عوارضي به وجود بيايد. از جمله عفونت, خونريزي و ايجاد خراش و سوراخ در ناحيه اي كه كولون اسكوپ از آن عبور مي كند.
اگر پس از اين آزمايش, موارد زير را در خود مشاهده كرديد, لازم است فورا پزشك خود را مطلع سازيد:
خونريزي از ناحيه راست روده
درد شديد در ناحيه شكمي
سياه رنگ شدن مدفوع
تب
تنقيه با باريوم: باريوم يك ماده شيميايي است كه در تصاويري كه به وسيله اشعه ايكس گرفته مي شود, خود را نشان مي دهد. اين مسئله به پزشكان اجازه مي دهد تا نماي كلي دستگاه گوارش را در تصاويري كه به وسيله اشعه ايكس گرفته شده, مشاهده نمايند. اين آزمايش در تشخيص بيماري هاي دستگاه گوارش به پزشكان كمك مي كند.
در طي اين آزمايش:
شخصي كه مورد آزمايش قرار مي گيرد, يك مايع مخلوط با باريوم را مي نوشد.
روده مي بايست تا حد امكان خالي باشد. شب قبل از آزمايش, بيمار بايد يك ملين, تنقيه و يا هر دو را استعمال نمايد.
تصاوير بسيار زيادي كه توسط اشعه ايكس از روده برداشته مي شود, نماي كلي و كاملا شفافي از سرتاسر روده بزرگ را در اختيار راديولوژيست قرار مي دهد.
راديولوژيست اين تصاوير را به دقت بررسي كرده و وجود هر نوع ناهنجاري در آن را گزارش مي كند.
همچنين ممكن است براي انجام اين آزمايش, ماده شيميايي باريوم از طريق مقعد وارد روده بزرگ شود. اين امر به راديولوژيست كمك مي كند تا تصاوير روشن و واضحي از قسمت پايين روده بزرگ و راست روده به دست آورد.
اولتراسوند اندوركتال: اگر پزشك به بروز سرطان راست روده (ناحيه مقعدي) در شخصي مشكوك شود ممكن است اين آزمايش را تجويز نمايد. در آزمايش اولتراسوند, امواج صوتي به بخشي از بدن كه بايد مورد بررسي قرار گيرد, تابيده مي شود و تصاويري از اين نواحي توليد مي گردد اين تصاوير بر روي يك صفحه يا مانيتور نمايش داده مي شود و براي ارزيابي و آزمايش در حافظه دستگاه, ذخيره مي شود.
براي انجام آزمايش اولتراسوند اندوركتال, بايد سوندي از طريق مقعد وارد راست روده شود. سپس پزشك اندازه و موقعيت سرطان را تشخيص داده و ميزان گسترش آن به ساير نقاط راست روده را بررسي مي كند.
درمان سرطان كلوركتال:
در سال هاي اخير, چشم انداز درمان سرطان روده بزرگ, پيوسته رو به بهبودي بوده است. امروزه سه شيوه درماني براي افراد مبتلا به سرطان روده بزرگ وجود دارد:
جراحي: جراحي اصلي ترين درمان اوليه سرطان كلوركتال است. در عمل جراحي, بافت سرطاني از روده بزرگ خارج مي شود.
شيمي درماني: شيمي درماني شامل درمان سرطان به وسيله داروهايي مي باشد كه رشد سريع سلول هايي نظير سلول هاي سرطاني را متوقف مي سازند.
پرتو درماني: پرتو درماني درمان ويژه اي است كه در آن از اشعه ايكس با دوز بالا براي نابودي سلول هاي سرطاني استفاده مي شود.
زماني كه سرطان روده بزرگ, در مراحل اوليه تشخيص داده شد, جراحي به تنهايي كافي است و شانس بهبودي نسبي بيمار در دراز مدت بسيار زياد است. حتي زماني كه سرطان با عمل جراحي برطرف مي شود, ممكن است استفاده از پرتودرماني و شيمي درماني, خطر گسترش سرطان را كاهش مي دهد.
جالب است بدانيد كه:
گاهي اوقات از يك درمان تجربي موسوم به ايمنوتراپي براي درمان افراد مبتلا به سرطان روده بزرگ استفاده مي شود. روش مذكور درمان بيولوژيكي نيز ناميده مي شود. در اين شيوه درماني از موادي كه برخي به صورت طبيعي وجود دارند و برخي ديگر به شكل مصنوعي ساخته مي شوند, براي تحريك سيستم ايمني بدن بيمار براي مبارزه با سرطان, استفاده مي شود.
تحقيقات نشان مي دهد كه كاربردهاي اوليه درمان هاي بيولوژيكي در دهه 1970 ميلادي مثل استفاده از «اينترفرون» و «اينترلوكين ـ 2» نويد بخش بوده است. محققين تحقيقات خود را در زمينه ايمنوتراپي براي دستيابي به بهترين روش استفاده از آن, همچنان ادامه دادند. براي افرادي كه مبتلا به سرطان كلوركتال مي باشند, ايمنوتراپي معمولا به صورت تركيبي از جراحي, شيمي درماني و پرتودرماني مورد استفاده قرار مي گيرد.
شيمي درماني چيست
شيمي درماني عبارتست از مصرف دوره اي و برنامه ريزي شده دارويي خاص و يا تركيب از داروها كه سلول هاي سرطاني را نابود مي سازند. شيمي درماني ممكن است:
به صورت خوراكي و به شكل قرص باشد.
از طريق تزريق داخل) انجام شود يعني IV وريدي (تزريق مستقيم به داخل رگ. با اين روش, دارو به سرعت وارد سيستم گردش خون شده و در سر تاسر بدن به جريان مي افتد.
از طريق يك سوند يا يك لوله باريك به داخل رگ وارد شود. دارو به صورت مرتب و به مدت چند روز يا چند هفته وارد سيستم گردش خون مي شود.
جالب است بدانيد كه:
شيمي درماني, درمان «سيستميك» نيز ناميده مي شود. چرا كه در اين روش درماني, دارو وارد سيستم گردش خون شده و در سر تا سر بدن به حركت درمي آيد. از طريق شيمي درماني, سلول هاي سرطاني كه به محيط خارجي روده بزرگ راه يافته اند, نابود مي شوند.
شيمي درماني به سرعت تقسيم سلول هاي سرطاني را متوقف و نابود مي سازد اما به برخي از سلول هاي سالم نيز آسيب مي رساند. اين سلول ها عبارتند از:
سلول هاي ريشه مو
سلول هاي ديواره روده
سلول هاي مغز استخوان
ممكن است برخي ريزش هاي مو موقتي باشد كه معمولا به شدت عوارض شيمي درماني در ساير انواع سرطان نيست. همچنين ممكن است باعث ناراحتي دستگاه گوارش و احساس خستگي مفرط شود.
محققين همواره تلاش مي كنند تا انواع جديدي از داروها را بيابند, داروهايي كه سلول هاي سرطاني را نابود ساخته و هيچ اثري بر ساير سلول هاي سالم نگذارد. اين مسئله موجب بهبودي بيشتر و كاستن از عوارض و اثرات جانبي شيمي درماني خواهد شد و از نابودي و توقف رشد سريع سلول هاي سالم جلوگيري خواهد نمود.
پرتو درماني چيست
پرتو درماني يكي ديگر از راه هاي درمان سرطان روده بزرگ مي باشد. اين شكل از درمان شامل استفاده از اشعه ايكس يا ساير پرتوها با انرژي قوي و بالا مي باشد تا باعث كوچك شدن تومورها از طريق نابودسازي سلول هاي سرطاني گردد.
پرتو درماني به دو صورت انجام مي شود:
به وسيله دستگاه ويژه اي در بيمارستان يا مطب پزشك. اشعه ايكس خارج شده از اين دستگاه بخش خاصي از روده بزرگ را مورد هدف قرار مي دهد.
به وسيله اشعه كه مستقيما از طريق لوله هاي پلاستيكي باريكي وارد بدن شود. از آنجا كه گاهي سرطان راست روده در محل اوليه خود عود مي كند, پرتو درماني بايد اندكي پس از جراحي آغاز شود. همچنين پرتو درماني براي سرطان هاي راست روده كه به اطراف جداره اين ناحيه گسترش پيدا مي كنند, به كار مي رود.
لازم است بدانيد كه:
پرتو درماني سلول هاي سرطاني را نابود مي كند اما ممكن است به سلول هاي سالم نيز آسيب برساند. برخي از اين عوارض احتمالي عبارتند از:
پوست اطراف ناحيه معالجه شده, ممكن است قرمز و دردناك شود.
بعضي از افراد در خلال پرتو درماني احساس خستگي مفرط مي كنند.
همچنين ممكن است سيستم گوارش دچار درد و ناراحتي شود.
در اكثر بيماران, اثرات جانبي ناشي از پرتودرماني و شيمي درماني, به زودي پس از اتمام درمان برطرف مي گردد. ممكن است پرتو درماني در چند نوبت انجام شود. فاصله زماني ميان دوره هاي درماني به بيماران اين فرصت رامي دهد كه استراحت نموده و نيروي از دست رفته خود را مجددا به دست آورند.
بيماراني كه تحت شيمي درماني و پرتو درماني قرار مي گيرند بايد به نكات زير توجه نمايند:
در برنامه غذايي خود از مواد غذايي حاوي پروتئين استفاده كنند. اين كار به مرمت و بازسازي بافت هاي آسيب ديده بدن در اثر درمان, كمك مي كند.
اگر دچار اسهال شد, بايد از مصرف فراورده هاي لبني پرهيز نمايد.
اگر اشتهاي فرد به مصرف معمولي غذا كم شد, بايد در روز به دفعات بيشتر و در هر نوبت, حجم كمتري غذا ميل نمايد.
در هنگام خروج از منزل, با خود غذا بردارد.
در خوردن غذاهاي مورد علاقه زياده روي شود. اين افزايش اشتها, موقتي و ناشي از درمان است و ممكن است نسبت به غذاهايي كه قبلا علاقمند بوديد بي اشتها شويد پس با مصرف ساير غذاها اين كمبود را جبران نماييد.
از مصرف غذاهاي پر چرب پرهيز نمايد. اين گونه غذاها مي توانند بدون آنكه مواد مغذي و كافي را براي بدن تامين نمايند, باعث نوعي احساس سيري شوند.

Filed under: آخـریـن مـطـالـب پـزشـکی, تـومـورهـای خـوش و بـد خـیـم, جـراحـی, دستـگاه گـوارشی - تـغـذيه

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

RSS پزشکی

بخشهای تخصصی

RSS تیتر اخبار جدید پزشکی

  • خطایی رخ داد! احتمالا خوراک از کار افتاده. بعدا دوباره تلاش کنید.

آرشیو

آمار سایت

  • 2,640,075 hits
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: